"ניקח בחזרה את ארצנו": כך חתם שר הפנים האיטלקי החדש מתאו סלביני את הציוץ שלו בפייסבוק לאחר ההכרזה על הקמת הממשלה החדשה. קשה להתעלם מכך שבחירת המלים של סלביני, לצד ססמת הבחירות שליוותה את קמפיין הבחירות שלו: "האיטלקים קודם" – מהדהדת לקמפיין הבחירות החשוב ביותר של העשור האחרון – זה של הנשיא טראמפ.

סלביני (בן ה-45) חבר מפלגת הימין "הליגה הצפונית" באיטליה, אמנם יתפוס בממשלה רק את תפקיד שר הפנים וסגן ראש הממשלה, אך עצם הגעתו ללב ליבו של המיינסטרים במדינה – מסמל את התמורות המשמעותיות שעוברות על איטליה ועל אירופה. מאז נבחר לתפקיד מנהיג המפלגה לפני כחמש שנים – הצליח הפוליטיקאי להכפיל את כוחה הפרלמנטרי פי שבעה.

סלביני (מימין) ודי מאיו. צילום: רויטרס

הממשלה שקמה באיטליה בסוף השבוע ונחשבת לממשלה "הפופוליסטית הראשונה" במערב אירופה,  מורכבת משתי מפלגות חיצוניות למיינסטרים הפוליטי וחיצוניות למסורת המדינית באיטליה. ראש הממשלה המיועד ג'וזפה קונטה – חבר מפלגת "חמשת הכוכבים" – לאחר שמינוי יאושר בפרלמנט – יהפוך לראש הממשלה הראשון המכהן מטעמה של המפלגה. לצדו של סלביני כסגן ראש הממשלה יכהן לואיגי' די מאיו (בן ה-31) שיישא גם בתפקיד השר לפיתוח כלכלי.

עידן טראמפ

המשותף העיקרי לשתי המפלגות הוא ההתנגדות לשימור כוחם של האיחוד האירופי ושל גוש האירו. למרות חילוקי הדעות הרבים בין המנהיגים, שתיהן נושאות אופי אנטי-ממסדי, כזה שמשקף היטב את האווירה הנוכחית בחברות הדמוקרטיות במערב.

הנשיא טראמפ. צילום: רויטרס

בחירתו של הנשיא טראמפ בשלהי 2016 לנשיאות ארצות-הברית הביאה לדמוקרטיות באירופה ובעולם את התחושה שהכול אפשרי. גם מועמדים שאינם משתייכים למיינסטרים הממסדי, ולא מהווים חלק מהמסורת ומהשיח הפוליטי המקובל בהחלט יכולים לפלס את דרכם למשרת המנהיגות.

אך זוהי אינה הבשורה היחידה שטראמפ הביא עמו לפוליטיקה המערבית. בשנה וחצי האחרונות הציג הנשיא האמריקני לעולם סטנדרט חדש של דבקות עיקשת בקיום הבטחות בחירות – גם אם קיומן כרוך בבעיטה בשיטה המקובלת או בתפישות הפוליטקלי קורקט של התקשורת והקהילה הבינלאומית.

מהגרים מצפון אפריקה מגיעים לחופי סיציליה, אוגוסט 2017. צילום: רויטרס

"מדינות צריכות להתחיל לעשות את העבודה שלהן"

בעיטת הפתיחה של סלביני בסוף השבוע משקפת באופן ברור את ההשראה מגישתו של טראמפ. סלביני הזדרז ויגיע כבר היום (ראשון) לסיציליה, מוקד מרכזי להגעתן של סירות מהגרים בלתי חוקיים מצפון אפריקה לאיטליה. כדי להבהיר שבכוונתו לפתוח באופן מיידי בהליכים לקיום הבטחת הבחירות שלו  – מלחמת חורמה בהגירה הבלתי חוקית לאיטליה, וגירושם של חצי מיליון מסתננים בלתי-חוקיים.

שעות ספורות בלבד לאחר השבעתו שב וחזר סלביני על הבטחותיו: "הימים הטובים של (המהגרים) הבלתי חוקיים נגמרו – תתכוננו לארוז את המזוודות" הצהיר בנאום בפני עצרת תומכים, "מדינות צריכות להתחיל לעשות את העבודה שלהן, ומבריחים לא יעגנו יותר בנמליה של איטליה".

אמנם בלתי אפשרי לחזות את עתידה הפוליטי של איטליה ושל אירופה, אך השפעתה של תפישתו של טראמפ ש"הכל אפשרי" והבטחות בחירות גרנדיוזיות ככל שיהיו הן דבר מה שפוליטיקאים צריכים לתת עליו את הדין, תמשיך ככל הנראה להדהד במפה הפוליטית העולמית.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא