ביום חמישי האחרון פורסם בעיתון הסעודי 'עוכאט', טור של העיתונאי הקורא לארה"ב ובעלות בריתה לא להסתפק בתקיפה של בסיסים ריקים, כפי שנעשה בעבר, שכן זה לא הרתיע את בשאר אל- מלהמשיך להשתמש בנשק , אלא לבצע יעילה שתכלול את ארמון הנשיאות בדמשק, תשנה את מאזן הכוחות ותאלץ את להסכים לפתרון מדיני. כך על פי מכון ממר"י לחקר תקשורת המזרח התיכון.

ארמון הנשיא אסד בדמשק. צילום: Flickr / Nawar-2012

 

"אין זו הפעם הראשונה בה משטר בשאר אל-אסד משתמש בחומר כימי נגד בני עמו וגם אין זו הפעם הראשונה שהוא ייענש באמצעות פעולה צבאית, אולם הפושע לא הפסיק את פשעיו והעונשים הצבאיים לא הרתיעו אותו", הקדים בדבריו אל-סולימאן, כפי שצוטט בממר"י.

"לכן", הוא כתב, "כשהנשיא האמריקאי ובעלי בריתו החליטו היום לתקוף צבאית את המשטר הסורי כעונש על הפצצת דומא בנשק כימי, עליהם לבחור בין תקיפה אפקטיבית שתגרום לו לחשוב אלף פעם לפני שיחזור על פשעיו או שיסתפקו בתקיפת מטרות ריקות שפונו [מראש], כפי שנעשה בעבר. למען האמת, כל עוד אחד מטילי השיוט האמריקאים לא ישוגר לעבר ארמון הנשיאות 'אל-מוהאג'רין' בדמשק, כל הפצצה לא תהיה יוצאת דופן מבחינת ראש המשטר הסורי שכן הוא לא ייחס כל חשיבות לחייהם של ילדים, נשים, זקנים ובני עמו החפים מפשע, אז בוודאי שהוא אינו מייחס חשיבות לחיי חייליו.

תצלום לוויין של אחד המבנים שהותקף בסוריה לפני ואחרי. צילום: (ImageSat International: (ISI

 

לדבריו, "השימוש הנפשע בנשק כימי מחייב התערבות של הקהילה הבינלאומית – לא כדי להעניש את המשטר באמצעות מתקפות טילים, אלא כדי להעמידו לדין לאחר שאיבד את הלגיטימיות שלו להמשיך בשלטון, [ואולם] התמיכה שמקבל המשטר מרוסיה מסבכת את המצב והופכת את האופציה של סילוקו מהשלטון והעמדתו לדין רחוקה בשלב זה. לכן, העונש הצבאי צריך להיות יעיל בכל הנוגע להגבלת יכולותיו הצבאיות של המשטר והחזרתו למצב של שוויון [עם כוחות האופוזיציה] בשטח, באופן שיגרום לו להסכים להסדר לא אלים ויגרום לבעלת בריתו רוסיה לקצת צניעות ריאליסטית. ולא – כל מתקפה נגד בסיס צבאי ריק או מסלול המראה בשדה תעופה צבאי שיתוקן בתוך כמה שעות, תהיה הרבה דיבורים ללא מעש".

בכתבה נוספת שפורסמה בעיתון, נכתב כי כל פעולה צבאית נגד  צריכה להיות כואבת מאוד לא רק כדי לצורך הרתעתו אלא כדי לחסל את יכולתו לבצע פשעים נוספים בעתיד.

משגר טיל הטומהוק בזמן התקיפה האמריקנית בסוריה. צילום: רויטרס

 

110  הפילו פצצות

אחרי שורה של איומים מצד נשיא ארצות הברית – ראש ממשלת ונשיא הורו בליל שבת האחרון להוציא מתקפה בסוריה בתגובה לשימוש בנשק כימי של הנשיא בשאר אל אסד על בני עמו. במשך כרבע שעה הותקפו בסוריה מטרות הקשורות לנשק כימי.

על פי דיווחים בעולם, 110 טילי שיוט מסוג "טומהוק" ומטוסי קרב ששיגרו טילי שיוט מהאוויר הפילו פצצות שהחריבו מתקנים לפיתוח וייצור נשק כימי. מאוחר יותר טענו הרוסים והסורים כי רוב הטילים יורטו על ידי מערכות הגנה דבר שהוכחש על ידי האמריקאים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.