על רקע ההצבעה בכנסת על חוק המצלמות, וועדת הבחירות המרכזית נערכת להפעלת מערך ההגנה לשמירה על טוהר הבחירות על פי החלטתו של השופט מלצר.

כבר תשעה חודשים שחברי וועדת הבחירות המרכזית של הכנסת מצויים בהליך בחירות ובקרת הבחירות שכלל הכנות לבחירות לכנסת ה-21 והפקת לקחים לקראת הבחירות לכנסת ה-22 שייערכו בשבוע הבא.

היום הציגה מנכלית וועדת הבחירות המרכזית, עו״ד אורלי עדס את מערך המפקחים של הוועדה המרכזית שישמשו חליפת נגנה לשמירה על טוהר הבחירות. מערך שעולה כ15 מיליון שקלים ומעסיק כעשרת אלפים אנשים יותר מבחירות הקודמות.

במסגרת המערך, יופעלו כ-3,000 מפקחים שיישאו על גופם מצלמות אותם יפעילו רק באישור נציג וועדת הבחירות לאחר שידווחו על אירוע חריג. עדס הבהירה גי גם במידה והאירוע החריג יסתיים עד שהנציג יקבל אישור להפעלת המצלמה, בכל מקרה יתעד המפקח את האירוע בפנקס מיוחד.

״לכולנו שאין פה שאלה שוועדת הבחירות היא הגוף שיודע לעשות את המבצע האזרחי הגדול ביותר במדינה. וגם הפעם נעמוד בזה״ אמרה עדס.
״עצם הנוכחות של המפקח, אני מקווה שיש בה כדי להרתיע. גם אם המפקח לא יספיק לצלם את האירוע הוא מחוייב למלא דוח. אירוע. הוא ידווח על כך. ברגע שהוא יציף אותו נתערב. הוא ידע להזכיר את השוטר בקלפי. גם אל יהיה צילום יש כאן תיעוד כלפי מעלה״.

את המפקחים תנהל חברת ׳צוות 3׳. 3,000 המפקחים יורכבו מכ700 עובדי לשכת עורכי הדין ו300 עובדי לשכת רואי החשבון. את השאר תעסיק צוות 3, כאשר כולם יחויבו לחתום על תצהיר לפני עורך דין כי אינם פועלים מטעם מפלגה מסוימת.
תהליכי הגיוס עדיין נמשכים.

״הפרוייקט העיקרי שלנו זו חליפת ההגנה שבנינו לנושא טוהר הבחירות כשבראש הדברים עומד פרוייקט המפקחים. טוהר הבחירות עמד לנגד עינינו וכך נולדה סיירת המפקחים שלנו״. עדס ביקשה להזכיר כי הפרוייקט החל להירקם רק לפני שבוע וחצי וכי מדובר בפרוייקט לא פשוט.

בחלק הראשון של היום, יפוזרו המפקחים בכ-
10,500 הקלפיות ברחבי הארץ כאשר כל מפקח יהיה אחראי על 5-6 קלפיות ויידרש לסייר בהן.

המפקחים גם יתשאלו את המזכיר לגבי אירועים שקרו במהלך היום.
רק מזכיר או מפקח יורשו לצלם בוועדת הקלפי.

לקראת שעות הערב יצוותו המפקחים לקלפי אחת בלבד שלא בהכרח ביקרו בה במהלך היום, הם לא ידעו על כך מראש כדי לשמור על גורם ההפתעה.

מכיוון שמדובר רק ב3000 מפקחים הם יוצבו בקלפיות חשודות ספציפיות שנבחרו בהתאם לפרמטרים שונים שנבחנו בוועדה בהתאם לאירועי עבר. קלפיות שנחשדו בעבר.
המפקחים יתעדו במצלמות הגוף שהם ישאו את כל הליך הספירה בקלפי בה הם נוכחים.

מדובר למעשה במצלמות גוף ייעודיות הדומות למצלמות שיש למשטרה וחלקן אכן הושאלו מהמשטרה- 1000 במספר.

המצלמות יועילו לשמש כראייה בנסיונות לפגיעה בטוהר הבחירות. ״אנחנו סמוכים ובטוחים שהנוכחות של המפקחים יוכיח את עצמו. אנחנו מאד מקווים שלא יהיה להם מה לדווח לנו אבל אם יש אז יש מוקד ייעודי למפקחים״ הבהירה עדס.

״למחרת יום הבחירות נאסוף את כל הדוחות, נעבד את כל הנתונים וכל קלפי שימצאו בה בעיות נזמין את החומר שלה ונבצע בדיקות במהלך הימים של אחרי הבחירות״.

לדברי עדס, ישנם מפקחים מקרב כלל הציבור.

שלבי בקרה נוספו למהלך הקלדת הנתונים ויאריכו את זמן פרסום הנתונים באתר וועדת הבחירות המרכזית.
כל פרוטוקול קלפי שיועתק, נתוניו יקראו בקול על מנת לזהות טעויות במקום. כך גם כאשר צוות הקלדנים יקליד את הנתונים למחשב וועדת הבחירות, יבוצע תהליך הקראת הנתונים על מנת לזהות טעויות הקלדה בזמן אמת.

בנוסף, נעשים מאמצים להשתמש בסריקה של גיליונות הקלפי על מנת לפרסם אותם לצד התוצאות שמוקלדות.

במסגרת פרוייקט טוהר הבחירות נלקחו 800 קלפיות לדגימה במהלך ספירת הקולות לכנסת ה-21. הפעם בכוונת הוועדה לדגום כ2,500 קלפיות כחלק מלקחי העבר.

יוסי תור, ראש המערך הלוגיסטי של וועדת הבחירות הציג את מערך ההסעות ביום הבחירות.
נסיעה חינם תתאפשר ביום הבחירות כאשר ברכבת ישראל מדובר על כל הקווים. בנוסף, יפעלו 630 קווי אוטובוסים. המידע לציבור פתוח בטלפון
8787*.

להישאר מעודכנים תמיד הצטרפו לקבוצות העידכונים של ערוץ 20 ב- whatsapp

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.