No Tag To Print

ראש הממשלה נתניהו עם שר האוצר כחלון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

עובד הקונסוליה הצרפתית בי-ם הבריח נשק מעזה ליו"ש

השב"כ עצר עובד הקונסוליה הצרפתית בירושלים שניצל את חסינותו הדיפלומטית וההקלות בבידוק הרכב הקונסולרי שברשותו כדי להעביר אמצעי לחימה מרצועת עזה לישראל דרך מעבר ארז

עובד הקונסוליה רומן פרנק. צילום: תקשורת שב"כ

עובד הקונסוליה הצרפתית בירושלים נעצר לפני מספר שבועות על ידי גורמי הביטחון הישראלים בחשד שניצל את חסינותו הדיפלומטית כדי להעביר אמצעי לחימה מעזה. כך התיר השב"כ הבוקר (ב') לפרסום. בחקירה המשותפת למשטרה ולשב"כ, נחשפה תשתית של פלסטינים מרצועת עזה, יהודה ושומרון וכן פלסטינים תושבי מזרח ירושלים, אשר הבריחה בחודשים האחרונים אמצעי לחימה תקניים מרצועת עזה לשטחי יהודה ושומרון באמצעות אזרח צרפתי בן 24 העובד בקונסוליה הצרפתית בירושלים, בשם רומן פרנק.

מהחקירה בשב"כ עולה כי עובד הקונסוליה הבריח את אמצעי הלחימה דרך מעבר ארז במספר הזדמנויות בחודשים האחרונים, תוך ניצול הרכב הקונסולרי של הקונסוליה הצרפתית, אשר זכה להקלות בבידוק הביטחוני במעבר הגבול, כנהוג לגבי כלי רכב אלו.

פרנק ביצע בסך הכל חמש העברות של אמצעי לחימה דרך המעבר, במסגרתם העביר כ-70 אקדחים ו-2 רובי סער. הוא קיבל את אמצעי הלחימה מפלסטיני תושב רצועת עזה, המועסק ב"מרכז התרבות הצרפתי" ברצועה. לאחר שמימש את ההברחה, העביר את אמצעי הלחימה לגורם ביהודה ושומרון שמכר אותם לסוחרי נשק.

הרכב הקונסולרי בו השתמש רומן פרנק בזמן מעברו במעבר ארז. צילום: תקשורת שב"כ

 

בין העצורים שהיו מעורבים בהברחת אמצעי הלחימה ישנם תושב מזרח ירושלים, העובד כמאבטח בקונסוליה הצרפתית בירושלים, וכן פלסטינים מרצועת עזה ששהו שלא כחוק בשטחי יו"ש. במסגרת החקירה נעצרו עד כה תשעה חשודים וכנגד שישה מהם הוגשו היום (ב') כתבי אישום על ידי פרקליטות דרום.

מהחקירה עולה בבירור כי עובד הקונסוליה הצרפתית פעל בתמורה לרווח כספי, על דעת עצמו וללא ידיעת הגורמים הממונים עליו. עוד נחשף בחקירה כי חלק מהחשודים אף היו מעורבים בהברחת כספים מרצועת עזה ליו"ש.

"הברחת אמל"ח בהיקף של עשרות כלי נשק שעלולים לשמש לפיגועי טרור". מחבל חמאס בעזה. צילום: עבד רחים חאטיב, פלאש 90

 

"מדובר באירוע חמור ביותר בו נוצלו באופן ציני החסינויות וזכויות היתר המוענקות לנציגויות זרות בישראל לטובת הברחת אמל"ח תקני, בהיקף של עשרות כלי נשק שעלולים לשמש לפיגועי טרור נגד אזרחים ישראלים ואנשי כוחות הביטחון", מסר גורם בכיר בשב"כ.

כתב האישום: "פרנק עבר את הבידוק הביטחוני לאחר שהצהיר בכזב כי אין ברכבו הקונסולרי נשק"

כתבי האישום מייחסים לנאשמים עבירות נשק (ייבוא, סחר, נשיאה הובלה והחזקת נשק) ולרומן פרנק יוחסו בנוסף עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. פרנק עבד כנהג בקונסוליה הכללית של צרפת בירושלים והיה במעמד של "עובד קונסולרי" בקונסוליה. במסגרת תפקידו בקונסוליה נהג פרנק ברכב בעל לוחית רישוי קונסולרית והסיע בו את נציגי הקונסוליה מישראל לעזה ובחזרה דרך מעבר ארז. בנוסף, היה ברשותו של פרנק רכב נוסף בעל לוחית רישוי קונסולרית, אשר בו השתמש לצרכיו האישיים, ונהג לנסוע בו מירושלים לרמאללה, דרך מחסום אל ג'יב או מחסום קלנדיה.

לפי נהלי בדיקות במעברי גבול, רכב בעל לוחית רישוי דיפלומטית או קונסולרית, נהנה מהקלות משמעותיות בבדיקה הפיזית בתוך הרכב. פרנק ידע כי הרכבים בהם נהג ייהנו מאותן הקלות במעבר ארז ובמחסום.

