אמש (שלישי) נחרדו מתפללי בית הכנסת "בית תפילה", בית הכנסת של הקהילה ההודית בעיר לוד לגלות כי בית הכנסת נפרץ וחולל. האירוע התרחש ככל הנראה בלילה שבין ראשון לשני או בלילה שלמחרת. בית הכנסת היה סגור בין ראשון בלילה לשלישי, הגבאי יעקב אשטמקר שהגיע לבית הכנסת אתמול בערב הזדעזע למראה החילול: הפורצים שברו את הסורגים, ניפצו את דלת הזכוכית, השליכו ספרי קודש על הרצפה וכן תשמישי קדושה כמו טליתות ושופר בית הכנסת.

בסרטון שצילם הגבאי ניתן לראות את הנזק הרב המוערך באלפי שקלים. הפורצים ניסו לפרוץ את ארון הקודש אך למרבה המזל לא הצליחו לגנוב את ספרי התורה. לעומת זאת, את תיבת התפילה הצליחו לפרוץ ממנה גנבו רימונים של ספר התורה וכן את קופת הצדקה של בית הכנסת.

זוהי פריצה שנייה לבית כנסת בעיר בתוך כמה ימים: בערב שבת פרצו אלמונים לבית הכנסת הדתי לאומי בשכונת נווה נוף שבלוד, מרחק כ500 מטר מבית הכנסת "בית תפילה". בשבת בבוקר הגיעו המתפללים לתפילת שחרית ונחרדו לגלות את הזוועה כאשר תיאור הנזק דומה לנזק שנגרם בבית הכנסת ההודי: ספרי קודש ותשמישי קדושה הושלכו בביזוי על הרצפה, ניסיון לפרוץ את ארון הקודש וכן ריקון קופות הצדקה. הפורצים לקחו את שרשראות השלטים הקטנים של ספרי התורה, ככל הנראה היות וחשבו שהשרשראות עשויות זהב.

"אני לא יודע להגיד אם יש קשר בין המקרים אבל בהחלט אי אפשר להתעלם מהעובדה שבחודשים האחרונים יש עלית מדרגה במידת העוינות והאלימות כלפי התושבים היהודים בעיר" אומר נחבר מועצת העיר נתנאל איזק בשיחה עם ערוץ 20. "מספר אירועי האלימות עלו משמעותית בחודשים האחרונים כלפי האוכלוסייה היהודית. בהחלט יש תחושה לא נעימה של אלימות- מואזין ברמות דציבלים בלתי נתפסות, ירי זיקוקים ועוד. כחבר מועצת העיר אנחנו כמובן עושים מה שאנחנו עושים ביכולות שלנו אבל בסופו של דבר זו המדינה שצריכה להגביר את הריבונות ואת החוזקה שלנו בתוך העיר, על מנת לשמור על התושבים היהודים בה".

אילת כהנא

אילת כהנא