הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90
הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, . צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90

 

אחרי שמשפחות גולדין ושאול יצאו בדרישה שלא לאפשר את חילוצם של המחבלים ממנהרת הטרור שהשמיד השבוע צה"ל, עד שיוחזרו גופות הבנים, ארגון השמאל הקיצוני 'עדאלה' ומרכז 'אלמיזאן' לזכויות אדם בעזה דורשים את ההיפך. הארגון הישראלי הגיש היום עתירה לבג"ץ בדרישה להורות לצה"ל "לאפשר ללא דיחוי את כניסתם של צוותי החילוץ וההצלה הפלסטינים בעזה ל"אזור החיץ" בעזה לצורך איתורם וחילוצם של ". העתירה הוגשה גם בשם אביו של אחד הנעדרים, חסן עבד אלגליל סבאחי.

לטענת הארגון, יש לקיים דיון דחוף בנדון, שכן "חייהם של בני אדם מונחים על הכף". מונא חדאד, עורכת הדין שהגישה את העתירה מטעם 'עדאלה' אמרה כי "בית המשפט אפשר באופן עקבי קיום דיונים בעניינים דחופים, לפעמים אף בפחות מ-24 שעות, כאשר מדובר בהצלת חיים שגם תוך כדי מבצעים צבאיים".

בעתירה נטען כי פעולות הצבא הישראלי באירוע זה הם בלתי-חוקיות: "המניעה לאפשר חיפוש, חילוץ ופינוי פצועים לבתי חולים, העלולים למות מפציעותיהם כתוצאה מההתקפה הישראלית, ומניעת פינוי גופות של הרוגים מאזורים הנתונים כעת בשליטתם המלאה מהווה הפרה בוטה למשפט הישראלי ולכללי המשפט הבינלאומי המחייבים את מדינת ישראל".

פיצוץ המנהרה. צילום פלסטיני
פיצוץ המנהרה. צילום פלסטיני

עוד קבעה מגישת העתירה, כי מתאם פעולות הממשלה בשטחים ומפקד פיקוד דרום "מבקשים כי אותם אנשים לכודים, והיכולת לאתרם ולחלצם, ישמשו 'קלף מיקוח', אשר נפסלו זה מכבר על ידי בית משפט מכובד זה, שכן אין ביכולתם בשום דרך להצדיק את הפגיעה העמוקה הבלתי נסבלת בחייהם וכבודם של הלכודים". בהקשר זה נטען בעתירה כי בית המשפט קבע בעבר שאין לעצור אדם במעצר מנהלי כאשר המטרה היא שאותו אדם ישמש כקלף מיקוח, ולכן, "קל וחומר כאשר מדובר, באירוע הנדון, בזכותם של הלכודים לחיים".

עו"ד חדאד ציינה כי "חמישה אנשים עדיין וקיים חשש כבד לחייהם, אולם הצבא הישראלי מונע את כניסתם של צוותי חילוץ פלסטינים על מנת לאתרם ולחלצם. צוותי החילוץ הצליחו להגיע עד למרחק של 300 מטרים מגדר המערכת ואינם מצליחים להגיע ללכודים והנעדרים הנמצאים בפחות ממרחק זה נוכח האיסור שהטיל הצבא הישראלי על פלסטינים להתקרב למרחק הפחות מ-300 מטרים מהגדר, מה שנודע כאזור החיץ. זאת על אף שמדובר באזור הנמצא בתוך גבולותיה של עזה ומדובר בצוותי חילוץ וצוותים רפואיים".

עוד טענה חדאד כי "ההגנה על הפצועים בעת מלחמה והחובה לאפשר להם לקבל טיפול רפואי וכן פינוי גופותיהם של ההרוגים, וחסינותם של אמבולנסים, בתי חולים וצוותים רפואיים, הן בגדר עקרונות יסוד במשפט הבינלאומי ההומניטרי ובארבע אמנות ג'נבה. מכאן, גם תנועתם של צוותי החילוץ והצוותים הרפואיים צריכה להיות חופשית על מנת לאפשר להם לחפש ולאתר את הנעדרים ללא דיחוי ועל מנת להגדיל את סיכויי הצלתם בעודם בחיים".

מוקדם יותר הערב שיגרו על כך שני הארגונים מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפרקליט הצבאי הראשי, שרון אפק, ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים, יואב מרדכי.

נציין כי ארגון 'עדאלה' ממומן באופן ישיר, בין היתר, על ידי ממשלות גרמניה, שוויץ, על ידי האיחוד האירופי וכך על ידי הקרן לישראל חדשה. על פי מכון המחקר NGO Monitor, בשנים 2015-2008, הקרן לישראל חדשה אישרה ל'עדאלה' מענקים בסך 1,975,826 דולרים (2015, 2014, 2013, 2012, 2011.

