22:23 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > עלילת דם חדשה? "ישראל גרמה לעלייה בתמותת תינוקות פלסטיניים"

עלילת דם חדשה? "ישראל גרמה לעלייה בתמותת תינוקות פלסטיניים"

דו"ח חדש של האו"ם קובע: ישראל אשמה באבטלת הפלסטינים ובחוסר היכולת של הרשות למשול ובהתדרדרות שירותי הרפואה ברשות

דו"ח חדש של האו"ם מאשים את ישראל בכישלונות הרשות הפלסטינית ושל חמאס. ועידת האו"ם לסחר סיוע פיתוח לעם הפלסטיני הפיקה אתמול (ג') דו"ח בנוגע להתפתחויות במשק של "השטחים הפלסטיניים הכבושים".

מדובר בגוף של האסיפה הכללית של האו"ם העוסק במסחר, השקעות ופיתוח. מטרת הארגון "למקסם הסחר, השקעות ופיתוח הזדמנויות עבור מדינות מתפתחות ולסייע להן במאמציהן להשתלב בכלכלה העולמית על בסיס הוגן".

האלוף פולי מרדכי בפניה לתושבי עזה בעקבות הפרסום על סוכן סמוי של חמאס בארגון צדקה

הדו"ח פותח בקו לעומתי נגד ישראל וקובע כי הקפאת העברת כספי המסים לרשות הפלסטינית גרמו לקריסה בכלכלת הרשות.

"ב-2015, ישראל הקפיאה את כספי המסים שהיו אמורים להיות מועברים לרשות במשך ארבעה חודשים, סיוע תורמים נדחה וההתנחלויות המשיכו להתרחב על חשבון אדמות פלסטיניות, בזמן שאחוזי העוני והאבטלה נותרו גבוהים. השטחים הכבושים המשיכו להיות שוק שבוי לייצוא מישראל, בזמן שהכיבוש ניטרל את פוטנציאל ההתפתחות של סיוע מתרומות. ברצועת עזה עוד לא החל שיקום של ממש, זאת על אף הבטחות לסיוע מתרומות בגובה של 3.5 מיליארד דולר. מצבה הסוציו אקונומי של עזה החמיר ותמותת התינוקות עלתה לראשונה מזה 50 שנה".

בפועל, דו"ח זה מטיל את האשמה המלאה למצבן המקרטע של הרשות ורצועת עזה באופן בלעדי על ישראל. הדו"ח אינו כולל את הסיבה להקפאת העברת כספי המסים – צבירת חוב של למעלה מחצי מיליארד דולר בחשבונות חשמל – או האופן בו חמאס ניצל את ארגוני הסיוע על מנת לשדרג את מערך מנהרות הטרור שלו ולתקוף את ישראל.

האבטלה הפלסטינית – בגלל ההתנחלויות

בסעיף 5 ציינו מחברי הדו"ח את אחוז האבטלה הפלסטינית הגואה. במהלך 2015 עלה אחוז האבטלה "בשטחים הפלסטיניים הכבושים" מ-12% ב-1999 ל-26% בשנה שעברה. לפי הדו"ח במהלך 1999, ישראל הידקה את הפיקוח על תנועה וגישה של עבודה וסחורות הפלסטיניות.

הדו"ח שוב החסיר לציין את המתרחש בצד השני של הגדה. עבור הישראלי הממוצע שנת 1999 זכורה כשנה בה פרצה האינתיפאדה השנייה שכללה גל מתקפות טרור, שכללו פיגועי ירי, דקירה, דריסה, אבנים והתאבדויות. חוסר האמון שנוצר מול הפועלים הפלסטינים גרם לכך שישראל ייבאה פועלים מאסיה בזמן שהעובדים הערבים נדחקו מהשוק הישראלי.

