No Tag To Print

מסע הלוויה של איתמר בן גל. צילום: אהוד אמיתון/TPS
בני משפחת כהן. צילום באדיבות המשפחה והקרן לידידות

עולים לארץ מדירת הרבי מלבוביץ, 25 שנה לאחר פטירתו

סיפורם של בני משפחת כהן העולים היום מצרפת בעזרת הקרן לידידות

היום (שלישי) יעלו לארץ בני משפחת כהן מפריז בטיסה מיוחדת של הקרן לידידות, יחד איתם יגיעו עוד 107 עולים מצרפת. בני משפחת כהן נפרדים מחייהם בצרפת אבל גם מבית מיוחד, הבית של אם הרבי מליבוביץ בפריז, שהחודש מלאו 25 שנים לפטירתו.

בני הזוג יעל ובועז כהן, פרויקטורית ואופטיקאי חוו משבר גדול כאשר ביתם הפריזאי עלה באש בשנת 2004. הם היו זוג צעיר עם תינוק שמצא את עצמו ללא מקום לגור בו וכל זכרונותיהם עלו באש. רבים מבני הקהילה שלהם, כולל מקום העבודה של יעל באותו הזמן נרתמו לעזור ובמאמץ משותף אותרה דירה צנועה בבניין רב קומות כשנה לאחר השריפה.

בני משפחת כהן. צילום באדיבות המשפחה והקרן לידידות

״חיינו בדירה ולא היה לנו מושג מה הערך ההיסטורי שלה״ סיפר בועז שהגיע לארץ על מנת למצוא דירה ועבודה לפני ששאר המשפחה תגיע. ״יום אחד, יום אקראי לחלוטין הייתה דפיקה בדלת ומעבר לעינית ראינו שעומד אדם שנראה כמו חסיד חב״ד, פתחנו לו את הדלת והוא היה נראה נרגש ביותר״.

מעבר לדלת עמד הרב שמואל ביטמן שהיה עסוק במחקר אודות קורת חיי הרבי מלבוביץ. הוא ניסה במשך זמן מסוים לאתר את המיקום המדויק של בית האם בפריז. בדרך לא דרך הוא הצליח להיכנס לתוך בניין המגורים ושם עבר דלת דלת עד אשר מצא דלת עם מזוזה. ללא היסוס הוא דפק בדלת ונדהם לגלות שהדיירים בדירה באותו הזמן הם יהודים בעצמם. ״זהו בית בעל משמעות גדולה עבור חסידות חב״ד שכן הרבי היה מגיע למקום פעמיים ביום ומעביר שם גם שיעורים מפעם לפעם.״

הרב מנחם מנדל שניאורסון, האדמו״ר השביעי של חב״ד הגיע לפריז בשנת 1933 יחד עם אישתו ולמד תואר בהנדסת חשמל באוניברסיטת סורבון. עם התקדמות הכיבוש הנאצי לצרפת נמלטו השניים לארה״ב, שם מונה לראש המוסדות החינוך של חסידות חב״ד. אמו של הרב חיה במשך שנים אלו באוקראינה ולאחר שהתאלמנה ברחה מהשלטון הקומוניסטי אל פריז, בשנת 1947. הרבי מלבוביץ נסע בשלב זה חזרה אל פריז על מנת לשהות לצד אימו עד אשר היא תוכל להצטרף אליו בארה״ב.

בני הזוג כהן נשארו לגור בבית הרבנית שניאורסון עד מועד עלייתם השבוע, עלייה שהם מבצעים בכדי לשפר את עתיד ילדיהם, כלשונם. ״אל הבית הגענו לגמרי במקרה, אבל מאז שהתגלה שאנחנו גרים בביתה של הרבנית חנה שניאורסון, מבקרים רבים עלו אלינו לרגל״ סיפר בועז כהן. ״היום אנחנו נפרדים מהבית שלנו בצרפת ועולים לביתנו החדש בישראל. על אף הפרידה מהבית המיוחד הזה, אנחנו נחושים לעלות לישראל, לירושלים ולהצטרף למשפחתנו המורחבת שגרה בה״.

יעל אקשטיין נשיאת הקרן לידידות: ״כל עולה עבורינו בקרן לידידות הוא עולם ומלואו. אנו מלווים את העולים גם לאחר הגעתם ארצה ועושים מאמצים גדולים לקלוט אותם באופן מיטבי בישראל. חודשי יולי ואוגוסט הם זמן שיא בעלייה לישראל ממדינות שונות ואנו מברכים על אלפי העולים שהצטרפו אלינו השנה, ערוכים לקליטתם ומקווים שמספרם רק יעלה. "

הקרן לידידות פועלת מזה יותר מעשרים שנה בסיוע בהעלאת יהודים לישראל והשקיעה במהלך השנים מעל ל-200 מיליון דולרים שסייעו לעלייתם של כ-750,000 עולים. הקרן היוותה במהלך השנים תורמת מרכזית לסוכנות היהודית ואף סייעה בהקמתו של ארגון "נפש בנפש". בשנת 2014 החלה הקרן לפעול עצמאית בתחום העלייה ומאז הגיעו בעזרתה לישראל מעל ל-19,000 עולים מ-30 מדינות ברחבי העולם.

העולים של הקרן זוכים לסיוע מקיף הכולל מענקים מיוחדים בסך 500 דולר לכל עולה בוגר ו-300 דולר עבור כל ילד, בנוסף למימונה של הטיסה ארצה ולסל הקליטה. בנוסף, הקרן דואגת לקליטתן של כל משפחות העולים ברשויות המקומיות, המתגייסות ללוות את העולים תוך מציאת דיור ומקומות תעסוקה בעבורם וממשיכה ללוות את המשפחות גם לאחר קליטתן בבתיהן החדשים.

It is not Android