הקונסוליה הצרפתית בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מכתבי האישום עולה כי בין פרנק לבין זוהיר, עובד מרכז התרבות הצרפתי בעזה, היתה היכרות על רקע עבודתו של פרנק ונסיעותיו לעזה, ובתקופה זו , במספר הזדמנויות, העביר פרנק לבקשת זוהיר דברי ערך שונים מעזה לישראל, תוך ניצול המעבר החופשי דרך מעבר ארז ברכב הקונסולרי בו נהג, וזאת בתמורה לתשלום כספי.

סמוך לנובמבר 2017 הציע זוהיר לפרנק להצטרף לקשר שקשר עם תושב עזה בשם מחמד ג'מאל אלחאלדי, לסחור בנשק ולהעביר כלי נשק מרצועת עזה, דרך מעבר ארז לישראל, ומשם להעבירם לאחרים בגדה המערבית, הכול תמורת תשלום כספי, ופרנק הסכים לכך. בהמשך הצטרפו לקשר הנ"ל הנאשמים הנוספים: מופק אלעג'לוני תושב הגדה המערבית, אחמד מג'די עראביד, תושב עזה המתגורר בגדה המערבית, מחמד כתות, תושב עזה שמתגורר בגדה המערבית, אנור ענאתי ונזאם מוהלווס, תושבי מזרח ירושלים ואחרים שזהות חלקם אינה ידועה. לאחר הצטרפותו לקשר הציע פרנק למחמד סיאד, עובד הקונסוליה ותושב ישראל, להצטרף לקשר, ולסייע לו בכך שיתלווה אליו בחלק מנסיעותיו לגדה המערבית עם הנשק, וסיאד הסכים לכך.

כתבי האישום מפרטים חמישה מקרים בהם העבירו הנאשמים נשק מרצועת עזה לגדה המערבית תמורת סכומי כסף שונים, כאשר הדבר נעשה לרוב באופן הבא: פרנק נפגש עם זוהיר בעזה וקיבל ממנו כמות מסוימת של כלי נשק, כשהם עטופים בניילון וקיבל סכום כסף מסוים תמורת חלקו בקשר. הוא הכניס את החבילה לתיקו, הניח בתא המטען של הרכב הקונסולרי והגיע למעבר ארז עם הרכב הקונסולרי. פרנק עבר את הבידוק הביטחוני לאחר שהצהיר בכזב כי כל התיקים אותם הוא מעביר ברכב הקונסולרי הם תיקים השייכים לו ולנוסע איתו, וכי אין לו נשק. כתוצאה מכך, יצא פרנק מעזה ועבר את מעבר ארז ללא בדיקה פיזית בתוך הרכב הקונסולרי, וכך הביא את החבילה לישראל. לאחר שהביא את החבילה ובה כלי הנשק לישראל, נפגש פרנק עם אחד הנאשמים, העביר לידיו את החבילה, אשר הועברה בהמשך לנאשמים הנוספים. הנאשמים הנוספים דאגו למכירת האקדחים וקיבלו תמורתם סכומי כסף שונים.

במקביל להגשת כתבי האישום בקשה הפרקליטות להורות על מעצרם של השישה עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

מעבר ארז. צילום: אדי ישראל, פלאש 90

 

על רקע מעצרם לחקירה של חשודים העובדים בקונסוליה הצרפתית, התנהלה החקירה בתיאום עם משרד החוץ הישראלי ותוך עדכון שוטף של הרשויות הצרפתיות. גורמים במשרד החוץ מוסרים כי "מדובר באירוע קשה מאד, אליו אנחנו מתייחסים בחומרה רבה". עוד מוסרים הגורמים, כי היחסים עם צרפת מצויינים והפרשה לא תשפיע לרעה, וכן כי במשרד מודים לשלטונות הצרפתים על שיתוף הפעולה.

"הגורמים הבינלאומיים נדרשים לבצע בדק בית פנימי כדי להבטיח סיוע לתושבי עזה ולא לטרור"

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, התייחס להודעת השב"כ: "מדובר באירוע חמור של ניצול ציני, בלתי פוסק של תשתיות הטרור את אפיקי הסיוע ההומניטרי והסיוע הבינלאומי. אירוע זה רק מחדד את ההכרח במדיניות קפדנית ומחמירה של מתן היתרים. הגורמים הבינלאומיים נדרשים לבצע בדק בית פנימי כדי להבטיח סיוע לתושבי עזה ולא לטרור".

לדבריו, "ארגוני הטרור ברצועה לא בוחלים באף ערוץ בין אם הוא נועד לתת סיוע רפואי או בינלאומי לניצול צרכיהם. שוב ושוב אנו נוכחים לדעת שטובת האוכלוסייה ברצועת עזה אינה מעניינת כלל וכלל את ארגוני הטרור".

It is not Android