היום נערכה האזכרה הממלכתית לזיכרו של ז"ל בהר הרצל שבירושלים. ראש הממשלה נשא דברים ואמר למשפחת רבין כי "אמרתי לכם מתוך ידיעה שהפצע יישאר תמיד פעור אצלכם, כל חייכם. והפצע בחיי האומה יגליד לגלד, לצלקת. אומות, כמו בני אדם, נושאות צלקות. והצלקת מהירצחו של ראש ממשלה בישראל, הצלקת מהירצחו של יצחק רבין תישאר לדורות – היא לא תימחק. גם בזה אנחנו מדברים מתוך ידיעה. יש לנו נקודת השוואה. ואני אינני חושש שהתיחום שהדבר הזה שם בשיח הפוליטי שלנו יימחק.

צילום: אוהד צווינברג
צילום: אוהד צווינברג

"אני הבעתי חשש אחר. אני הבעתי חשש שסיפור חייו של ראש הממשלה, יצחק רבין, יעמוד תמיד רק בסימן סופו הטראגי. כי אין ולא היה רצח נפשע יותר בעמנו מאז רציחתו של גדליהו בן אחיקם. אבל הסיפור כולו – ולא רק הרצח – חייב להיות מסופר במלואו. יש אולי בודדים שיודעים משהו על גדליהו בן אחיקם, אבל בעיקר הם יודעים את הצום, ואסור שזה יקרה במקרה הזה. כל צעיר וצעירה שטרם נולדו בזמן הרצח, חייבים להכיר את דמותו רבת הזכויות של יצחק רבין – לוחם ה'הגנה' והפלמ"ח, עלם יפה תואר, מאיר שיער ומבט. סיפור חייו של לוחם ומפקד שצמח להיות ראש הממשלה".

"רבין ניצח על איחוד ירושלים"

נתניהו המשיך לספוד לרבין ואמר כי "כל ילד וילדה בישראל צריכים לדעת שיצחק רבין תרם לביסוס עצמאות ישראל, עוצמת ישראל, התפתחותה וביצור כוחה; שהוא יצק נדבכים חשובים – שאני לא אפרט אותם כאן –  אבל הוא יצק נדבכים חשובים במה שאנחנו מכנים "קיר הברזל" של המדינה. השנה אנחנו מציינים יובל שנים למלחמת ששת הימים. כרמטכ"ל, רבין נִיצַח בה על איחוד ירושלים. הוא התגאה מאוד בעובדה הזאת. הוא היה נחוש לשמור על שלמות ירושלים. הציונות שלו – הרי הוא היה ראש הממשלה הראשון שנולד בארץ, הצבר הראשון שהגיע לתפקיד הזה – הציונות שלו הייתה ציונית טבעית. היא הייתה חדורה באהבה עמוקה וטבעית למדינה ולארץ בה נולד. וכדי להבטיח את עתיד המדינה, רבין הבין משחר נעוריו שהביטחון הוא אבן הראשה של קיומנו. הוא חתר בכל מאודו לשלום, בזה אין ספק, ויש עוד הרבה ציטוטים ואמירות, כולנו זוכרים. הוא חתר בכל מאודו לשלום, אבל לרגע – אפילו לא לרגע –  הוא לא העלים עין מהסכנות סביבנו".

רבין. פיקד על איחוד ירושלים
רבין. פיקד על איחוד ירושלים

ראש הממשלה ציין גם את הסכמתו עם רבין בסוגיה האיראנית: "אנחנו מנהלים מאבק עיקש בתוקפנות של איראן, שלא ויתרה על שאיפתה לפתח נשק גרעיני עם מטרה ברורה להכחידנו. היא ממשיכה לקדם את תכנית הטילים הבליסטיים שלה, היא תומכת ברשת טרור עולמית. היא שולחת זרועות טרור מתימן עד עיראק, מאפגניסטן ועד לבנון – מה שיצחק רבין ראה היטב. היא משקיעה מאמצים בחימוש ארגוני טרור כמו "חמאס" ו"חיזבאללה", וג'יהאד איסלאמי, שהרי יקרסו בין לילה ללא תמיכתה.

