דף הבית > אקטואליה וחדשות > עכשיו זה רשמי: רובן המוחלט של השריפות נגרמו מהצתה

עכשיו זה רשמי: רובן המוחלט של השריפות נגרמו מהצתה

טרור ההצתות: כחודש וחצי לאחר גל השריפות שהשתולל בארץ, דו"ח מחלקת החקירות ברשות הארצית לכבאות והצלה, שחושף קלמן ליבסקינד ב'מעריב', קובע כי 71 מתוך 80 היו הצתות מכוונות

עם פרוץ גל ההצתות ברחבי הארץ בנובמבר האחרון, פרץ גם ויכוח ציבורי גדול באשר לקביעת הסיבות להן. היו שמיהרו לקבוע כי מדובר בהצתות מכוונות של ערבים ולעומת זאת היו שתלו את האשמה במזג האוויר המשונה.

כעת, כחודש וחצי לאחר גל השריפות, ניתן לומר בוודאות כי מדובר בהצתות. דו"ח של מחלקת החקירות ברשות ארצית לכבאות והצלה, שנחשף לראשונה ע"י קלמן ליבסקינד ב'מעריב', מגלה כי רוב מוחלט של השריפות שנחקרו היו הצתות מכוונות.

הצתה על רקע לאומני או הכללה גזענית? מתוך 'הפטריוטים' (28.11.16)

טפסר רן שלף, ראש מחלקת החקירות, קובע כי 71 מתוך 80 השריפות שנחקרו הוצתו במתכוון, ולא נגרמו כתוצאה מרשלנות או מכשל חשמלי כזה או אחר. מספר קטן מתוכן נותר תחת ההגדרה של "חשד להצתה".

מכיוון שבשיאו של שבוע גל ההצתות, מספר השריפות הגיע ל-460 ביום (לעומת 75 ביום ממוצע) החליטו רשויות הכבאות וההצלה לחקור את השריפות הגדולות בלבד, אלה שלכיבויין הוזנקו עשרה צוותי כיבוי ומעלה, ואלה שהגיע לגביהן מידע מחשיד.

בקבוקי תבערה, מיכלי בנזין, ערימות זרדים מחוברות לעצים, סרטוני מצלמות אבטחה, צילומי חיל האוויר ושריפות במספר מוקדים באותו אזור, הם אלה שהביאו את החוקרים לקביעה כי מדובר בהצתות מכוונות.

עם זאת, אופי הפשע בעייתי, מכיוון שרוב הראיות וטביעות האצבע עלו באש. מה שעל פי החוקרים מקשה על מציאת המציתים והבאתם לדין.

השריפה בלטרון. צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים
השריפה בלטרון. צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים

 

כבר כשבועיים לאחר סיום הגל, הודיעה דוברת רשות הכבאות כי "מניתוח השריפות לגביהן יש ממצאים להצתה, אנחנו מזהים בבירור התמקדות בגליל ולאורך קו התפר".

תושבי חיפה, מושב טל-אל, זכרון יעקב, דולב, גילון, טלמון, נירית, נטף ונווה צוף שבתיהם נפגעו בשריפות יפוצו כנפגעי פעולות איבה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

"70 כלבי הגנה ביהודה ושומרון": הכירו את יחידת הכלבנים הארצית

יחידת הכלבנים לישראל הוקמה במהלך האינתיפאדה השנייה על רקע פיגועי החדירות לישובים. מפקד היחידה: "היחידה פועלת בשלושה תחומים עיקריים: ביטחון, הצלה ואיתור נעדרים"