"שהממשלה לא תעז להיענות לבקשת חמאס"

ארגון הצלב האדום העביר היום (ד') לישראל את בקשת חמאס לאפשר לגורמים פלסטינים לחלץ את גופות מחבלי הג'יהאד האסלאמי ממנהרת הטרור שהושמדה השבוע על ידי צה"ל, מה שיצר סערה בקרב משפחות החללים ובמערכת הפוליטית.

נתונים למסע לחצים מצד חמאס. ד"ר לאה ופרופ' שמחה גולדין. צילום: פלאש 90
נתונים למסע לחצים מצד חמאס. ד"ר לאה ופרופ' שמחה גולדין. צילום: פלאש 90

 

משפחת גולדין קוראת לראש הממשלה נתניהו להתנות באופן ברור כל היענות לבקשות הומניטריות של חמאס בהשבתם הביתה של הדר גולדין ואורון שאול הי"ד. מהמשפחה נמסר כי "כל מחווה הומניטרית ישראלית כלפי חמאס חייבת להיות מותנית בהשבת הבנים הביתה. היענות של ממשלת ישראל לחמאס תהיה בבחינת עוול מוסרי וחולשה מדינית. לא ייתכן שהממשלה תמשיך להיענות לגחמות ההומניטריות של חמאס בזמן שחיילי צה"ל מוחזקים על ידו".

צור גולדין, אחיו של הדר, מסר כי "‏בדין הבינלאומי יש מושג שנקרא הדדיות. השיבו את הנעדרים של ישראל ותוכלו לאתר את שלכם. ממתינים לתגובת הממשלה". ‏משפחתו של אורון שאול הי"ד מסרה בתגובה: "מקווים שהממשלה לא תעז להיענות לבקשת חמאס".

"אם חמאס רוצה את גופות המחבלים, שישיב לנו את הנעדרים"

יושבי ראש השדולה להשבת החיילים, יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי וח"כ עמיר פרץ קראו היום כי "אם חמאס רוצה את גופות המחבלים שקבורים תחת הריסות המנהרה, שישיב לנו את הנעדרים".

ממתינים להשבתם
ממתינים להשבתם

 

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם-רפאלי ושר הביטחון לשעבר ח"כ עמיר פרץ העומדים בראש השדולה להשבת החיילים הוסיפו כי "המאזן ההומניטרי חייב להיות ברור לחמאס ואנחנו ממתינים כבר מעל לשלוש שנים להשבת הנעדרים שלנו. אם חמאס רוצה את גופות המחבלים שקבורים תחת הריסות המנהרה, שישיב לנו את הנעדרים. המאזן ההומניטרי מחייב את כל הצדדים".

"אנו קוראים לראש הממשלה לממש כל הזדמנות כדי להשיב את האזרחים הישראלים שבידי החמאס והחללים אורון שאול והדר גולדין ז"ל. מדובר בשעת כושר שאסור להחמיצה", מסרו.

גם ח"כ שרן השכל (הליכוד) הוציאה מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון בדרישה שלא לאפשר מחווה הומניטרית לחמאס, עד אשר יושבו הנעדרים ישראלים. לדבריה, "אסור לשקול להיענות לבקשת חמאס. אין זה מתקבל על הדעת כי ארגונים דוגמת הצלב האדום, יסייעו ויבצעו מחוות חד צדדיות לטובת ארגוני טרור, בעוד שהחמאס מחזיק לאורך השנים שבויים וגופות חיילים ומסרב בתוקף להעביר כל מידע ואיננו מסכים לקיים שיח בדבר השבתם.

"המאזן ההומניטרי מחייב את כל הצדדים". ח"כ שולי מועלם רפאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"המאזן ההומניטרי מחייב את כל הצדדים". ח"כ שולי מועלם רפאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

עוד טענה השכל, כי "משפחות שאול וגולדין נותרו תחת עננת חוסר ודאות ואי שקט במשך שנים רבות, ללא קבלת כל מחווה הומניטרית מצידו של חמאס". בנוסף, הוציאה חברת הכנסת מכתב ליו"ר האו"ם וארגון הצלב האדום בדרישה שלא ייענו לבקשותיו של ארגון הטרור חמאס.

בתוך כך, מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי שוחח עם ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל, ז'אק דה מאיו, והבהיר באופן נחרץ כי ישראל לא תאפשר את פעולות החיפוש במרחב הפרימטר הביטחוני ברצועת עזה, ללא התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראליים.

המתפ"ש יואב פולי מרדכי. צילום: דובר צה"ל
המתפ"ש יואב פולי מרדכי. צילום: דובר צה"ל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.