היוצר מתכונן בימים אלו למופע הגדול ביותר בקריירה שלו עד כה: הופעה בהיכל התרבות בתל אביב עם ועם הזמר . בריאיון לערוץ 20 הוא מספר על ההתרגשות וההכנות: "בעזרת השם שממש יהיה מדויק, ונכון, ומענג ומשמח".

המופע כולו, הגדול ביותר של רזאל עד כה, ייעשה בעיבודים מיוחדים שאת כולם כתב בעצמו. "התזמורת הסימפונית ראשון לציון מארחת אותי, שנינו מתארחים בפסטיבל הפסנתר, ושלושתינו מארחים את קובי אפללו", הוא מסביר.

יונתן רזאל. צילום: חיים טוויטו
יונתן רזאל. צילום: חיים טוויטו

"אני וקובי עשינו את ביחד לפני תשע שנים, וזוהי סוג של סגירת מעגל או פתיחת מעגל", מפרט רזאל על שיתוף הפעולה עם אפללו. "הופענו הרבה מאז ביחד גם עם התזמורת הסימפונית, בכמה אירועים גדולים, יש בינינו הרבה חיבה וכיף".

"מדובר בערב שמתבצע פעם שנייה, חלק מהכיף הוא שכבר עשינו אותו בהיכל התרבות בראשון לציון, ועכשיו הוא עובר מקצה שיפורים. בראשון לציון הייתה מעין חזרה גנרלית, מופע יותר קטן, עכשיו זה בעצם המופע העיקרי".

רזאל נחשב בשנים האחרונות לחלק בולט ומשפיע מתוך גל של אמנים דתיים וחוזרים בתשובה שפרצו את הגבולות המגזריים, וקנה לעצמו מקום בפלייליסטים של תחנות שהיו סגורים בעבר בפני אמנים מסוגו. היום חשוב לו להדגיש שהוא רואה את עצמו "מאוד מאוד מחובר לעם ישראל".

"רואה את עצמי חלק משיבת ציון"

בהודעה מהדוברות שלך נכתב שאתה מקבל היתרים מיוחדים מרבנים כדי להופיע בפני קהל מעורב? 

"באופן עקרוני כשקוראים לי אז אני מגיע", הוא מסביר, "אני לא צריך בשביל זה כל מני היתרים". "כשהקהל ברובו חילוני אז הופעות מעורבות זה יותר פשוט, באופן עקרוני אני עושה מאמץ להגיע לכל קהל שאפשר להגיע אליו, כשקוראים לי אני מתייצב. אני חי באיזה סוג של הרמוניה עם הרבה דעת תורה וגדולי ישראל שאני משתף אותם, והם אתי שותפים לדרך".

"אין פה היתרים, זו דרך שאני הולך אותה והיא מגובה על ידי גדולי ישראל",  מדגיש רזאל.

זה הצד ההלכתי שהוא כמובן מאוד חשוב, אבל מעניין אותי דווקא הרצון שלך. אני מבינה שאתה מגדיר את עצמך היום כאדם חרדי או אמן חרדי – אתה עושה מאמצים להגיע לכל מני סוגים של קהלים – מה המוטיבציה שלך לצאת כל הזמן החוצה?

"אני מנסה לחיות את החיים שלי בתוך חברה שהיא יחסית סגורה מבחינת העולם הטכנולוגי, אני רוצה לחיות בעולם שמבחינתי יותר קל לי לעבוד בו את השם. אבל אני מאוד מאוד מחובר לעם ישראל, גם משפחתית וגם רגשית".

"אני לא רואה את עצמי נפרד, ורואה את היצירה שלי חלק מאיזשהו מרקם של דברים שקורים פה בארץ. אני רואה את עצמי חלק מהתרבות של מה שקורה בארץ וחלק משיבת ציון, כשאני נוסע לחו"ל להופיע בפני כל מני קהילות אני אומר להם: "הבאתי לכם קצת מהטעם של פרי הארץ".

יונתן רזאל. צילום: פלאש 90
יונתן רזאל. צילום: פלאש 90

"הרבה אנשים רוצים להמשיך בחיים האמנותיים שלהם, ולהמשיך להיות דבקים בתורה"

"יש משהו מדהים שקורה פה בארץ, גם מבחינה רוחנית, גם מבחינה טכנולוגית, ואני מרגיש את עצמי סוג של סימפטום של הדבר הזה, אני בכלל לא מרגיש את עצמי מחוץ לזה".

"לפני חמישים שנה, או ארבעים שנה אמנים כמו אורי זוהר חזרו בתשובה וניתקו כל קשר עם העולם שהם היו חיים בו. היום יש הרבה אנשים שרוצים להמשיך בחיים המקצועיים שלהם והאמנותיים שלהם, ועם כל זה להמשיך להיות דבקים בתורה, וזה דבר אמתי. אני מרגיש שזה שילוב שהוא נכון. זה לא שילוב הוא חיצוני זה שילוב פנימי אמיתי".

מה על הפרק מבחינתך בימים אלו מלבד ההופעה?

"בגלל שהייתי מאוד עסוק בלהוציא את הדיסק (אלבומו השלישי "פותח לב", שיצא לפני מספר חודשים, ע.ד) אז לא התפניתי בעצם להופיע אתו. עכשיו למעשה מתחילת החורף נכנס לתקופה של הופעות של הדיסק ממש, בעזרת השם".

"אבל באמת כרגע אני מאוד מאוד עסוק במופע הזה", הוא מספר בהתרגשות, "בעזרת השם שממש יהיה מדויק ונכון ומענג ומשמח, כל הדברים, את יודעת".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא