18:56 22/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > עדות אישית: שחק היה גרוע מגנדי

עדות אישית: שחק היה גרוע מגנדי

רוצים לשחוט "פרות קדושות"? אז יאללה, בלגן. בבקשה. בואו נשחט עוד פרה קדושה. עדות אישית על פרשיה חשובה בהרבה מפרשת גנדי

על רקע ההאשמות נגד רחבעם זאבי, יש מקום לתת את הדעת על פעולותיהם של אחרים שסרחו במערכת אך מוגנים מפאת דעותיהם הפוליטיות.

עדות אישית של הח"מ:

בקיץ 1988, בהיותי היועץ לענייני ערבים ברמאללה, קיבלתי הוראה מתל אביב לארגן מפגש לילי דחוף של ראש אמ"ן דאז אלוף אמנון ליפקין-שחק עם ג'מיל טריפי, נכבד מקומי שהיה מזוהה עם אש"פ והיה נפגש תכופות עם ערפאת בחו"ל.

הכרתי היטב את טריפי (לימים שר בממשלת הרש"פ) שזוהה עם אש"פ כפי שהכרתי אחרים במנהיגות המקומית – מחנאן עשראווי ועד השייח' חסן יוסף (אביו של "הנסיך הירוק" שהיה סוכן שב"כ) שזוהה בעינינו עם התנועה האסלאמית (למרות שידענו שהוא ממייסדי חמאס). קיימתי קשר חשאי מעניין גם עם קבוצת אופוזיציה לערפאת בשם "האיחוד הלאומי הפלשתיני" שהוקמה ע"י אנשי "פתח" צעירים שסייעתי לה ככל יכולתי (אולי אספר עליה בהזדמנות אחרת).

מיהרתי לבצע את הפקודה. הימים ימי האינתיפאדה (המוכרת כראשונה). לא נאמר לנו מה סיבת הפגישה ומה מטרתה אך נאמר לי שבניגוד למקובל לא אהיה נוכח בפגישה. בערבו של יום הובלתי את שיירת הגנרל מתל אביב אל בית משפחת טריפי שנערכה לסעודה גדולה ודשנה לכבוד האורח החשוב.

נשארתי עם סימני השאלה ועם הסקרנות, אך התשובה לא אחרה לבוא. כעבור יומיים הכותרת הראשית של העיתון "ידיעות אחרונות" צטטה באותיות קדוש לבנה דברים שאמר אלוף ליפקין-שחק בהערכת המצב השנתית שלו כראש אמ"ן בישיבה סודית של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שממנה מעולם לא היו עד אז הדלפות.

מה אמר ליפקין-שחק שגרם ל"ידיעות אחרונות" לצאת מגדרו ולהפר את הנהלים והכללים שהעיתונים קבלו עליהם ולפרסם הדלפה בלתי-חוקית מדיון בטחוני? ובכן, מתברר שהיה לדבריו בוועדה קשר ישיר לביקורו הלילי בביתו של איש אש"פ ברמאללה.

-כדורה-פארס עם שחק

ליפקין-שחק השליך "פצצה" והצהיר בוועדת החוץ והביטחון בעיצומה של האינתיפאדה והאלימות ובניגוד לעובדות בשטח ולדעת רוב המומחים בקהילית המודיעין וביהודה ושמרון ש"אש"פ הוא הגורם הפוליטי העיקרי והחשוב ביותר בשטחי יש"ע". הצהרה פוליטית מובהקת שהוצגה בכזב כהערכת מצב מודיעינית שקולה ומקצועית.

הממונה העליון על ראש אמ"ן ליפקין-שחק היה שר הביטחון יצחק רבין שהיה מתנגד מושבע לאש"פ ("עם אש"פ ניפגש רק בשדה הקרב" חזר ושנן רבין) וטפח את ליפקין-שחק כ"בן יקיר לי אפרים". אך זה בגד במיטיבו רבין ז"ל כי רצה להבטיח לעצמו גם את תמיכת פרס לתפקיד הרמטכ"ל ולכן נקט צעד פוליטי מובהק לטובת החתרן הבלתי נלאה פרס.

זה היה מעשה מגונה של הערכת המצב הלאומית ע"י בעל מרות למען סיפוק יצרים א  פלים ותאוות שררה שלו ושל פרס והכשרת הקרקע לאונס קבוצתי שנעשה כעבור כמה שנים לעם ישראל ומדינת ישראל ע"י שמעון פרס ויוסי ביילין וכנופית פושעי אוסלו.

בהיותו שר התחבורה ליפקין-שחק סתם את הגולל ליותר מעשר שנים על התכנית שמקדם עכשיו במרץ ישראל כ"ץ לרכבת מהירה בין תל אביב וירושלים. הסיבה המדהימה – שימו לב – היתה שהתוואי עבר במובלעת לטרון שהיתה אמורה להערכתו (איש מודיעין דגול כבר אמרנו?) ולדעתו להימסר בעתיד למדינה "פלשתינאית".

יש אומרים שלאחר שחרורו חבר אמנון ליפקין-שחק ליוסי גינוסר ושמעון שבס לעסקים עם מוחמד דחלאן. גנדי הקים את מוזיאון ארץ ישראל ואת תנועת "מולדת" החשובה כל כך.

אז בינינו לבין עצמנו – מי תרם יותר למדינת ישראל ומי הזיק לה יותר? זה שאלמנתו הובילה הבוקר בגלי צה"ל קמפיין משודר גלוי לחיסול דמותו של גנדי שעל אף חסרונותיו תרם תרומה עצומה למדינה כאיש צבא ומדינאי מרחיק ראות.

מיכאל יגאל מימון

מיכאל יגאל מימון

חילוני שומר שבת • חסיד א"י השלמה בן גוריון בגין והרב קוק • מטיף לבחירות אזוריות ומשטר נשיאותי • קורא לבזור השלטון הרכוזי בתריסר נציבויות אוטונומיות שישאו את עצמן כלכלית ויגרמו לפזור אכלוסין והחלשת ההגמוניה התל אביבית • בעבר איש מודיעין, אמנות, עתונאי ויועץ פוליטי • כיום הוגה בתורה וקבלה ושופע דעות פוליטיות ורוחניות • וכבר לא עושה חשבון לאף ממסד ולאף אחד חוץ ממנו למעלה. יש לי בלוג עיקרי בשם "חשבון נפש", שני בשם "לתקנת מדינת היהודים" והשלישי "על ענינים שברוח"
מיכאל יגאל מימון
מיכאל יגאל מימון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

מנדלבליט לבג"ץ: "חוק ההסדרה – בלתי חוקתי"

היועץ המשפטי לממשלה חזר על התנגדותו לחוק שנועד להסדיר מצבים בהם בתים ביו"ש נבנו על קרקע פרטית ובתשובתו לעתירות לבג"צ בעניין קבע: "תכליתו אינה ראויה"