שכרה רשת עורכי דין על מנת שתתאם בין רב המרצחים לבין מחבלים נוספים שהשתתפו בשביתת הרעב, כך פרסם היום (א') , כתב .

רב המרצחים מרואן ברגותי. צילום: פלאש90
רב המרצחים מרואן ברגותי. צילום: פלאש90

על פי הפרסום ב-360, באחרונה התעורר חשד בקרב כי חלק מהמתווכים הינם עורכי דין .

עורכי הדין נפגשו לעיתים קרובות עם רב המחבלים מרואן ברגותי בתאו, העבירו מסרים בשמו למחבלים השוהים בבתי כלא נוספים עד שנעשתה הכרזה משותפת על . מפרקליטות המדינה נמסר כי "התיאומים נעשו בין היתר באמצעות ביקורי עורכי דין מסוימים שפקדו את המנהיגים בבתי הסוהר השונים. הם ערכו סבב בין בכירי מארגני השביתה כדי לגייס את תמיכתם ולתאם את צעדי המחאה ודרישות המחאה".

במקביל, בפרקליטות מאשימים את עורכי הדין כי הם ניצלו בציניות את מעמדם. במקום להעניק למחבלים יעוץ משפטי, הם ניתבו את תפקידם למקומות אחרים. כמו כן, בפרקליטות טוענים כי עורכי הדין פעלו בשם מחבלים מבלי שהם נתנו להם ייפוי כוח.

עוד אמרו בפרקליטות כי המחבלים ניצלו לרעה את הזכות שלהם לקבל ביקורים, יעוץ משפטי וסיוע הומניטרי. "ניצול לרעה של ביקורים אלה, במיוחד שעה שמדובר בהנהגת האסירים הביטחוניים השפוטים בבתי הסוהר, עלול לאפשר העברת מידע באופן שעשוי לפגוע באינטרסים חיוניים של ביטחון המדינה".

בפרקליטות הוסיפו, "מספר לא מבוטל של עורכי דין עוסק באופן קבוע בעניינם של אסירים ביטחוניים מטעם גופים זרים, ובהם משרד האסירים ברש"פ. לעתים עורכי הדין מבקרים כמה אסירים בזה אחר זה בכל מתקן כליאה, וכן במתקני כליאה שונים".

במצב הנוכחי, 2 גופים באוכלוסיה הערבית מספקים שירות משפטי למחבלים. גוף אחד נקרא "", התארגנות ללא קשר לרשות הפלסטינית, הגוף השני  הינו המשרד לענייני אסירים ברשות הפלסטינית. בין 2 הגופים קיימת תחרות על אהדתם של המחבלים, לפיכך, כל גוף עושה מאמץ בנפרד על מנת להעניק למחבלים את השירות הטוב ביותר שניתן לספק.

מנגד, עו"ד ג'מיל חטאב שמייצג את חאדר עדנאן, מוחמד עלאן ושובתי רעב נוספים הכחיש את טענות הפרקליטות. חטאב אמר: "כל עצור שנפגש עם עורך דינו עושה זאת לצרכי ייעוץ משפטי. יש אסירים שנמצאים באמצע הליך של דיונים, ואז מדובר בייעוץ הקשור לאישומים ולמשפט עצמו, ויש אסירים שנשפטו כבר ועורכי הדין מדברים איתם על הזכויות שלהם ועל נושאים שלא בהכרח קשורים לכלא. יש אף אסירים שיש להם עסקים מחוץ לכלא או בעיות משפחתיות. עורך הדין הוא למעשה הקשר של אותם אסירים לעולם החיצון".

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.