מרכז עדאלה פנה אתמול (ה') לשר הבריאות יעקב ליצמן וליועמ"ש אביחי מנדלבליט בדרישה לבטל את המדיניות האוסרת על הכנסת חמץ לבתי חולים במהלך חג הפסח. עו"ד סאוסן זהר ממרכז עדאלה כתבה בפנייתה כי "מתברר כי מדובר במדיניות סיסטמתית המיושמת מידי שנה שכן זוהי השנה השלישית ברציפות שבה אנו פונים אליכם בדרישה דומה ולצערנו לא קיבלנו תשובה עניינית".

בית החולים ע"ש יצחק שמיר. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: פלאש 90
בית החולים ע"ש יצחק שמיר. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: פלאש 90

במרכז עדאלה אומרים כי מדובר במדיניות שיטתית הכופה את הלכות הדת היהודית על האוכלוסייה הערבית, ולכן בכוונת הארגון לעתור לבית המשפט נגד מדיניות זו.

הצעת חוק לביטול חוק החמץ

עדאלה אינם היחידים שמתנגדים לאכיפת חוק החמץ. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הודיעה השבוע כי תניח על שולחן הכנסת הצעת חוק לביטול "חוק החמץ", בעיצומו של חג הפסח. על פי החוק הקיים, חל איסור להציג מוצרי חמץ בפומבי במהלך ימי החג. לדברי זנדברג, "זהו חוק שכולו כפייה דתית, חוק שנחקק כתוצאה ממאבק שליטה וכוח ולא כמנהג יהודי. ההחלטה בנוגע לאכילת חמץ היא אישית, ואין מקום למחוקק להתערב בה באמצעות הטלת מגבלות ואיום בסנקציות פליליות".

"לבטל את חוק החמץ".  ח"כ תמר זנדברג. צילום: פלאש90
"לבטל את חוק החמץ". ח"כ תמר זנדברג. צילום: פלאש90
כמו כן, בשבוע שעבר פרסם גדעון לוי ב"הארץ" מאמר ובו תקף את מדיניות בתי החולים לפיה אין להתיר כניסת חמץ לבתי החולים. לוי ציטט במאמרו שלטים בשערי בתי חולים בהם נכתב כי "המקום הוכשר לפסח כדת. הנכם מתבקשים לא להכניס אוכל חמץ בכל ימי החג. מותר להכניס פירות וירקות ומוצרים סגורים בכשרות פסח". על החתום: רב בית החולים, מנהל מחלקת הדת והכשרות וההנהלה.

"מילא הכשרות הכפויה בכל מטבחי בתי החולים", "אבל עכשיו גם להכניס שאריות חזרת מליל הסדר ללא חותמת כשרות אסור. זכותם של הדתיים לשמור על כשרותם. זכותם של החילונים לאכול כרצונם — והמשפט המובן מאליו הזה נחשב בישראל לחתרנות".

כפי שצוין במכתב של עדאלה, זו אינה הפעם הראשונה בה ארגון השמאל הקיצוני פונה ליועמ"ש בדרישה דומה. בעבר עתר הארגון לבית המשפט העליון נגד משרד הכלכלה בדרישה להתיר לערביי ישראל לייבא בשר לא כשר ארצה.