ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי הודיע הערב (שני) כי לא יאפשר לחסידות חב"ד לקיים את אירוע 'משיח בכיכר' בשל ההפרדה המגדרית בין נשים לגברים. חולדאי נסמך בהחלטתו על חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, אשר קבע לראשונה כי לעירייה הסמכות להחליט שלא תתקיים כל הפרדה מגדרית באירוע המתקיים בתחומה.

רון חולדאי. צילום: מרים אלסטר – פלאש 90

 

בהודעה שפורסמה מטעמו של חולדאי נכתב, "עירנו תל אביב-יפו, בה הוקראה מגילת העצמאות, הייתה תמיד חלוצה בכל הקשור לשמירה על זכויות האדם, שוויון ושוויון מגדרי בפרט. החלטה זו עולה בקנה אחד עם ערכיה של מדינת ישראל החותרת לשוויון זכויות תוך ביעור התופעה החמורה של הדרת נשים מהמרחב הציבורי". הוא הוסיף וציין כי לגבי מיקום האירוע, הרי שמדובר בכיכר מרכזית המשרתת בשגרה עוברי אורח רבים, וכי אין מדובר באירוע בעל אופי דתי מובהק.

מארגני האירוע – שצפוי להתקיים בי"ב בתמוז (25 ביוני) – קיבלו זכות טיעון. ההודעה הובאה גם לידיעת המשטרה.

נציין כי באחרונה פנתה "שדולת הנשים" לראש העיר חולדאי ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, וזעמה על ההפרדה המגדרית המתוכננת: "הפקת מופע מעין זה בכיכר רבין, כיכר העיר המרכזית, מרחב ציבורי השייך לכל תושבי העיר, ללא נשים על הבמה ובהפרדה מגדרית, פוגעת בערך השוויון ומפלה נשים", נכתב בהודעה מטעם השדולה.

מטעם מפלגת האיחוד הלאומי נמסר: "הכפייה החילונית אותה מוביל חולדאי בעירו היא צעד קיצוני המסכן את מרקם החיים העדין בעירו. האם הצעד הבא יהיה סגירת בתי כנסת בעיר בהם יש עזרת נשים? לצערנו במקום לכבד את מסורת ישראל ולתת מקום לאנשים מאמינים בעירו מחליט חולדאי להדירם מהעיר תל אביב. אנו עדים לא פעם ראשונה שבשם המלחמה בהדתה מתקיימת החלנה. אנו מחזקים את ידי תנועת חב"ד שימשיכו דווקא בתל אביב להאיר אור של מסורת ואחדות מול החושך שראש העיר מוביל".

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא