מתוך 'לפני כולם' הערב (א')

החיילים היססו לפתוח באש – בגלל משפט הלוחם: כך מעיד היום (א') חייל שלטענתו ביצע ירי כדי לנטרל את המחבל שדרס את קבוצת החיילים בטיילת ארמון הנציב בירושלים בפיגוע שאירע מוקדם יותר. בדבריו, אותם פרסם בעמוד הפייסבוק שלו, מאשר החייל את גרסת המדריך שאמר כי החיילים חוששים לפתוח באש בגלל פרשת אזריה.

החייל כתב: "אני הייתי נוכח בפיגוע הדריסה הנוראי שאירע היום בצהריים. כל הפלוגה ירדה מהאוטובוס ואמרו לנו לפרוק את התיקים כי האוטובוס לא ממשיך איתנו. לאחר שפרקנו, אמרו לנו להחזיר את התיקים לאוטובוס כי הוא כן ממשיך איתנו, אז התחלנו להחזיר".

"פתאום אחד הצוערים דחף אותי ואמר לי זהירות והסתכל לצד השני, הסתכלתי גם וראיתי את הסמי טריילר שחצי שניה אחרי זה דרס חברים שלי לפלוגה ורצח את חלקם. בזכות הדחיפה הזו אני כותב את הפוסט", כותב הצוער.

צילום מסך: פייסבוק

צילום מסך: פייסבוק

לדבריו, "המראה הנוראי הזה של חברים שלי על הרצפה והסמי טריילר עושה עליהם רוורסים… השתגעתי פשוט, רצתי אחורה והתחלתי לצעוק תוך כדי שאני מכניס (מחסנית – ע"ל) להכנס ודורך, התאפסתי על עצמי, כיוונתי את הנשק לכיוון מקום הנהג, לא ראיתי אותו בבירור".

בנקודה זו, מתאר החייל את הלך מחשבותיו, רגעים ספורים לפני שפתח באש. "עברה אצלי מחשבה בראש – מה עכשיו? לירות? לא לירות? אני אכנס לכלא? אני אעשה את הדבר הנכון? אני אצא אזריה 2? מה? חברים שלי על הרצפה מתים, בטח שאני יורה! יריתי".
בסיום הפוסט פנה למדינה וקרא לה לתת לחיילים גב: "מדינה יקרה, אל תתפלאו שאנחנו לא מתפעלים. תנו לנו גב, נתן לכם בחזרה".

"לא נכון לקשר בין המקרה הזה למקרה של אזריה"

מוקדם יותר היום ביקש דובר צה"ל וראש אכ"א מוטי אלמוז כי "לא נכון לקשר בין המקרה הזה למקרה של אלאור אזריה, נוכח העובדות שעלו בתחקיר הראשוני. במציאות שבה הכול מצולם קשה להחזיק מידע על פגיעה בחיילים", אמר אלמוז. "אין עדות בנוגע לחייל שאמר 'פחדתי לפתוח באש'".

"לא נכון לקשור בין המקרים". אזריה בהארכת מעצר. צילום: TPS
"לא נכון לקשור בין המקרים". אזריה בהארכת מעצר. צילום: TPS

מנגד, מדריך הצוערים איתן רונד שחיסל את המחבל בפיגוע בירושלים סיפר בראיון לתחנת הרדיו גלי צה"ל: "בתור אחד שכן שלף אקדח וירה במחבל, היה לי הרבה יותר קל אלמלא הייתי יודע שיתכן ויום אחד יגישו נגדי כתבי אישום. לקחה לפחות חצי דקה עד שכל החיילים, שלכולם יש רובה ביד התחילו לירות".

המדריך המשיך להצביע על ההתמהמהות כבעיה המרכזית: "זה שהיריות שלהם התחילו רק אחרי שאני סיימתי לירות מראה שהיתה פה התמהמהות של עשרות חיילים עם נשק. אני לא רוצה להגיד את המילים "אלאור אזריה" בצורה מפורשת אבל אין לי ספק שזה היה גורם משפיע. המשאית נסעה גם רוורס, מה ששולל את האפשרות שזו תאונה. חיילים יושבים שבועיים וחצי בצבא וכל מה שהם שומעים, גם בבה"ד 1, זה "להיזהר, להיזהר, להיזהר"".

רונד הוסיף: "חלק מהפציעות היותר קשות פה נגרמו מהרוורס. יכול להיות שפחות כמה שניות של התמהמהות והמצב שלנו היה יותר טוב עכשיו".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20