עמותת 'עטרת כהנים' הפועלת בין היתר למען גאולת קרקעות בירושלים, הגישה תביעות פינוי על תשעה בתים בהם מתגוררים פלסטינים בתוך שכונת סילוואן שבמזרח העיר. בשבועיים האחרונים הוגשו לבית המשפט השלום תביעות נגד שתי משפחות פלסטיניות בעניין 9 דירות, כאשר לאחת מהן חמישה בתים בבעלותה, ולשניה ארבעה. בסך הכל מדובר בעשרות בני אדם המתגוררים בדירות אלה. עם זאת, על פי עיתון 'הארץ', ההליכים המשפטיים צפויים להימשך שנים.

בכך משלימה העמותה מהלך של תביעות בנוגע לכ-80 בתים היושבים על אדמות השייכות לשכונה יהודית שנוסדה ב-1885 בעיר, בשטח שמוגדר כ'הקדש משה בנבנישתי' בכפר התימנים שהקדיש את האדמות ליהודים. שתי התביעות מצטרפות ל-72 תביעות קודמות שהגישה העמותה ושעדיין מתנהלות.

תפילת שחרית ב"בית רחל" שבסילוואן, ירושלים. צילום: דניאל לוריא
תפילת שחרית ב"בית רחל" שבסילוואן, ירושלים. צילום: דניאל לוריא

 

על פי מתי דן, מנהל העמותה, "היהודים שגרו פה נאלצו לעזוב בפקודת המנדט הבריטי לפני קום המדינה. הוועד הלאומי ניסו ללא הצלחה למנוע את זה ואחרי שבעים שנה הצלחנו לחזור".

באוגוסט 2015 נכנסו 60 יהודים להתיישב במבנה בשם "בית רחל", שהוא השביעי והגדול ביותר שנרכש ע"י העמותה בשכונה. הנכנסים זכו אז לקבל ליווי משטרתי בעת הכניסה.

הבניין הראשון שנרכש ויושב הוא "בית יהונתן". אחריו, הבניין השני הוא "בית הדבש" וארבעה בניינים נוספו בשנת 2014.

עמותת השמאל הקיצוני 'עיר עמים' תוקפת בחריפות את המהלך באומרה כי "ממשלת ישראל, המסייעת לסילוק תושבי בטן אל־הווא מבתיהם, שנרכשו על ידם כדין, היא אותה ממשלה השוברת את כללי המוסר והמינהל התקין כדי להשאיר את אנשי עמונה על האדמות של סילוואד".

"יציאה מהמבוי הסתום של מדיניות ארץ ישראל השלמה תתאפשר רק אם יוכרו זכויותיהם של הפלסטינים בירושלים ויופנם הצורך של שני העמים להגיע להסדר מדיני", מוסיפים ב'עיר עמים'.

כמו כן, לידי ערוץ 20 הגיעו טענות נוספות אודות קיום מסמכים המהווים ראיות לרכישת קרקעות למען יהודי עיראק בשנת 1929. על פי הטענות, מדובר בקרקעות בסדר גודל של עשרות דונאמים בקלנדיה וביר נבאלה.

דין עמונה כדין מזרח ירושלים?

לקראת ההכרעה בבג"ץ, פנה ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ליועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, בבקשה לבחון את השלכות בג"ץ עמונה, על הניסיון לקיים הסדרת קרקעות בירושלים.

בשבועות האחרונים קיימה עיריית ירושלים עבודת מטה, במסגרתה הודיע היועץ המשפטי של העירייה כי בבירה יש אלפי בתים שנבנו במזרח ירושלים שלא כחוק על קרקע בבעלות יהודית.  אלו מקרים הדומים במהותם  לפרשת עמונה, שכלפיו קבע בג"ץ כי יש לפנותו עד סוף השנה.

"אצטרך להרוס עשרות אלפי בתי ערבים". ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן זינדל
"אצטרך להרוס עשרות אלפי בתי ערבים". ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מהמכתב ששלח ברקת עולה כי יש חשש שהעירייה תהיה חייבת להרוס את אותם אלפי בתים בקרוב.

"עמדתי היא שבעמונה נכון להסדיר את ההתיישבות על הקרקע בשל העובדה שמדובר ביישוב בן עשרים שנה שנבנה בתמיכת ממשלות ישראל ופינוי היישוב יגרום עוול לארבעים משפחות שהתיישבו במקום בתום לב", כתב ברקת למנדלבליט. לדבריו, "אם פסק הדין ייושם, לא נכון שיהיה דין אחד ליהודים ודין אחר לערבים – ועל כן אבקשך לקיים דיון בעניין בלשכתך לגיבוש עמדה משפטית בעניין זה".

יצוין כי פסק הדין בעניין עמונה יש כבר השלכות משפטיות, שכן רק השבוע הוגשה לבית משפט תגובת העירייה שבו הסבירה מדוע יש להרוס את ביתה של תושבת ערבייה, שנבנה שלא כחוק. כבר בתגובה זו, נכללה לראשונה הסתמכות משפטית על חלקים במפסיקת בג"ץ בנושא עמונה.

מעיריית ירושלים נמסר כי "עמדתו של ראש העיר היא שבעמונה נכון להסדיר את ההתיישבות על הקרקע. ראש העיר פנה ליועץ המשפטי לממשלה על מנת לבדוק אם פינוי של עמונה עשוי להיות בעל השלכות במקרים דומים בירושלים, בהם ערבים בנו באופן בלתי חוקי על קרקע פרטית או עירונית וזאת מתוך התפיסה שאסור שיהיה דין אחד ליהודים ודין אחר לערבים".אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20