"המאבק נגד הקיצוניים אינו מוגבל רק לאיראן וגרורותיה – וזאת הבין היטב יצחק רבין. אני חשוב שניסיון החיים שלו לא איפשר לו להיות תמים. הוא רצה בשלום, הוא חתר לשלום והוא הושיט ידו לשלום אבל הוא הכיר בחוסר-הנכונות של חלק ניכר מהפלסטינים לעשות שלום, ולהשלים באמת ובתמים עם ישראל. פעם אחר פעם מאז תחילתו של תהליך אוסלו, הפלסטינים המתונים ניגפו בידי הקיצונים, שחוללו גלי טרור אכזריים. הקיצוניות הזאת נעוצה בדבר אחד. לא בחוסר הרצון שלנו להושיט יד, להיפגש, לדון ולהשיג שלום. היא לא נעוצה בבעיה שלנו. היא נעוצה בסירוב שלהם להכיר במדינה יהודית בגבולות כלשהם.

"דור חלף והקיטוב נמשך"

גם נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים בטקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה ז"ל. "עשרים ואחת שנה אחרי, ובמעמקים אי שם בחדרי הלב אנו עוד מסרבים להאמין שכך נעשה בישראל," פתח הנשיא את דבריו והמשיך: "מאז אותו ערב מר ונמהר, שאלה מרכזית אחת צריכה להעסיק אותנו, כעם וכחברה – כיצד נבטיח שרצח רבין היה אירוע חד פעמי. כיצד נבטיח שלעולם לא תקום יד ולא תונף המאכלת על אף אחד מאתנו, בשל עמדתנו הפוליטית ויהיה זה ראש ממשלה, נשיא, שר, חבר כנסת, עיתונאי או אזרח מן השורה. מאז הרצח ההוא הנורא, העם בישראל קיבל הכרעות פוליטיות קשות שעלו במחיר אנושי קשה בלי לשבור את הכלים. ככל הנראה, למדנו דבר או שניים. ועדין יש משהו לא נוח בזיכרון שלנו. יהיו שיגידו שהזמן עושה את שלו".

ריבלין. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ריבלין. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"אני חש שאין זה מוסיף לנו כבוד, אין זה מוסיף כבוד לאוהביו של יצחק רבין למוקירי זכרו, לתומכים בדרכו ולמתנגדים לה כאשר אנו לא מצליחים לקיים עצרת כללית אחת לזכרו," המשיך הנשיא את דבריו והוסיף: "האם איבדנו את היכולת לשבת תחת קורת גג אחת, לזכור ולהתאבל? עברו רק עשרים ואחת שנה מאז הרצח, רק דור אחד והקיטוב עדין חריף ושמא אף מחריף והולך. מה יהיה כאן בעוד שלושה וארבעה דורות. מה יהיה כאשר נצטרך ללא ספק להכריע הכרעות כואבות. מי ייזכר ומי ידע כי אש גדולה פרצה בלב העיר, בלב האומה וכולנו נכווינו ממנה. מי ייזכר ומי ידע כי התחייבנו לעצמנו ולדורות הבאים לעשות הכל כדי לכבות את אותה האש ולמנוע את הצתת דגלנו המשותף אשר עליו מושתתת חלקת האלוהים הקטנה שלנו דגל המדינה היהודית הדמוקרטית. איך נמשיך ונשמר את הזיכרון, איך נמשיך לשנן את הלקח. איך נמשיך לאהוב איש את רעהו, איש את אחיו."

הנשיא חתם את דבריו ואמר: "משפחת רבין, הטקס השנה קשה יותר משעה שהלך מאתנו מנהיג ורע נוסף, שמעון פרס ז"ל, הטמון כאן בחלקת גדולי האומה. שמעון היה שם בכיכר לצדו של יצחק רבין בעת שנורו היריות, השנה לראשונה, אנו זוכרים את יצחק בלעדיו. החיבור בין פרס ורבין היה לשם דבר בתולדות הפוליטיקה הישראלית לא תמיד היה זה חיבור של אהבה אבל בכהונה האחרונה של רבין החיבור היה אחר. ועכשיו כשאנחנו כאן זוכרים ומזכירים וגם שמעון כבר לא אתנו, משא הזיכרון נעשה כבד יותר כי נושאו ונושאיו גדולים היו. יהי זכרם של יצחק ולאה, ברוך."

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.