סעיף 6 בדו"ח קובע כי "היעדר הזדמנויות תעסוקה בשוק המקומי מאלץ אלפי מובטלים פלסטינים לחפש עבודה בישראל ובהתנחלויות בעבודות מעוטות הכשרה עם שכר נמוך". במילים אחרות, ישראל אשמה בכך שהפלסטינים מבקשים לעבוד בישראל ובהתנחלויות.

אבטלה בגלל ענף הבנייה הישראלי. צילום פלאש 90
אבטלה בגלל ענף הבנייה הישראלי. צילום פלאש 90

אותן עבודות שאינן מתגמלות מספיק, לכאורה, מעניקות לפלסטיני הממוצע פי שלוש מהשכר הממוצע  אותו היה מרוויח ברשות. אם ישראל הייתה מתירה אישורי עבודה נוספים, ערביי יו"ש היו שמחים לקבל את הצעות העבודה הללו על חשבון העבודות הגרועות בשכם וברמאללה.

הדו"ח מביע שאת נפש מכך שקרוב ל-12% מערביי איו"ש מוצאים תעסוקה בישראל. לדברי מחברי הדו"ח, מצב זה "יוצר תלות בישראל ובהתנחלויות, מה שמגביר את הפגיעות של הכלכלה הפלסטינית להלומות פוליטיות, בזמן שישראל יכולה לחסום פועלים פלסטינים, כולל את אלו שיש להם אישורי כניסה, מלהיכנס לישראל וההתנחלויות".

סעיף 9 חורג מהקו המאופק של דו"ח כלכלי ומזכיר כי "באפריל 2016, מזכ"ל האו"ם התריע בפני מועצת הביטחון של האו"ם כי "קצב הריסת הבתים הפלסטינים ברחבי הגדה המערבית נמשך בקצב מטריד. עד אפריל, כמות המבנים הפלסטינים שנהרסו הגיע לכמות ההריסות של כל 2015, וכללה גירוש של 840 איש".

גם בסעיף זה מחברי הדו"ח שוכחים לציין את הטרור הפלסטיני ובכך מטילים את האשמה המלאה על ישראל. ישנן שתי סיבות בגללן ישראל הורסת בתי פלסטינים בשטחי איזור C: בנייה בלתי חוקית והשתתפות של אחד הדיירים בטרור.

האשם בחוסר שיקום עזה – ישראל

לפחות שני עובדים של ארגוני סיוע לפלסטינים נתפסו מעבירים כספים לחמאס, אך האו"ם דבק באשמת ישראל בכל הנוגע לחוסר שיקום הרצועה, שנתיים אחרי מבצע 'צוק איתן'. על אף המשך פעילות הטרור של חמאס, כל 3.5 מיליארד הדולרים שנתרמו עבור שיקום הרצועה הועברו לעזה ולא נתקלו בהגבלות כלשהן מצידה של ישראל.

חמאס שכח מהתשתיות, האו"ם שכח מהטרור. צילום: פלאש 90
חמאס שכח מהתשתיות, האו"ם שכח מהטרור. צילום: פלאש 90

בסעיף 22 מואשמת ישראל בהטלת מצור על הרצועה: "המצור הישראלי על עזה נמשך זו השנה התשיעית. אוכלוסיית עזה נעולה בפנים ללא אפשרות לעבור לגדה המערבית ולשאר העולם… המצור השפיע על ענף הייצוא החיוני של עזה".

מחבר הדו"ח ממשיך ותוקף את ישראל וקובע כי תושבי עזה הזקוקים לטיפול בריאותי אינם יכולים לחצות את גדר המערכת ולקבל טיפול ראוי בבית חולים.

ישראל אשמה בגדילת אחוז תמותת התינוקות

סעיף 25 בדו"ח קובע כי בשנה האחרונה עלה אחוז תמותת התינוקות ברצועת עזה: "סמן מטריד למצב העגום ברצועת עזה היא העלייה הגוברת בתמותת תינוקות, אחד המאפיינים לבריאותה של אוכלוסייה. לראשונה מזה חמישים שנה עלתה תמותת התינוקות ברצועת עזה. אחוז המוות בילודה עלה אף הוא, מ-12 ל-1,000 ב-2008 ל-20.3 ב-2013.

