No Tag To Print

צילום: דו''צ

עימות נוסף בעזה הוא בלתי נמנע

בחודש שעבר נחשפה המנהרה העמוקה ביותר שנחפרה מעזה לישראל. הערכת גורמי המודיעין בצבא: יהיה קשה להימנע ממערכה בעזה. ומה הקשר בין שנת שמיטה לעזה?

צה"ל חשף אחר הצהריים תיעוד ממנהרת הטרור שנחשפה בגבול רצועת עזה בחודש שעבר. זו המנהרה העמוקה ביותר שחפר חמאס, עשרות רבות של מטרים מתחת לאדמה. צה"ל בנה מעלית כדי לאפשר לכוחות לרדת לתוך המנהרה שחדרה עשרות מטרים לשטח ישראל בדרום הרצועה

במערכת הביטחון מתגבשת יותר ויותר הדעה, כי מערכה נוספת בעזה היא ענין של זמן וכי יהיה קשה להימנע ממערכה שכזו.
וכך, ימים אחדים לאחר חשיפת מנהרת הטרור שנחפרה למרחק של 2 ק"מ ממרחב חאן יונס ובעומק של עשרות מטרים, והייתה מיועדת לעת מלחמה מעידה על כוונות החמאס במרחב.

הסכמי השלום עם האמירויות ובחריין ומגפת הקורונה המשתוללת בעזה, מביאים את הצבא להבנה שהנורמליזציה עשתה חיבורים בין הגי'האד לחמאס ולחיזבאללה והתחזקות הצירים הללו אינה טובה. איראן מאוד  משמעותית לגבי עזה והיא לא תבחל באמצעים, ידע וכסף כדי לפגוע בתהליך בדרכים שלהם.

צילום: דובר צה"'ל

גם הבחירות בארצות הברית מאד משמעותיות לגבי המרחב ואם הגישה בשנים האחרונות בימי ממשל טראמפ הייתה מאד טובה לישראל לא בטוח שהדברים יהיו כך גם בעתיד, כך ששילוב כל שלוש נקודות אלו בהחלט יכולים להביא למצב אחר בגזרה.

צילום: דובר צה"ל

אבל לא רק עזה על הפרק.
בהסתכלות מרחבית לחלקה הדרומי של ישראל מבינים בצבא שמחוז סיני של דאע"ש יכול באחת להוציא לפועל פיגוע נגדנו הן בגבול עם מצרים בחסות הברחות הסמים שהיקפם הולך ועולה והן בדמות פיגוע משטח ירדן. למרות הפעולה המאוד הדוקה עם ירדן פיגוע של דאע"ש על כביש הערבה או כנגד אחד היישובים במרחב הוא בהחלט מעשי ולכך נערכים באוגדה 80.

ואחרי מה שאמרנו בחזרה לעזה. בצבא מבינים שלמרות חשיפת המנהרה שהחמאס אינו רוצה מלחמה וישנו רצון להגיע לרגיעה. זו המדיניות אבל כלל לא נראה שזה הולך לקרות בקרוב. מחד הדרישות בנושא השו"ב מצד החמאס הולכות וגדולות ומאידך רק בשבוע שעבר עשה החמאס מאמצי ריסון רבים כדי למנוע תגובה של הג'יהאד כנגד ישראל ואף שלחו פעילים לשטחי שיגור כדי לעצרם.

ואכן, ההערכה בצבא כי אכן ברקים פגעו במשגרים ובטילים ששוגרו במוצאי שבת האחרון, אבל בהחלט לא מקבלים זאת. התחנונים של החמאס כבר כמה דקות לאחר השיגורים מראים זאת. בצבא כאמור הפנקס פתוח.

אבל הערכות לגבי הסכם או לחימה הן תמיד הערכות.

סיפור קטן שיכול להמחיש זאת:
בשנה שעברה ערב חיסולו של בהא אבו אל עטא מפקד הגיהאד טען השב"כ כי בתגובה ירה החמאס מאות טילים לשטח ישראל ולכל מיני טווחים. בצבא חשבו אחרת לחלוטין ואף הביאו את הדברים להכרעת שר הביטחון אז נפתלי בנט שהכריע בעד התקיפה. הסוף ידוע: אף טיל של החמאס לא נורה לשטחנו.

ומה הקשר בין שנת השמיטה לעזה?
מתברר ששנת השמיטה שתחול בשנה הבא יכולה להיות הזדמנות כלכלית משמעותית לעזה בדמות הכנסת סחורה חקלאית מעזה לישראל שכן היא אינה מוגדרת כחלק משטח ארץ ישראל וסוחרים רבים כבר מתחילים לעשות עסקאות בנושא. אז אולי דווקא משנת השמיטה יבוא השלום? נמתין ונדע. כרגע הצבא מתכונן ללחימה, מתכנן תכניות חדשות ומקוריות ומכין עצמו למה שצבא צריך להיות מוכן.

It is not Android