No Tag To Print

מרואן ברגותי פלאש 90
קרדיט לתמונה: 123RF

עיצוב גינה כפרית – כל המידע

עיצוב גינה כפרית, פסטורלית, נעימה ורחבת ידיים היא משאת נפשם של לא מעט ישראלים, המעוניינים לשלב את המראה של גינתם בנוף הפסטוראלי המאפיין את הסביבה בה ממוקם הבית. בעוד עיצוב, תכנון והקמת גינות כפריות עלול להיראות קל או פשוט, בפועל מדובר באתגר מקצועי של ממש.

להלן הדגשים שזאב דיאמנט, בעלים ומנכ"ל שדות עיצוב והקמת גינות משתף אותנו שחשוב לקחת בחשבון בעת עיצוב גינה כפרית, מה כדאי לעשות וממה חשוב להיזהר.
מה כן? אלו הם הדברים והנקודות שכדאי לכלול במסגרת עיצוב גינות כפריות מוצלחות:

שימוש בחומרים מקומיים – כדאי להשתמש כמה שיותר בחומרים מקומיים, כאלו הקיימים באופן טבעי בסביבה בה אתם חיים, על מנת שהגינה תתאים בצורה הטובה ביותר לסביבתה ו"תיטמע" בה. סוג הצמחים שבוחרים, האדמה, סוגי סלעים המשמשים אותנו בגינה וכל אלמנט אפשרי נוסף – עדיף שיהיה כזה הקיים בסביבה באופן טבעי. לדוגמה, אם אתם מתגוררים בגולן, השתמשו באבני בזלת. אם במדבר – בסוג האדמה המקומית, היכן שניתן. במקום יציקות בטון מגושמות עבור שבילי החצר השתמשו בסוג כלשהו של חצץ מקומי וכו'. במידה ומדובר בגינה בעיר אותה רוצים לעצב בסגנון כפרי, השתמשו בחומרים המזוהים באופן כללי עם הסביבה הים תיכונית (וכמה פחות בבטון – המאפיין הדומיננטי של הסביבה העירונית…)

שימוש בגוונים בהירים – שימוש באלמנטים שונים (צמחים, אלמנטים דקורטיביים שונים וכו') המתאפיינים בצבעים בגוון בהיר הוא מומלץ יותר עבור גינות כפריות. הקדשת מלחשבה לסכמת הצבעים היא חלק מכל תהליך של פיתוח גינות מקצועי, ובמקרה של גינה כפרית צבעים בהירים יותר לרוב תורמים לאווירה פסטוראלית, נעימה ונינוחה יותר.

שימוש נרחב בעץ – מה נותן יותר אווירה כפרית "בעין" מאשר שימוש בעץ, כחומר גלם טבעי? השתמשו בעץ (או חומרים דמויי עץ) עבור בניית דק בגינה, עבור השבילים או המעקות, עבור פינת הישיבה וריהוט הגן וכן עבור אדניות וכו'.

ריבוי אדניות וצמחייה – במגרת עיצוב גינה כפרית נשאף לכסות כמה שיותר שטח בצמחייה, במראה ירוק וצבעוני חי ופורח, במקום בבטון או שטחים נרחבים העשויים מחומרים מלאכותיים שונים. הרעיון הוא כי  לכל כיוון אליו נפנה העין שלנו תיתקל בצומח, בפריחה ובאווירה נעימה ופסטוראלית.

צמחי תבלין וגינת ירק – זוהי דרך מצוינת ליצירת אווירה כפרית ופסטוראלית בגינה שלכם. הקדישו חלקה קטנה לגידול ירקות וצמחי תבלין – זה לא רק יותר אווירה כפרית נחמדה, זה גם מהווה תחביב שאתם עשויים להתאהב בו במהרה ויכול לספק לכם תבלינים וירקות משובחים לארוחת הערב.

