תושב עזה בשם סמי עובייד התראיין היום (ד') לתוכניתו של מנדי ריזל ברדיו FM101.5 בעקבות האירועים האלימים בגבול הרצועה והביע רצון לחיות תחת השלטון הישראלי. "הבעיה שלנו היא שכל המנהיגים שלנו גנבים. אנחנו התושבים סובלים. חמאס גונב, עבאס גונב ואנחנו בין הפטיש לסדן שלהם. אנחנו לא יכולים עליהם".

צעדת המחבלים בגבול רצועת עזה. צילום: רויטרס

עובייד המשיך וסיפר על מצב התושבים המתנגדים לשלטון חמאס. "הם השלטון ולהם יש הכל. אנחנו התושבים מסכנים, ממורמרים, רעבים". לדבריו, "אנחנו חושבים שאתם רחמנים, תרחמו עלינו, תעזרו לנו וזהו. אם היה בשאר אל-אסד היה הורג את כל העיר ונגמר הסיפור. אבל אתם… אנחנו רוצים לחיות עם היהודים".

התושב העזתי נשאל ע"י השדרן "האם אתם רוצים לחיות תחת שלטון ישראלי, שאנחנו נשלוט שוב בעזה?" והשיב בנחרצות: "כן, כן, כן, כן, כן. כל התושבים אומרים ככה".

תושב עזה סמי עובייד. צילום: ערוץ 20

 

"12 שנה עברו על תושבי עזה כמו גיהנום"

בראיון שערכנו עם עובייד עוד בספטמבר 2016, כאשר מלאו 12 שנה להתנתקות מעזה, הוא אמר דברים דומים. "12 שנה עברו על תושבי עזה כמו גיהנום. אין חיים, אין התקדמות בשום דבר. הכל סגור, תושבי עזה בסבל אדיר. אין עבודה, אין כסף, אין חשמל. ישראל סגרה הכל. תושבי עזה נמצאים בין הפטיש והסדן של עבאס וחמאס וישראל: שלושה גורמים על תושבי עזה וסבל אדיר. אתה לא זז, אין כלכלה, מיתון, אין כסף, אין עבודה".

עובייד טען כי הם לא רצו להתנתק וכי עזה לא יכולה לחיות בלי ישראל אלא אם כן יספקו לה נמל ושדה תעופה. "אנחנו לא ביקשנו את ההתנתקות אריק שרון עשה את זה. עזה לא יכולה לחיות בלי ישראל בשום פנים ואופן או שיש פתרון אחר ושיתנו לעזה נמל ושדה תעופה", אמר. "חוץ מזה עזה כלא גדול, התושבים לא יכולים לזוז, אתה לא קשור לעולם ואתה נמצא בתוך כלא גדול ואין לך אפשרות להתקיים".

בסוף הראיון נשאל עובייד האם הוא לא מפחד מחמאס כשהוא מקיים את הראיון הזה. בתשובתו פנה לחמאס וביקש מהם לתת לתושבי עזה לחיות ולעשות שלום עם ישראל. "אני חי בעזה, אני אומר לחמאס תמשיכו לשבת 50 שנה על כסא? תנו לנו לחיות! אני אזרח, תתנו לי אפשרות להתקיים, תעשו מעזה פרח. תעשו שלום עם ישראל, אל תתחילו עם השטויות שלכם 'נשחרר לכם את ירושלים', 'נשחרר לכם  את פלסטין' כי הם לא יכולים לשחרר, זה לא קל. מי שיבוא וישלוט בעזה ובגדה יהיה גנב ורודן והתושבים יסבלו אז מה הוא יגיד לתושבים? 'אנחנו נשחרר לכם את ירושלים' וזה שקר וכזב אנחנו 100 שנה אומרים נשחרר. שיתנו לנו לחיות, שני עמים יחיו ביחד וחבל על כל שניה".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20