היסטוריה של ציוצים נגד ישראל ובעד הטרור: האנליסט נחמיה גרשוני חשף היום בעמוד הטוויטר שלו כי התמיכה של עיתונאית "כאן" במחבל באסל אל ערג' שנורה על ידי לוחמי הימ"מ אינה הראשונה. גרשוני הזכיר כי לפני כשנתיים, הביעה ותד תמיכה בחמאס ובתושבי עזה – לאחר שארגון הטרור ירה מספר רקטות לעבר ישראל. "3 ביוני 2015, חמאס יורה רקטות על אשקלון ונתיבות", כתב גרשוני, "בתגובה צה"ל תקף בעזה. למחרת בבוקר מצייצת לא-תומכת-טרור: האל ישמור את אנשי עזה מדיכוי האויב".

מתוך 'לפני כולם' (ד')

כזכור, לאחר שפורסם בערוץ 20 על הציוץ בו הביעה ותד תמיכה במחבל, השעה התאגיד את העיתונאית מהגשת תכנים. לדברי התאגיד, זאת "לאחר שהובהרו לה חומרת הציוץ ששיתפה והשלכותיו". בתאגיד הוסיפו כי "וותד הבהירה כי אין בשיתוף הציוץ הבעת תמיכה בתוכנו והיא איננה מעודדת או תומכת באלימות משום סוג". כמובן, הבהרה זו לא מתיישבת עם תגובתה הראשונית של וותד לערוץ 20 לפיה אל ערג' אינו מחבל. "אני תוהה למה אתם אומרים 'מחבל', בעוד שאפילו בחדשות אמרו 'מבוקש', לא 'מחבל'", טענה העיתונאית.

ותד ב-2015: "אלוהים ישמור את תושבי עזה מפני האויב"
ותד ב-2015: "אלוהים ישמור את תושבי עזה מפני האויב"

דוברת תאגיד השידור הציבורי ענתה לפניית ערוץ 20 כי "אין מה להוסיף מעבר למה שכבר נאמר". דברים אלו מעלים את התחושה כי בכוונת מנהלי התאגיד לקבור את הפרשה, ולתת לוותד לחזור לשגרה. מוקדם יותר היום (ג'), פורסם בהארץ כי בכוונת הנהלת התאגיד להשיב את ותד לעבודה – כבר בעוד כמה ימים.

כזכור, שלשום (ב') פורסם לראשונה באתר ערוץ 20 כי עיתונאית תאגיד השידור הציבורי, סמאח וותד, שיתפה בחשבון הטוויטר שלה ציוץ המהלל את המחבל באסל אל ערג' (311) שחוסל בשבוע שעבר בהיתקלות לילית עם כוח ימ"מ ברמאללה. וותד צייצה מחדש ציוץ של עמוד בשם "palestine info center" בו מופיע ציור של המחבל אל ערג' תחת הכיתוב "האינטלקטואל הוא הראשון להילחם ולעולם לא מוותר". אל ערג' פתח באש על כוחותינו בעת שפעלו לאיתור מבוקשים ואמל"ח באל-בירה שבאזור רמאללה. כוח ימ"מ איתר אותו וחיסל אותו לאחר חילופי אש.

וותד לערוץ 20: "למה את אומרת מחבל?"

בתגובה לפניית ערוץ 20 הראשונית אישרה סמאח וותד את הפרסום ואמרה: "אני תוהה למה אתם אומרים 'מחבל', בעוד שאפילו בחדשות אמרו 'מבוקש', לא 'מחבל'". אולם, מאוחר יותר תקפה בעמוד הטוויטר שלה את ההאשמות ערוץ 20 וכתבה: "איך יכולים אנשי תקשורת להתעלם מהעובדה ש״ריטוויט״ בטוויטר הוא לא בהכרח הסכמה עם התוכן של הציוץ. תהיו בריאים". בהמשך, הוסיפה הבהרה ובה כתבה: "חידוד: ריטוויט אין פירושו נקיטת עמדה. מעולם לא תמכתי באלימות נגד אף צד. דרכי חינוכי וערכיי הם ערכי שלום הוגן שישים קץ להזקת הדמים בין העמים". אמש קרא העיתונאי קלמן ליבסקינד, שאמור להגיש תכנית יומית בתאגיד השידור הציבורי, להדיח מיידית את וותד בשל הציוץ שפרסמה.

סמאח וותד, בת ה-23, היא תושבת ג'ת שבמשולש, מועסקת כתחקירנית בחטיבה הערבית בתאגיד השידור הציבורי. את דרכה בתקשורת החלה כעורכת באתר בשם 'שוף', למדה במכללת אורנים והפיקה שני סרטים שעסקו בשאלת הזהות של פלסטינים ערבים ישראלים. "מאז שהייתי קטנה חלמתי להיות כתבת שטח ובילדותי דמיינתי את עצמי ככתבת מלחמה ערבייה ורציתי מאוד להיות בתקשורת", אמרה לאתר 'וואלה!' בראיון לפני כחצי שנה. באחד הסרטונים שיצרה ופורסם ב'כאן', מתלוננת וותד על האשמת המגזר הערבי בגל ההצתות האחרון. "למה להתייחס לכולנו כמחבלים בפונטציה?", שואלת וותד.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20