התחום של עיצוב פנים משתנה במהירות ובהשפעת טרנדים מקומיים ובינלאומיים. עם זאת, נדמה שבין כל החדרים בבית תמיד שמור מקום מיוחד לנושא של עיצוב מטבחים.

זהו בסופו של דבר החדר הכי חשוב בבית ולכן העיצוב שלו נוטה לאמץ מוקדם מאוד גם אלמנטים של חדשנות. עם זאת, השאלה המתבקשת היא כיצד מעצבים את המטבח על טהרת החדשנות או על מה כדאי לשים את הדגש המשמעותי ביותר.

הנה למשל כמה מאפיינים של חדשני שיכול להיות גם נוח וגם מותאם לצרכים שלנו:

1. אחסון נכון

מטבח נוח הוא מטבח שבו מוצאים כל דבר בקלות. אם באותה הזדמנות גם שומרים על סדר וארגון, אפשר ליהנות ממטבח שנעים להיות בו כדי לבשל, לטגן, לאפות או סתם לשתות קפה. בהקשר הזה, מסתבר שכיום הכל מתחיל ונגמר בפתרונות אחסון נכונים ובשילוב בין ארונות, מדפים ושידות. השמיים הם הגבול מבחינת השילוב של פתרונות האחסון במטבח והחדשנות נמדדת בהתאמה שלהם לצרכים של בני המשפחה. 

2. קומפקטיות

כדאי לעצב מטבח קומפקטי שעונה גם על הצרכים מהסעיף הקודם וגם מפנה מקום לשאר החדרים של הבית. בניגוד למה שנהוג לחשוב, הניסיון לעצב מטבח קומפקטי הוא לא בהכרח פונקציה של גודל הדירה אלא דרישה של חובבי בישול וקולינריה. עבור מי שנמצא הרבה שעות במטבח, קומפקטיות היא תנאי לתחושה נוחה ואינטימית ולסביבת עבודה נעימה יותר. 

3. תאורה

במטבח מודרני משתמשים בגופי תאורה גדולים שמפזרים את האור ומתכתבים עם התאורה הטבעית שחודרת פנימה דרך החלון. הימים שבהם ניסו להסתיר את המטבח מאחורי מחיצה הסתיימו, כי היום הוא קובע את הרושם הראשוני שמקבלים כשנכנסים הביתה. מכאן אפשר גם להבין את חשיבות התאורה ואת האופן שבו היא מחמיאה למשטחי העבודה, למכשירי החשמל ולכיור. 

4. בטיחות

המודעות לאיכות חיים גבוהה מעודדת יותר ויותר בעלי מטבחים להציב את הבטיחות בראש סדר העדיפויות. זה מובן מאליו כאשר מדובר על בתים עם תינוקות וילדים, אבל מסתבר שמדובר על טרנד חוצה גילאים שקיים גם בדירות שכורות של סטודנטים. בין היתר, הבטיחות מתבטאת בשימוש במפסקי חשמל, בהפרדה בין הכיריים והברז ובשימוש במנגנונים למניעת טריקה במגירות ובארונות. 

5. חיסכון באנרגיה

עיצוב של המטבח מחייב התייחסות למה שקורה מאחורי הקלעים, כמו למשל חשבון החשמל וצריכת האנרגיה. בדור הנוכחי יש פתרונות חדשניים לחיסכון באנרגיה ואפשרו לתחזק גם מטבח גדול בהוצאה חודשית נמוכה. בשביל זה, מה שצריך לעשות הוא לדאוג לבידוד תרמי בחלונות ולא לשכוח פתרונות חיפוי וריצוף שקל לנקות. 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.