עולם בדלני חדש|רמי רחימאל

ב24 בספטמבר 2019 נשא טראמפ נאום בעצרת הכללית של האו"ם. הנאום הזה הוא למעשה הצגת המדיניות של ממשלו, בתמהיל השקפת העולם שלו ושל ממשלו, לעולם לשנה הקרובה. הוא הבהיר מי הם האויבים של ארה"ב, מה היעדים של הממשל שלה, ומה השקפת העולם שמנחה אותה. ויש מספר נקודות בנאום הזה.
הראשונה היא מגמת בדלנות, מגמת בדלנות מאוד חזקה שמהולה באידאולוגיה בדלנית. "העתיד לא שייך לגלובליסטים, העתיד שייך לפטריוטים" קבע טראמפ בנאומו. הוא דיבר נחרצות נגד הממשלים הקודמים שקידמו השקפת עולם גלובלית שבה ארה"ב כביכול אחראית מבחינה מוסרית למצבו הכלכלי\חברתי\צבאי של שאר העולם וכי הוא וממשלו לא ימשיך באותה מגמה. כך אומה אחראית לעצמה וכל אומה בונה את עצמה ולא צריכה להישען על ארה"ב. "אם אתם רוצים דמוקרטיה תשמרו על הריבונות שלכם…." הוא אמר בנאומו, כלומר חופש וחרות תלויים בלאומיות וריבונות לא בממשל גלובלי.

הנקודה הבאה בנאומו קשורה לראשונה והיא שארה"ב אחראית לארה"ב ולא לעולם, בראש ובראשונה מבחינה כלכלית. ממשלו השקיע 2.5 טריליון דולר בשיקום הצבא האמריקאי(שלו, עם התעשייה הביטחונית, יש חלק חשוב בצמיחה הכלכלית שלה). היא הטילה מכסים על ייבוא, צמצמה את המסחר העולמי איתה שפגע, לדבריו, בכלכלה האמריקאית. היא מושכת השקעות אליה עם קיצוצי מיסים כדי להגדיל את עצמה ולא את שאר העולם. בתקופת ממשלו היו 6 מיליון מועסקים חדשים וחברות עוזבות, בין היתר את סין, לצפון אמריקה כשהיא יוצרת הסכמי סחר חדשים עם קנדה, מקסיקו, יפן שמטיבים עימה ולא עם שאר העולם. הוא גם הכריז כי כחלק ארה"ב תיצור הסכם סחר חדש עם בריטניה לאור הברקזיט שיסייע לבריטניה לעבור את הטלטלה של הברקזיט.
ארה"ב לא תמשיך להגן על העולם וכל בעלות בריתה צריכות להגדיל את תקציב הביטחון שלהן ולא להישען על הצבא האמריקאי זאת כולל תשלום לכל נוכחות אמריקאית בשטחן.

תומכי הברקזיט. תושבי הפריפריה של הממלכה. צילום: הליגה להגנת בריטניה

הוא תקף במיוחד את סין וטען כי מאז הצטרפה לארגון הסחר העולמי ב2001 היא עסקה בגניבת קניין רוחני, התקפות סייבר, הטלת מכסים, וכל פעולה שמקשה על חברות זרות לסחור בתוכה. כתוצאה מכך 60,000 מפעלים אמריקאים נסגרו והכלכלה האמריקאית נפגעה. תחת ממשלו הוטלו מכסים בשווי 500 מיליארד דולר על סין ועוד בדרך כשעוד ועוד חברות חוזרות לצפון אמריקה על חשבון סין. עוד הוא איים על סין כי אילו תפר את ריבונות הונג קונג היא תישא בתוצאות.
הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי איראן, וכלפי הסכם הגרעין הקודם איתה, והתגאה בהטלת סנקציות קשות ביותר עליה. האשים את איראן בהרחבת הפעילות הטרוריסטית במזרח התיכון, ובערעור המצב בתימן וסוריה תוך חתירה לנשק גרעיני. אולם באותה נשימה כי הוא מוכן להידברות עם איראן אילו הממשל שלה יהיה מוכן לדאוג לעם שלו במקום ליצירת אימפריה. הוא גם הדגיש את החשיבות בנרמול היחסים בין ישראל למדינות ערב נגד איראן וכי בניית קואליציה מקומית ישראלית-סעודית היא בעלת חשיבות גדולה במאבק נגד איראן.
דברים דומים הפנה כלפי קוריאה הצפונית. כמו, לדבריו, שלאיראן יש פוטנציאל כלכלי עצום גם לה ולכן הוא מוכן להרחיב את השותפות איתה אילו תזנח את החתירה שלה לגרעין.

טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינד בוועידת ה-G20. צילום: רויטרס

 

ממשלו חותרת לשלום באפגניסטאן, ליציבות במדינה, ולסיום המלחמה במקום.
ממשלו חותר להפסיק את ההגירה הלא חוקית בעולם. בין אם מאמריקה הלטינית לארה"ב או מאפריקה לאירופה, ובכלל הגירה לא חוקית. כי כל מדינה יכולה לשגשג בזכות עצמה אילו ההגירה תפסיק והמקומיים, במיוחד הצעירים שבהם, יחליטו להשקיע במדינה במקום להגר.
הוא יצא בהתקפה קשה נגד "המוסריות" של השמאל העולמי(מה שנקרא בלעז sjw). נגד סוציאליזם, נגד קומוניזם, נגד ארגונים גלובליים. נגד כל מוסד תקשורתי בעל אופי שמאלני, נגד אקדמיה שמנסה לטשטש את הזהות הלאומית ולסרס אותה, נגד ניסיון לנרמל הפלות בעולם. הוא גם דיבר על רדיפה דתית ברחבי העולם(בולטון דיבר באוגוסט על רדיפת נוצרים ברחבי העולם וכי הממשל הזה יחתור להגן עליהם) או על מחסור בזכויות לנשים.
על אותה נשימה של האשמת סוציאליזם הוא דיבר נגד המשטרים של קובה, ניקרגואה, וונצואלה כי אלו פגועים בחופש של העמים שלהם. הוא רמז לתושבי וונצואלה כי ארה"ב מוכנה לסייע להם אילו יתקוממו למען הדמוקרטיה שלהם.

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו. צילום: רויטרס

אפשר לסכם את דבריו של טראמפ בבדלנות. ארה"ב לעצמה וכל שאר המדינות לעצמן ומי שיהיה בצד האמריקאי יהיה שם כי יש לה מה להרוויח מכך ברמה האישית ולא כחלק מיציבות ושלום עולמי. לקראת סוף ההרצאה טראמפ הוסיף "דמוקרטיה נאכפת על ידי פטריוטים" כלומר כל אחד לעצמו וארה"ב לא תחתור לקדם דמוקרטיה בעולם בעצמה.

הנאום המלא של טראמפ:

 

אלדר ממן

אלדר ממן:עוד באותו נושא