2:24 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > תרבות > "עולם ריק מיהודים הוא כוכב מת"

"עולם ריק מיהודים הוא כוכב מת"

מחברת השיר "ירושלים של זהב" מסבירה למה השיר שחיברה אינו גזעני

חג "יום ירושלים" מציין את היום בו איחדה ישראל את מזרח ירושלים ואת מערב העיר תחת ריבונותה, לאחר אלפיים שנים בהן העיר היתה תחת כיבוש זר במשך אלפיים שנה. ביום העצמאות התשכ"ז (1967) ביקש ראש עיריית ירושלים, טדי קולק, מהמשוררת נעמי שמר לחבר שיר לכבוד העיר ירושלים.

שלושה שבועות לאחר הופעת הבכורה של השיר בפסטיבל, פרצה מלחמת ששת הימים, שבמהלכה אוחדו שני חלקי ירושלים. לאחר ששמעה ברדיו את הצנחנים השרים את שירה ליד הכותל, הוסיפה שמר, שהייתה באותו הזמן בסיני עם להקה צבאית, בית חדש לשיר ובו הנגידה את המצב לפני ואחרי המלחמה. לעומת "איכה יבשו בורות המים" ו"ואין פוקד את הר הבית" בבית השני, הכריז הבית החדש "חזרנו אל בורות המים" ו"שופר קורא בהר הבית".

"מה זאת אומרת 'יבשו בורות המים, כיכר השוק ריקה'? הרי היא היתה מלאה בערבים שחיו שם! מה זה 'אין יורד אל ים המלח'? בעיניי ראיתי ערביות יורדות. כל הזמן", כך תקף עמוס עוז את השיר הכמעט-נבואי שהפך להמנון הלא-רשמי של יום ירושלים.

בסרט הטלוויזיה "אל בורות המים", ענתה שמר לביקורתו של הסופר: "יש טיעון שאומר שהבית השני של 'ירושלים של זהב' הוא לא הומאני, כי הוא לא מתחשב בערבים מהצד השני של הקו", פתחה שמר והודתה שלקחו לה מספר שנים להגיע לתשובה שתספק את עצמה לשאלה הזו.

"לא לקח לי שנים להבין שזה מעורר בי זעם נורא, הטיעון הזה. זה כאילו אדם מתגעגע לאהובתו והוא בא לפסיכולוג שלו – עמוס עוז – והוא אומר לו: אל תדאג, היא לא לבד במיטה. זאת אומרת זה אמור להרגיע אותי", אמרה שמר.

"בשבילי, נתחיל אולי בגדול, עולם שהוא ריק מיהודים הוא בשבילי כוכב מת, אני נורא מצטערת. וארץ ישראל, כשהיא ריקה מיהודים, היא בשבילי שוממת וריקה", הבהירה.

באשר לטענות על גזענות לכאורה שהובעה בשירה, אמרה כי "לערבים יש את המשוררים והמשוררות שלהם שיביעו את הגעגועים שלהם. אני יכולה לבטא רק את הגעגועים שלי".

בתוכניתנו 'הפטריוטים' התייחסו גם כן לדבריה של נעמי שמר. אראל סגל נפעם מתשובתה של שמר "התשובה שלה לעמוס עוז היא מדהימה" יורם שפטל "לעמוס עוז אין שום בעיה עם ארץ ישראל יודן-ריין" ארי שמאי מתפרץ לדבריו "למה אין לו בעיה? אבות אבותיו הקימו את המדינה פה". "זה לא מזיז לו בכלל" קובע שפטל.אבל שמאי לא מניח "מה? הוא רוצה לפנות את הקיבוצים? הוא שורשי הוא ישראלי, די לעשות דה-לגיטימציה" ושפטל עונה לו "מה דה-לגיטימציה? הוא אפילו לא מוכן להשתתף באירועים של שגרירות ישראל כלשהי. עד כדי כך הוא מזוהה עם האוייב הערבי".

ליאת רון הוסיפה לדיון: "אני שמעתי את דבריו של אייל מגד, בשר מבשרכם, הוא לא חושב שצריכה להיות ריבונות ישראלית בעיר העתיקה, הוא חושב שהיא שייכת לעם הפלשתיני. ואני מסכימה איתו" לא יכול היה שפטל להתאפק ואמר "אומים ותומים חדשים: אייל מגד" בני רבינוביץ' "מציגים את החרדים כשמאלנים תמיד ואני רוצה לתת אמירה דווקא ביום הזה: החרדים מאמינים שארץ ישראל שייכת לעם ישראל. כולה. אבל צריך למצוא איזשהו פיתרון".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המירוץ. שילוב בין תחרותיות לרעות. צילום: רונן בוידק

"האירוע משקף במדויק את ערכיו של רפנאל"

ביום שישי הקרוב יתקיים מירוץ הניווט השנתי ה-8 לזכרו של סמ"ר רפנאל מוסקל הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה. המארגנים: "האירוע משקף את אישיותו של רפנאל מתוך תקווה להנציח את ערכיו"