מליאת הכנסת העבירה היום  (ד') בקריאה שניה ושלישית ובכך הכניסה לספר החוקים של מדינת ישראל את הצעת החוק שמטרתה להביא לביטול התקנים של השירות הלאומי-אזרחי בארגונים שעיקר מימונם מגיע מממשלות זרות, כדוגמת ארגון "בצלם". הצעת החוק עברה ברוב של 40 תומכים לעומת 12 מתנגדים כחלק מהצעת החוק הממשלתית בנושא.

הצעת חוק שתחזיר את היועמ"שים לגבולם? אמיר אוחנה. פלאש 90
ח"כ אמיר אוחנה, "מי שרודף את מדינת ישראל נרדוף אותו" פלאש 90

הצעת החוק ביקשה לשים סוף לתופעה בה גופים היוצאים נגד המדינה נהנים מפירותיה דרך קבלת תקני שירות לאומי וכן לדאוג לכך שהשירות הלאומי-אזרחי שמדינת ישראל מממנת, לא יתאפשר בגופים אשר עלולים להוות חלק מהמאבק הפוליטי הבינ"ל במדינת ישראל, באמצעות המימון המוזרם מממשלות זרות לעמותות ישראליות שונות לתועלתן אלא אם אישר זאת באופן מיוחד השר הממונה על השירות הלאומי אזרחי.

לדברי יוזם הצעת החוק, ח"כ אמיר אוחנה: "האבסורד הזה לפיו מדינת ישראל מספקת תקני כח אדם באמצעות השירות הלאומי לגופים ועמותות הפועלים נגדה בשלל דרכים, בארץ ובחו"ל, מעודדים אי גיוס לצה"ל ומשתפים פעולה עם ארגונים התומכים בחרם על ישראל – נגמר היום", עוד הוסיף, "לא נעשה לסוסים טרויאניים חיים קלים לפעול בקרבנו. מי שרודף את מדינת ישראל – נרדוף אותו".

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג, אשר תנועתו הובילה את המאבק בסוגיית תקני השירות הלאומי לארגונים שעיקר מימונם ממשלות זרות אמר היום: "החוק ישים סוף למציאות האבסורדית בה ארגונים אשר עיקר מימונם מממשלות זרות, מנצלים לתועלתם ולרעת המדינה הטבות המגיעות מכיסו של משלם המיסים הישראלי. אישור החוק בשלוש קריאות מעביר מסר חשוב לכלל הגורמים המבקשים להשתמש בדמוקרטיה הישראלית כדי לפגוע בה מבפנים".

ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה היום:כי החוק מהווה  "אות קלון נוספת של רדיפת העמותות והארגונים המזוהים עם השמאל", והוסיפה,  שקוף שהמהות של החוק היא לסכל את הפעילות של עמותות שעמדתן ופועלן נוגד את מדיניות הממשלה. הם לא רוצים לשמוע ביקורת, אין מקום לעמדה אחרת – הממשלה היא שקובעת מה נכון לעם ומי שאומר אחרת הרי הוא בוגד".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20