כיפת ברזל בפעולה בשמי אשקלון. צילום: פלאש 90

קשה שלא לפתוח את מאמר הפרשנות הזה בקלישאה “הכתובת הייתה על הקיר”, אולם מי שעקב אחר הדיווחים במהדרות החדשות של ערוץ 20 שמע אותי אומר יותר מפעם אחת “עימות בדרום זה לא שאלה של האם כן או לא, אלא שאלה של זמן”.

בתחילת השבוע דיווחנו כי בצה”ל רואים בהתנהגות ארגון הטרור התנהגות דומה לערב מבצע צוק איתן. כלומר נמצא במצוקה קשה מאוד על סף התפרקות והדבר היחיד שיכול להציל אותו זו תהודה עולמית. כזו הוא השיג במבצע צוק איתן ולשם הוא שואף גם היום.

תקיפת צה”ל בעזה. צילום: פלאש 90

יומיים לאחר מכן דיווחנו כי צה”ל סיים פריסה של מערכות הגנה בעוטף , ההנחיות הבוקר לצמצום קהל במרחבים וסגירת חוף זיקים בעיצומו של הקיץ, רק מראה שסוף השבוע הזה הוא לא במקרה אלא מתוכנן היטב. צה”ל שהכיל 110 ימים את התבערה מבין שאין מנוס מלצאת לעימות מול חמאס וזה בדיוק מה שקורה כעת.

מהם התרחישים?

לצה”ל פרוסות כעת שלוש תכניות מבצעיות לטיפול בעזה. כבר כעת ניתן לומר שלא משנה באיזו תכנית יבחר הצבא והדרג המדיני היא תסתיים בשיח והסדרה.

התקיפה ברפיח. צילום: פלאש 90

התכנית הראשונה של צה”ל אליה הוא חותר כרגע, היא סבב קצר, אגרסיבי וחד שמעביר את המסר בצורה ברורה: עצרו את הטרור נעצור את מטוסינו.

האפשרות השנייה היא יציאה למבצע קצר של עד עשרה ימים. גם מבצע כזה יגבה מחיר כבד מאוד מחמאס, ואמור לדחוק אותו להבנה שרק אם ינצור את האש יוכל לקבל איזו שהיא הסדרה.

האפשרות השלישית של צה”ל היא סבב ארוך שכולל מלחמה של ממש עם תקיפות נרחבות, השמדת יכולות החמאס ואולי אף קריסתו המוחלטת. לזה גם הדרג המדיני וגם צה”ל לא רוצה להגיע.

סבב כזה יעמיד את במצב בו היא תצטרך להתמודד עם אוכלוסייה של שני מיליון אזרחים ללא הנהגה. הימים הקרובים הם שיכריעו את עתידו של חמאס.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.