אחרי שבחודש שעבר אישרה ועדת הבריאות כי רופאים מצרפת יוכלו לבצע סטאז' והתמחות בישראל, פונים אחים ואחיות שעלו מצרפת לארץ ומועמדים לעלייה  בעצומה, בבקשה להכיר בתעודות ההכרשה המקצועיות שלהם כדי שיוכלו להשתלב המערכת הבריאות בישראל.

אחיות בבית החולים הדסה עין כרם. צילום: פלאש 90
אחיות בבית החולים הדסה עין כרם. צילום: פלאש 90

בעצומה הממעונת לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יעקב ליצמן ושרת העלייה והקליטה, סופה לנדבר נכתב, "אנו מבקשים מכם, ראש הממשלה, שר הבריאות ושרת העלייה והקליטה, להכיר בהכשרה ובתארים שרכשנו בעמל רב, לתמוך בביטול מבחן הרישוי בסיעוד שאינו מותאם לבעלי ניסיון בתחום ולמי שרכש השכלה בחו"ל ולהחליפו בסטאז’ מעשי במוסד ציבורי".

עוד כותבים האחים כי "הידע והניסיון שרכשנו בחו"ל אינו מספק את המדינה", ומוסיפים, "היא לא בודקת את היכולות המעשיות שנרכשו עם השנים, ובמקום זאת, מכריחה אותנו לעבור מבחן רישוי נוסף".

עולים מצרפת בנמל התעופה בן גוריון ב- 2014. צילום: פלאש 90
עולים מצרפת בנמל התעופה בן גוריון ב- 2014. צילום: פלאש 90

לפי העולים, מבחן הרישוי אותו דורשת המדינה בטרם יוכלו לעסוק במקצוע שלהם, אינו רלוונטי "ומהווה חסם משמעותי עבור מאות עולים שרוצים להתפרנס בכבוד מהמקצוע שלהם ולהיקלט בצורה מיטבית במדינה".

אנו, אחים ואחיות, בוגרי לימודי סיעוד בצרפת, עולים ומועמדי עלייה, ציונים בנפש ובנשמה, מגישים עצומה זו כדי שמדינת ישראל תכיר בהכשרה המקצועית שלנו, תאפשר לנו להשתלב במערכת הבריאות בישראל ולהתפרנס בכבוד במקצוע אליו הוכשרנו, במדינה עם הרמה הרפואית המובילה בעולם.

"בלית ברירה", מספרים העולים, "למרות שכבר עלינו לישראל ואנו מתגוררים בה עם משפחותינו, חלקנו נאלצים להמשיך לעבוד בצרפת בכדי להתפרנס, מה שמשאיר את המשפחה ללא הורה במשך תקופה ארוכה, נטל שאף משפחה לא צריכה לשאת", הם קובלים.

"מעבר לפגיעה הכלכלית", הם מסבירים, "כל השנים שהשקענו במקצוע ירדו לטמיון. אנו תמהים כיצד למרות מצבה של מערכת הבריאות הישראלית, בה המחסור באחים ואחיות כה חמור, שבכל שנה מציעים פתרונות חדשים… לא משכילים למצוא פתרון למצב שלנו, האחים והאחיות העולים, שיכולים בזמן קצר מאוד למלא את החסר".

"זה לא רק הדבר הנכון מוסרית לעשות, זהו צעד כלכלי לטובת בריאות הציבור ושימנע ממשפחות להיכנס למאגר המובטלים או לרדת מהארץ", הוסיפו במכתב.

"אם אנו יכולים לטפל בחמש מאות מיליון אזרחי האיחוד האירופי, מדוע אנו לא ראויים לעשות זאת גם בישראל?" שואלים האחים והאחיות ומדגישים כי "בדיוק כפי שמדינת ישראל השכילה למצוא פתרון ולהכיר ברישיונות של רופאים, רופאי השיניים ורוקחים עולים ונתנה להם פטור ממבחן רישוי, יש לפעול באותה צורה גם מולנו – האחים והאחיות העולים. וכולם ירוויחו מכך".

בחודש שעבר אישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ח"כ כי רופאים מצרפת יוכלו לבצע סטאז' והתמחות בישראל. ההחלטה הגיעה על רקע בקשה של מאות רופאים צעירים מצרפת בנושא, מתוך רצון לעלות לישראל ולהשתלב במערכת הבריאות בה.
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20