פינות זולה – מעצב גינות כפריות מנוסה ידאג לרוב להשאיר שטח פנוי לפינות ישיבה ו"רביצה" נוחות ומפנקות, מה שנקרא בסלנג הישראלי "פינות זולה". אלו יכולות להיות כורסאות חוץ מפנקות בדק העץ המכסה את אזור הישיבה, מדשאה עליה ניתן לעשות פינת ישיבה פסטוראלית ונוחה וכד'.

תאורת גינה הולמת – עיצוב גינה כפרית צריך לכלול את כל שלבי היום השונים, ובכללם כמובן גם את שעות החשיכה. בין אם מדובר בגינה עם שבילי הליכה ופינות ישיבה ובין אם לא, חשוב לדאוג לתאורת גינה הולמת אשר תתאים למוטיב הכפרי הכללי של הגינה. עולם תאורת הגן כיום הוא מפותח ביותר ועשיר באפשרויות וסוגים שונים של גופי תאורה, כך שחיפוש קצר יאפשר לכם למצוא את סוג גופי תאורת החוץ המתאימים ביותר לדעתכם עבור הגינה הכפרית שלכם. תכנון תאורה בתכנון גינות מקצועי מתרחש לרוב בשלבי התכנון הראשוניים, שכן הנחת תשתית התאורה עשויה להצריך חפירה מסוימת בשטח ואולי הנחת כמה נקודות של בטון. לכן, מומלץ להתייחס לנושא תאורת הגינה הכפרית בשלבים הראשונים של התכנון, ולא לחכות עד שהגינה כמעט גמורה.

מה לא? אלו הנקודות מהן מומלץ להימנע במסגרת עיצוב גינה כפרית:

הימנעו מחומרים לא טבעיים – במסגרת עיצוב גינה כפרית נרצה להימנע ככל הניתן משימוש בחומרים מלאכותיים דוגמת פלסטיק או בטון, או במקרה בו חייבים להשתמש בחומרים מלאכותיים – לנסות ולהסוות זאת בצורה מעודנת וחכמה. גינה כפרית מוצלחת תתאפיין לרוב במראה פסטוראלי וטבעי, ואלמנטים בולטים מדי של פלסטיק וחומרים מלאכותיים אחרים עלולים להפריע ליצירת מראה זה.

גדר תוחמת מגושמת ובולטת מדי – על מנת ליצור אווירה נעימה ורגועה בגינה הכפרית שלכם כדאי לתחום אותה בצורה הולמת, ולא כל גדר תעשה את העבודה באותה צורה. הימנעו מגדרות בולטות, מגושמות ומאיימות מדי, ולכו על גדר עדינה ומינימאלית ככל האפשר. כדאי לשקול גם את האפשרות של גדר חיה, אשר תטשטש עוד יותר את גבולות הגינה.

אל תנסו לעשות הכל בעצמכם – אם אתם באמת רוצים גינה כפרית מוצלחת, נעימה ונוחה לתחזוקה ושימור, אל תנסו לעשות את הכל בעצמכם. מעצב גינות כפריות ואנשי מקצוע המתמחים בעיצוב גינות באופן כללי יכולים לסייע לכם משמעותית באמצעות הניסיון הרב שיש להם בתחום. זה יסייע לכם לעשות סדר בדברים, להבין מהו סדר הפעולות הרצוי, להימנע מטעויות שאחר כך יהיה קשה ויקר לתקן ולבחור את האלמנטים המתאימים ביותר ספציפית עבור הגינה שלכם. למי שמנסה לעשות הכל בעצמו לרוב לוקח הרבה יותר זמן ומאמץ, והתוצאה הסופית לרוב אינה מרשימה כל כך, לפחות לא כפי שיכולה הייתה להיות. וחבל…

לסיכום, עיצוב גינה כפרית מוצלחת יכול ממש ליצור עבורכם חלקת אלוהים קטנה בבית, כזו שרק תרצו לחזור אליה בסופו של כל יום. כדאי להקדיש את הזמן, המאמץ, המחשבה והמשאבים הנדרשים על מנת לעשות זאת כמו שצריך, כך שבאמת תוכלו ליהנות מאווירה כפרית ופסטוראלית בגינה שלכם.

It is not Android