מהיכולת להיות עצמאי לחלוטין בעומק שטח האויב, דרך תפעול רובוטים בשדה הקרב ועד להפעלת אמצעי לחימה מתקדמים – רגע לפני שהמתגייסים החדשים מגיעים אל בא"ח גולני, מפקד ביה"ס לסיירת רס"ן מאיר אוחיון, התראיין לאתר צה"ל וסיפר על הייעוד החדש, הגיבוש הקשה וההכשרה הארוכה – כל הדרך עד לסיכה הנכספת של היחידה החדשה.

צילום: דובר צה"ל

 

כמעט לכל אדם בישראל יצא לשמוע מעט מסיפורי הקרבות הקשים והמפורסמים, שטמונים במורשת העשירה של סיירת גולני, היחידה שבחוד החנית של החטיבה החומה, שהוקמה כבר בימיה הראשונים של המדינה.

כיבוש מוצב הבופור, הקרב על תל-פאחר, מבצע 'אנטבה' והמצור על המוקטאעה ברמאללה – כל אלה הם רק חלק בדפי ההיסטוריה של לוחמי הסיירת, שבמהלך 70 השנים האחרונות לא מפסיקים לפעול בזירות המורכבות ביותר ולהתאמן במרץ לקראת הרגע בו ייקראו לעימות עם האויב.

הסיירת המפורסמת היא חלק מגדוד הסיור של חטיבת גולני, ולצידה פועלות שתי פלוגות עוצמתיות לא פחות, פלוגת ההנדסה (פלחה"ן) ופלוגת הנ"ט, שביחד יוצרות אגרוף מבצעי, שמייצג באופן הטוב ביותר את רוח הלחימה המיוחדת של החטיבה.

אולם, הגישה המבצעית החדשה בצבא היבשה, והבנת הצרכים המבצעיים שעולים משדה הקרב העתידי בו צפויות לתמרן חטיבות החי"ר, ביניהן חטיבה מספר 1, הביאו להפיכת המבנה של גדוד הסיור, שהחל מהשנה הנוכחית כבר אינו נקרא גדס"ר אלא "סיירת גולני".

צילום: דובר צה"ל

 

כחלק מהשינויים שבוצעו בגדוד, הוחלט להגדיר מחדש את המבנה והייעוד של הפלוגות הלוחמות, ובנוסף לשנות את מסלול ההכשרה ואף את סמל היחידה בהתאם.

"היחידה עברה תהליך שנועד להתאים אותה לשדה הקרב העתידי", מספר רס"ן אוחיון. "הבנו שלמערכה הבאה שלנו אנחנו צריכים צוותים של לוחמי קומנדו מיומנים – לוחמי שטח, בעלי הבנה של תפיסות וטכניקות מבצעיות תוך כדי תנועה, אנשים בוגרים, חזקים, עצמאיים ויצירתיים עם המון אחריות אישית. צוותים שנוכל לשלוח למשימות מורכבות בעומק שטח האויב – כאלו שלא יחזרו בלי לבצע אותה על הצד הטוב ביותר".

במטרה להתאים את הסיירת החדשה למבנה הנדרש, הוחלט להסיר את ייעודן של שלוש הפלוגות, וליצור פלוגות חדשות שיתנו מענה טוב יותר לאתגרים.

צילום: דובר צה"ל

 

מלבד הפלוגות הללו, גם פלוגת הנ"ט, או בכינויה "עורב", עברה שינויים – אומנם היא עדיין ממוקצעת בתחום הטילים, אך ע"פ רס"ן אוחיון נוספו לה עוד המון כשירויות חדשות ואמל"ח מתקדם עליהם לא ניתן לפרט, שהופכים אותה לפלוגה שעיקר ייעודה הוא איסוף מידע, איתור האויב והשמדתו.

"כל התהליך נבע מהסתכלות רחבה על הקרב שעתיד לבוא ולא על הקרב שכבר היה", מבהיר רס"ן אוחיון. "אנחנו רוצים להיות רלוונטים, ומעבר לזה, להיות צעד אחד לפני האויב ולהפתיע אותו בשטחו שלו. זו הסיבה שמלכתחילה הוקמה סיירת גולני, וזו הסיבה שדאגנו לחדש ולהעצים אותה בגודלה ובכוחה".

צילום: דובר צה"ל

 

אולם גם בסיירת גולני יודעים היטב, כי בכדי להגיע ליעד שהציבו לעצמם ולהפוך לסיירת מתקדמת שתצלח את האתגרים המצפים לה בשדה הקרב העתידי, לא די בשינוי המסגרת, אלא גם בבחירת החומר האנושי המתאים ביותר וליטושו באמצעות אימונים קשים ומורכבים.

