צילום: יח"צ

במקרים של עבירה תעבורתית, מרבית הנהגים, על אף שיביעו כעס כלפי השוטר שיעצור אותם ועל אף שיכעסו על עצמם ועל הנסיבות שבגינן הם קיבלו את הדו"ח, בתוך תוכם עשויים להרגיש רגשות אשם ולהודות שהם אכן עשו את העבירה והעונש אכן מגיע להם. יחד עם זאת, כפי שמסביר עו"ד תעבורה דמיטרי אניקין, עבור אותם נהגים, הצליח החוק להשיג את מטרתו מעצם המעמד שחוו מול השוטר ומול החוק, וסביר להניח שידעו לתקן את דרכיהם בעתיד גם מבלי לשאת בעונש הכבד שהושת עליהם.

גם אם ביצעתם עבירה, זה בהחלט לגיטימי להימנע מעונש

בהתאם לכך, מסביר עו"ד אניקין, גם אם אתם מרגישים את אותן תחושות אשמה, אתם יכולים בהחלט לסמוך על המצפן הפנימי שלכם שיתקן את דרככם, ולהשאיר את משימת ביטול הדו"ח לעורך דין מומחה שידע לעשות את העבודה עבורכם. השאלה היא האם במקרים אלה יש בכלל חופש פעולה כלשהו שניתן לנצל על מנת לבטל דו"ח או להקל בחומרתו, והתשובה היא בהחלט כן. בעוד שמרבית הנהגים מכופפים את ראשם, סופגים את המכה ומשלמים את הקנס בדואר, ישנם גם נהגים רבים הפונים לעורך דין מומחה, ומצליחים להשיג הקלות משמעותיות בעונש, הן בקנס והן בנקודות, ולעיתים אף ביטול מוחלט של הדו"ח.

כיצד יכול עו"ד תעבורה לסייע?

בכל תהליך משפטי, תפקידו של הסנגור הוא לגבש קו הגנה מיטבי עבור הלקוח שלו, ודברים אלה נכונים גם לגבי עו"ד תעבורה סביב עבירות תנועה. במקרים מסוימים, ניתן יהיה לגבש קו הגנה המבוסס על היכולת לשלול או להטיל ספק משמעותי בעצם ביצוע העבירה. במקרים אלה, ניתן לשאוף לביטול מוחלט של הדו"ח, אם כי מדובר במקרים נדירים יחסית ואם אין בתיק ראיות של ממש להכנסת ספק בעצם נכונות הדו"ח, לרוב לא יהיה זה קו ההגנה המומלץ.

קו ההגנה השכיח יותר הוא קו הגנה המתמקד בהליך שהתרחש מרגע עיכוב הנהג על ידי שוטר והלאה. במסגרת תהליכי אכיפת החוק, מחויבת המשטרה לשורה ארוכה של נהלים עליהם היא צריכה להקפיד, כשכל נוהל שהופר יכול לשמש עילה לספק, להקלה ואף לביטול הדו"ח. אחת הדוגמאות הקלאסיות היא הדוגמא של בדיקת ינשוף לבדיקת רמת האלכוהול בדמו של הנהג. על פי החוק, מחויב השוטר לבצע את הבדיקה פעם אחר פעם בצורה רציפה. במידה והבדיקה בוצעה פעם אחת בלבד או שלא בצורה רציפה, הרי שהופר פה נוהל יסודי שיכול לשמש עילה לביטול הדו"ח לחלוטין. אלו הם בדיוק האלמנטים בהם יתמקד עו"ד תעבורה על מנת לסייע ללקוח שלו, וישנם המון נהלים כאלה שמרבית האזרחים כלל לא מכירים אותם, אך עו"ד מקצועי ידע למנף אותם לטובת העניין.

כיצד אתם יכולים לסייע לעו"ד תעבורה?

בכל התהליך הזה של יצירת קו הגנה, גם לכם יש תפקיד חשוב. התפקיד שלכם הוא לייצר כמה שיותר חומר שאתו יוכל לעבוד עורך הדין שלכם על מנת לבנות לכם קו הגנה אפקטיבי. תפקיד זה מתחיל כבר ברגע בו עצר אתכם השוטר בכביש, הדברים שאתם אומרים לו, הדברים שהוא אומר לכם, פעולות והתרחשויות שמתבצעות ברקע או באינטראקציה ביניכם וכדומה. כל אלה צריכים להיות מתועדים בצורה כלשהי. התיעוד הבסיסי ביותר הוא רישום בכתב, ווידוא כי הדברים מופיעים במלואם בדו"ח שרושם השוטר ושעליו יהיה עליכם לחתום. יחד עם זאת, התיעוד הטוב ביותר הוא תיעוד וידאו וקול באמצעות הטלפון הנייד. אם תוכלו לצלם את האירוע כולו, עורך הדין שלכם כבר ימצא את הדרך להיעזר בזה לטובתכם.

יחד עם זאת, על מנת שהחומרים שתאספו יוכלו לשמש לטובתכם, חשוב מאוד שאתם מצידכם תתנהלו בצורה רגועה ותרבותית. לאורך האינטראקציה כולה, חשוב שתישארו רגועים, שלא תאמרו דברים חריפים ושתדברו בנימוס אל השוטר ותפעלו על פי הוראותיו. אלו הם מאפיינים ששופטים יודעים להעריך, ואשר יכולים להעלות ספק אצל כל אדם שיצפה בסרטון. את ההיבט הטכני של איתור הנהלים שהופרו, והפיכתם לעילות לביטול או הקלה בדו"ח תוכלו להשאיר כבר לעו"ד תעבורה מומחה, אבל אתם מבחינתכם צריכים לעשות את המוטל עליכם כדי שאותו עו"ד יוכל לעשות את עבודתו כנדרש.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.