18:59 24/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > עיר הנצח? רק 130 דירות שווקו השנה בירושלים

עיר הנצח? רק 130 דירות שווקו השנה בירושלים

משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל חושפים נתוני בנייה מדאיגים בבירה. הסיבות? הגבלות מדיניות והימנעות מהתחרדות העיר

בעוד ימים אחדים יתקיים יום ירושלים, שיהיה חגיגי במיוחד לרגל ציון 50 שנים לאיחוד העיר, אבל מסתבר כי ישנה סיבה גדולה לדאגה. מנתוני משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל ניתן ללמוד כי בארבעת החודשים הראשונים של שנת 2017 שווקו 130 יחידות דיור בלבד, וגם הן רק בהר חומה, כך פורסם ב"360".

המספר הנמוך הוא המשך של נתוני השנים האחרונות. בשנה שעברה שווקו 2,070 דירות בלבד כאשר ניתנו אישורי בנייה ל-6,838 יחידות, ובשנת 2015 שווקו למכרזים 583 יחידות דיור בלבד כאשר אושרו 3,050 תכניות בנייה. אמנם מספר אישורי הבנייה שניתנו על ידי העירייה הוא גבוה באופן יחסי, אך אישור תכנית הוא שלב מקדמי בלבד ולא תמיד מבשיל לכדי בנייה הלכה למעשה.

שומרים על ירושלים מאוחדת? ברק, נתניהו ואלקין. צילום: ישראל סאלם
שומרים על ירושלים מאוחדת? רה"מ נתניהו וראש העיר ברקת. צילום: ישראל סאלם

 

כדי לעמוד בביקוש הרב לדירות בירושלים, יש לבנות כ-4,000 דירות חדשות מדי שנה, אך המספרים רחוקים מכך. "הנתונים מצביעים על בנייה של כ-3,000 דירות בשנה שעברה, והשנה המספר ירד לכ-2,000. עיקר הבנייה היא מיזמי "פינוי-בינוי" במרקם הקיים, ולא בשכונות החדשות" כך סיפר מקור המעורה בנושא ל-"360".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנהיג מדיניות של הקפאת בנייה בבירה, בעיקר בגלל לחצים כבדים שהופעלו עליו מצד נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה, אך מסתבר כי לא רק לנתניהו האחריות להאטת הבנייה. גורמים מספרים כי זהו ראש העיר ניר ברקת שבולם את הבנייה בעיר על מנת לעצור את הליך ההתחרדות שעוברת העיר.

אותו גורם מספר כי "מי שעצר את השיווק היה הדרג המדיני, אבל מי שעצר אותו בפועל היה ראש העיר ברקת, שהטיל וטו על התכנון והיה המחסום הגדול של הליכי התכנון. הוא חשב שבכך יעצור את ההשתלטות החרדית על העיר, וימנע נטישה חילונית. מה שקרה בפועל הוא שבעיית החרדים לא נפתרה והעיר נשארה תקועה. היקפי הבנייה בעיר ירדו דרסטית ורוב הצעירים עזבו את העיר למודיעין ותל אביב".

בנייה ברמת שלמה. צילום: פלאש 90
בנייה ברמת שלמה. צילום: פלאש 90

 

גורם נוסף מספר כי רוב הבנייה שכן נעשתה בירושלים בשנים האחרונות היא תוצאת פעילותם של ראשי העיר הקודמים אורי לופוליאנסקי ואהוד אולמרט, וזאת בשל הליכי התכנון הארוכים. הגורם מספר כי ברקת שינה אמנם את הקו אותו הנהיג, אך כי יקח זמן רב כדי לתקן את הנזק שנגרם בעצם אי הבנייה בשנים האחרונות.

סגן ראש עיריית ירושלים, מאיר תורג'מן, המשמש גם כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה נשמע אופטימי בשל שינוי עמדתה של ארה"ב בנושא הבנייה בבירה: "מאז שטראמפ נבחר ירדה ממני הגיבנת הזאת. בתקופת אובמה, בכל פעם שהיינו צריכים לכנס את הוועדה, כמה דקות לפני הדיון הייתי מקבל הוראות: 'תוריד את התכנית הזאת מעבר לקו הירוק', 'תדחה את התכנית ההיא' וכו'. אבל מאז שטראמפ נבחר הפסקתי לקבל את הטלפונים האלה ואפילו פעם אחת לא הייתי צריך לבטל או לדחות דיון בתכניות בנייה בכל רחבי העיר".

תורג'מן הביע תקווה כי ביום ירושלים ייחתם הסכם עם המדינה, משרדי האוצר והשיכון ורשות מקרקעי ישראל לפיו ייבנו עוד כ-28,000 יחידות בעשור הקרוב בשכונות עטרות, רמות, גילה ופסגת זאב, מתוך התקווה לבנות סך של כ-40,000 דירות חדשות בעיר, ולא רק במסגרת פינוי-בינוי אלא גם בבנייה חדשה.

ברקת ניסה לבלום את התחרדות העיר. חרדים בירושלים. ליאור מזרחי/פלאש90
ברקת ניסה לבלום את התחרדות העיר. חרדים בירושלים. ליאור מזרחי/פלאש90

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "מיד לאחר החלפת הממשל בארה"ב, ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן אישרו בניית למעלה מ-5,500 יחידות דיור בירושלים וביו״ש. הממשלה בראשות נתניהו בונה בירושלים וביהודה ושומרון – והיא תמשיך כך גם בעתיד".

מעיריית ירושלים נמסר: "העירייה ממשיכה לבנות בכל שכונות העיר לפי תכנית מתאר ליהודים וערבים כאחד. בשנים הקרובות צפויות להיבנות עשרות אלפי יחידות דיור בכל רחבי העיר לכלל המגזרים. הבנייה בירושלים היא הכרחית וחשובה, והיא תימשך במטרה לאפשר ליותר צעירים לגור בירושלים, לבנות בה את עתידם ולחזק את בירת ישראל.

רק לפני ימים אחדים פורסם על ידי מכון ירושלים לחקר מדיניות כי בזמן שבמערב ירושלים נבנו 6,750 דירות, במזרח העיר (לא כולל הר חומה, בה נבנו פחות מאלף דירות) נבנו רק 639 יחידות דיור עבור יהודים. יש לציין כי בשכונות המזרחיות היהודיות מתגוררים 205 אלף תושבים, והאיום הדמוגרפי על אחדות ירושלים הולך ומחריף.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך תוכן, ערוץ 20.
ניר מועלם
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ליצמן ונתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: "מקווה שליצמן לא יתפטר, נמצא פתרון"

ההודעה הדרמטית של שר הבריאות על התפטרותו מהממשלה בעקבות עבודות תחזוקה בשבת גרמה לסערה במערכת הפוליטית. גלאון השתלחה: "מפלגתו תמשיך לינוק מעטיני השלטון"