"כחלק מבניית הסיירת החדשה, ביצענו שדרוגים בגיבוש ליחידה ובמסלול ההכשרה", מציין רס"ן אוחיון. "מי שירצה להגיע לסיירת, יצטרך לעבור גיבוש בן ארבעה ימים, במהלכו הוא יצטרך להתמודד עם אתגרים קשים במיוחד, שרק הטובים ביותר יצליחו לעבור אותו בהצלחה ולהימצא מתאימים להתחיל את מסלול ההכשרה של היחידה".

במטרה לבחון את החיילים בהתאם לסטנדרטים שנקבעו בסיירת החדשה, הוחלט לשנות את תוכן הגיבוש ולהוסיף תרגילים שיבחנו יכולות מיוחדות וחשובות אצל החיילים, יכולות שיהיו מכריעות בשדה הקרב הבא.

"לא אוכל לגלות מה הוספנו לגיבוש הקרוב, אבל אני כן יכול לספר שאם פעם הדגש היה רק על היכולות פיזיות, היום לצד החלק הזה אנחנו שמים דגש גדול גם על היכולת הטכנית והטכנולוגית של הלוחמים", הוא מדגיש. "היום לוחם צריך לדעת להפעיל אמל"ח מתקדם – מרחפנים, דרך נשקים מתקדמים ועד רובוטים. המון דברים שלא היו קיימים בעבר".

צילום: דובר צה"ל

 

גם ההכשרה עצמה, האורכת כשנה וחודשיים, עברה לא מעט תמורות. "הבנו מה התחומים בהם אנחנו רוצים להעמיק את הידע והניסיון של הלוחמים שלנו, ומהם התחומים בהם ניתן לקצץ את זמן ההכשרה", הוא מסביר. כך למשל, "בעבר קורס הסיור ארך שלושה שבועות, היום הבנו שהוא מעט מיושן ולכן קיצרנו אותו לשבועיים. בשבוע שנותר הרחבנו את קורס הניווט והתת-קרקע".

אימונים ומורשת קרב

מלבד ההכשרה הייעודית, גם השטח בו מתבצעת הכשרת הסיירת החדשה מותאם במיוחד לאתגרים המבצעיים של הסיירת. המרחב, העונה לכינוי "שטח 100", הוא שטח אש המלכד בתוכו כארבע שמורות טבע, בו גודלו וחונכו דורות של לוחמי סיירת גולני, החל משנות ה-80.

"אנחנו למעשה הסיירת היחידה שיש לה אזור אימון משלה, שמחנה האימון שלה יושב ממש בתוכו", מגלה רס"ן אוחיון. "ב'שטח 100' יש את כל תוואי המרחב שניתקל בהם בלבנון – החל מסבך, בולדרים, בוץ, גבעות, שטחים פתוחים ואפילו מרחבים בנויים. המקום הזה מאפשר לנו להכין את הלוחמים בצורה הטובה ביותר ללחימה בלבנון, שהיא הייעוד האופרטיבי הראשון של סיירת גולני".

"אני תמיד אומר לחיילים שלי שיש שתי דרכים לדמות את שדה הקרב – אימונים ומורשות קרב. אחרי שהלוחמים שלנו שומעים ומתרגשים ביחד מסיפורי הגבורה של הסיירת, הם יודעים שלהיות חלק מהמשפחה הזאת – זה דבר מחייב. הם יודעים שבזמן אמת אסור יהיה להם לבייש את שם היחידה, הסמל והכומתה שהם עבדו כל כך קשה כדי להשיג".

'עד לניצחון'

רס"ן אוחיון בטוח בלוחמיו ויודע כי הרמה הגבוהה אותה הוא מציב באימונים, מבטיחה את המוכנות של לוחמיו, גם אם מחר תפרוץ מלחמה. "אני חושב שהמעבר מגדס"ר לסיירת הפך אותנו למוכנים יותר למערכה הבאה", הוא מכריז.

"אנחנו פועלים כל יום, כל היום, כדי להמשיך להיות הכי טובים במה שאנחנו עושים – לנצח בקרב ולבצע כל משימה עד הסוף, שכן הסיסמה שלנו היא 'עד לניצחון'", הוא מסכם. "אנחנו מנחילים ללוחמים שלנו מהשבוע הראשון שלהם ועד ליומם האחרון על מדים, כי גם אם היעד הוא בקצה ההר, וגם אם במרחק של 200 ק"מ הליכה בשלג – הם יבצעו את המוטל עליהם ויחזרו כשידם על העליונה".

לסיום, רס"ן אוחיון מבקש להעביר מסר למתגייסים הטריים: "גולני תמשיך להוביל את צה"ל בשדה הקרב ולבצע את המשימה בכל זירה אליה תידרש. בואו אלינו כדי לקחת חלק ביחידה מנצחת, ותזכרו – למרות שהולך להיות לכם קשה, כדי להיות לוחמי סיירת גולני אמיתיים אתם חייבים להמשיך בכל הכוח עד לניצחון".

 
לינור בר-אל

לינור בר-אל