עופר עיני, יו״ר ההתאחדות, דורש משר האוצר כחלון להעביר תקציב מיוחד להקמת מאות מגרשי כדורגל קטנים בישובים בצפון ובדרום. עיני מתכוון גם לנצל את קשרי העבודה הטובים עם שרת הספורט מירי רגב כדי לקבל תמיכה תקציבית מהטוטו להקמת המגרשים.
עיני מאמין כחלון ורגב שגדלו בעיירות פיתוח ייענו לדרישתו לסייע להתאחדות בתכנית שגיבש כדי למשוך אלפי ילדים בפריפריה לכדורגל ובכך להקטין את הסיכוי שהילדים יהיו בעתיד נטל לחברה ויעדיפו את עולם הפשע.

שרת התרבות תוביל שינוי ביחס לאומנים הותיקים? צילום: פלאש 90
שרת הספורט הכדור ביידים שלה. צילום: פלאש 90

על פי התכנית, יוקמו המגרשים בלב שכונות חלשות בתאום עם ראשי הערים. במקביל תקים ההתאחדות נבחרות אזוריות. ההתאחדות תחלק את הארץ לאזורים, תמנה צוות אימון לכל מרחב ותקיים אימונים מידי שבוע. לשחקנים הצעירים  התקיימו מבחנים בתחילת הדרך על מנת למיין את השחקנים בכל אזור כאשר המטרה לקדם אותם חינוכית ומקצועית.
במסגרת הרצון למצוא ולטפח כשרונות גדולים כבר בגיל צעיר, ישנם שחקנים מוכשרים שהמרחק ממרכז הארץ והקשיים הכספיים של המשפחה מונעים מהילדים המוכשרים להיות במסגרת מתאימה וכאשר הם מתבגרים ומוזמנים לנבחרות הנערים מתברר כי הם סובלים מהיעדר עבודה נכונה בגיל צעיר וחסרים להם יסודות בסיסיים כדי להפוך משחקנים טובים לטובים מאוד. בנבחרות ישראל השונות נתקלים בתופעה הזו בכל הנבחרות.
הקמת הנבחרות האזוריות תתבצע כבר בשנה הקרובה כאשר בינתיים ההתאחדות תקיים את האימונים במגרשים הקיימים בישובים תוך מימון מלא לראשויות המקומיות על השימוש במתקנים. המטרה היא שהשר כחלון והשרה רגב יזרזו את אישור התקציב להקמת המגרשים עם מתחם חדרי הלבשה וחדרי אירוח כדי לקיים בישובים השונים בפריפריה אימונים במתכונת של מחנות אימונים בחופשות של בתי הספר.

תוכנית עייני תעזור לנבחרת ישראל. צילום: פלאש 90
תוכנית עייני תעזור לנבחרת ישראל. צילום: פלאש 90

מי שאמור לפקח על הפרוייקט מלמעלה הוא הכוכב הספרדי היירו שאמור לחתום בקרוב על החוזה. במקביל, מאמני הנבחרות השונות של ישראל יבקרו בבתי ספר לכדורגל ובמשחקים של הקבוצות המקומיות כדי למצוא כשרונות צעירים לנבחרות. המטרה היא לאתר כשרונות כבר בגיל צעיר לתת להם את הכלים הטובים ביותר מבחינת תנאים ומאמנים כדי שיצמח דור של שחקנים טוב יותר לנבחרות ישראל.
על פי התכנית שעיני משווק לשרים כחלון ורגב, מדובר בשילוב של תרומה לקהילה בישובים עם אוכלוסיה חלשה ובקידום רמת השחקנים הישראלים תוך כמה שנים. בהתאחדות לא מתכוונים שהילדים ישקיעו בכדורגל על חשבון הלימודים בבתי הספר והתנאי שיהיה כדי להתקבל לנבחרות האזוריות הוא התנהגות טובה וציונים מתאימים בבתי הספר. בהתאחדות מאמינים בפרוייקט שיהיה בכל רחבי הארץ מקרית שמונה בצפון ועד אילת בדרום.
לפני 30 שנה היו נבחרות אזוריות בפריפריה והתוצאות היו מרשימות. צעירים רבים שהיו חלק מהפרויקט הפכו לשחקנים מובילים בכדורגל הישראלי ובנבחרות ישראל. הפרוייקט הופסק בגלל אילוצים כספיים למרות ההצלחה הגדולה שלו.
אחת הבעיות של הכדורגלן הישראלי הוא היעדר יסודות. בישראל לא משקיעים כסף במאמנים טובים לגיל הילדים וברוב הקבוצות ובתי הספר לכדורגל נותנים שכר נמוך מאוד למאמנים ולכן הרמה של המאמנים נמוכה. מרביתם של המאמנים לא היו בהשתלמויות ומעבירים אימונים בינוניים מאוד, דבר שמונע מהילדים להתפתח מבחינה מקצועית.

בהתאחדות מאמינים כי התוצאה תהיה חיובית לחברה ולכדורגל הישראלי. הרצון של הילדים להגשים חלום ולהיות חלק מסגל נבחרת ישראל יגרום לילדים להשקיע בבתי הספר. להשקיע יותר בלימודים ובציונים ולשפר את ההתנהגות. צוות האימון של הנבחרות האזוריות יחד עם נציגים מההתאחדות לכדורגל יבקרו בבתי הספר בו יש שחקנים בנבחרות האזוריות כדי להיות בקשר קרוב עם הנהלת בית הספר ולקבל פרטים בנוגע להתקדמות התלמידים בלימודים. התלמידים יידעו כי למנהלת בית הספר תהיה סמכות לאסור על השתתפותו בנבחרת האזורית אם חלה הידרדרות בלימודים או בהתנהגותו בבית הספר או בבית.
בנוסף לנבחרות האזוריות, ההתאחדות תקים אקדמיה למחוננים בשפיים. מיטב הכשרונות יגיעו לשפיים במתכונת של פנימייה ויזכו לצוות אימון מיוחד. את השחקנים הצעירים המוכשרים ביותר שיהיו בכל הנבחרות האזוריות יעבירו בתאום עם המשפחה כמובן לאקדמיה בשפיים.

עיני אומר כי הגיע לתפקיד יו״ר ההתאחדות בעיקר כדי לתרום לקהילה ולסייע לילדים במצוקה ומסיף כי נבחרת ישראל היא חלון הראווה של הכדורגל הישראלי, ליגת העל היא המותג החזק מבחינת האוהדים והתקשורת אולם מבחינתו ההשקעה בפריפריה בילדים ממשפחות חלשות הוא הסיבה שבגללה נענה לבקשה להתמודד לתפקיד יו״ר ההתאחדות.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20