אלא שישראל היא אחד הגורמים לאחוז התמותה הנמוך שצוין לטובה ב-2008. ב-16 ביוני 1994, המנהל האזרחי הפיק דו"ח שהשווה את מצבם של התשתיות הערביות ביהודה, שומרון ועזה בין 1970 ל-1990. לפי אותו דו"ח, בעזה של 1970 היו רק שלוש מרפאות קהילתיות. עשרים שנה לאחר מכן היו כבר 28 מרפאות. כל אחת מהמרפאות שנבנו על ידי ישראל הציעו שירותי רפואה עבור אימהות וילדיהן, יחידות טיפול למשפחות ובתי מרקחת. מרבית מרכזי הרפואה הציעו שירותי חירום למשך 24 שעות ביממה ואפילו מספר יחידות של בדיקות רנטגן.

נשים פלסטיניות אוחזות בילדיהן. צילום: פלאש 90
נשים פלסטיניות אוחזות בילדיהן. צילום: פלאש 90

תמותת התינוקות נפלה מ-85 מיתות על אלף לידות ב-1968 ל-26.1 ב-1990. ביהודה ושומרון תמותת התינוקות ירדה מכ-35 מיתות על אלף לידות ב-1968 ל-18.1 ב-1991. רק לשם השוואה ב-1991 תמותת התינוקות לאלף לידות בלוב עמדה על 62, במצרים 82, טורקיה 54, עירק 66, סוריה 37, טוניסיה 38, ירדן 38, לבנון 50 וערב הסעודית 69.

סעיף 37 בדו"ח ועידת המסחר של האו"ם מדווחת כי "שני מדדים חיוניים לכלכלה הפלסטינית החמירו בשני העשורים האחרונים עם השלכות משמעותיות על העם הפלסטיני. בין 1995 ל-2014, האוכלוסייה גדלה ב-3.6 אחוז מדי שנה, כשהתל"ג צמח רק באחוז אחד. בנוסף, הצמיחה גדלה ואחוז האבטלה גדל ב-9 אחוזים ל-27%.

ב-1995 העבירה ישראל את השלטון האזרחי לרשות הפלסטינית. דו"ח האו"ם מסרב להטיל את האחריות על הרשות הפלסטינית שאמונה על רווחת אזרחיה ומאשים באופן חד משמעי את ישראל.

"חצאי אמיתיות ושקרים נבזיים"

שגריר ישראל באו"ם דני דנון הגיב: "הדו"ח של האו"ם מלא בחצאי אמיתות ושקרים נבזיים נגד מדינת ישראל. אני קורא למזכ"ל האו"ם לדחות את מסקנות הדו"ח שהם בעצם עיוות מכוער של האמת".

"אסור לתת לפלסטינים להשתלט על סוכנויות האו"ם ולהסית אותן מייעודן המקורי – גופים הפועלים למען טובת העולם – והפיכתן למכונת שקרים המאשימה את ישראל בכל דבר העולה על הדעת", אמר השגריר דנון והוסיף: "על מזכ"ל האו"ם להבהיר שהמשך הפצת שקרים נגד ישראל יביא לקיצוץ רציני וכואב בתקציב הארגון שאמון על הכנת הדו"ח".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גדי איזנקוט וההשפלה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90, צילום מסך

מילואימניקים לרמטכ"ל: חדד נהלים ומנע השפלה נוספת

בעקבות ההשפלה בנבי סלאח: סא"ל במיל' אייל פלטק פנה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לחדד את הנהלים במשימות של ביטחון שוטף: "ייבש הדיו מלתאר את גודל ועוצמת ההשפלה"