בית המשפט העליון יפרסם היום (ראשון) את פסק דינו בעניין פסילתם של איתמר בן גביר, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין ממפלגת עוצמה יהודית. כמו כן נדונה בקשת הפסילה של כל הרשימה. פסק הדין יינתן היום בידי תשעת השופטים, שיציגו את ההחלטה ללא נימוקים, בשל סדר הזמנים הקצר במיוחד שהוקצב להם להכריע.  בית המשפט יכריע גם בעניין בקשות הפסילה של הרשימה המשותפת אך איננו צפוי לפסול אותה, על אף הראיות הרבות נגד חלק מחבריה. ח"כ היבא יזבק למשל, הביעה תמיכה במחבלים כמו סמיר קונטאר ואחרים אך כאמור איננה צפויה להיפסל.

 

לגבי עוצמה יהודית הצפי הוא שכן יהיו פסילות. נראה כי השופטים יכשירו את מועמדותו של יו"ר הרשימה איתמר בן גביר, שכבר הוכשר בבחירות הקודמות, בניגוד לחברו ד"ר מיכאל בן ארי. גופשטיין יפסל על פי הערכות, בעקבות החומר שהובא בדיון על ידי התנועה הרפורמית ועקב אי הסכמתו להגיב לטענות או לחזור בו מדבריו, המכילים, לטענת היועמ"ש, הסתה לגזענות נגד האוכלוסייה הערבית. גופשטיין שלא התייצב לדיון היה באותה שעה עסוק בחילוץ יהודיה ובתה התינוק מרצועת עזה.

גם מצבו של ברוך מרזל מסתמן כבעייתי וגם הוא עלול להיפסל בידי שופטי בג"ץ. אף על פי שמרזל הצהיר שלא הוא ניהל את חשבון הפייסבוק שממנו הוצאו אמירות גזעניות לכאורה ואף ביקש מפייסבוק להסיר את החשבון, נראה כי השופטים יאמצו את עמדת היועמ"ש ויפסלו את מועמדותו, בניגוד לפעמים הקודמות שבהן הוכשרה, מאחר שלא הצליח לשכנע כי אינו רואה את כלל הציבור הערבי כאויב. עם זאת, היועמ"ש סבור כי אין לפסול את כל הרשימה, וההערכה היא שהשופטים לא ינקטו את הצעד הקיצוני של פסילתה.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.