עמדה בהבטחה: ארה"ב הודיעה הלילה (ד') על פרישתה ממועצת זכויות האדם של האו"ם. כך הודיעו מזכיר המדינה מייק פומפיאו ושגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי.

שגרירת ארה"ב לאו"ם עם מזכיר המדינה פומפאו מודיעים על עזיבת מועצת זכויות האדם. צילום: רויטרס

 

"במשך זמן רב מועצת זכויות האדם הגנה על מדינות שמפירות זכויות אדם באופן שיטתי". אמרה ניקי היילי והוסיפה כי הארגון הוא "צבוע ושם את נושא זכויות האדם ללעג". היילי ציינה כי מספר ההחלטות נגד ישראל גבוה מזה שהתקבלו נגד איראן, סוריה וצפון קוריאה ביחד.

ראש הממשלה נתניהו מסר: "ישראל מודה לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו ולשגרירה היילי על החלטתם נגד הצביעות והשקרים של מועצת "זכויות האדם" של האו"ם. במשך שנים, המועצה הוכיחה שהיא גוף מוטה, עוין ואנטי-ישראלי שבוגד במשימתו להגן על זכויות אדם. במקום לעסוק במשטרים המפרים באופן סדרתי זכויות אדם, המועצה מתמקדת באובססיביות בישראל, הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון. החלטת ארה"ב לפרוש מהגוף המוטה הזה מהווה אמירה חד-משמעית – עד כאן. ישראל מברכת על ההודעה האמריקנית".

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, בירך על הודעת ארה"ב: "המועצה לזכויות האדם הפכה כבר מזמן לאויבת זכויות האדם. ארה"ב הוכיחה שוב את המחויבות שלה לאמת ולצדק והבהירה שלא תאפשר לשנאה העיוורת נגד ישראל במוסדות בינלאומיים להיוותר ללא מענה".

47 המדינות החברות במועצה התכנסו הערב (שני), כשברקע ההערכות כי ארה"ב תמשוך את חברותה במועצה, וזאת לאחר חודשים של שיחות שקיימה ארצות הברית במטרה להביא לשינוי ביחסה של מועצת האו"ם לזכויות אדם לישראל. החברות האמריקאית במועצה אמורה להסתיים ב-2019.

מועצת הביטחון של האו"ם. צילום: פלאש 90

 

דיפלומטים ופעילים בארה"ב ומחוצה לה מעריכים כי השאלה היא לא אם ארצות הברית תפרוש מהמועצה – אלא מתי. גורם אמריקני, שסירב לחשוף את זהותו, אמר לרויטרס כי הצעד "קרב ובא", מבלי לספק פרטים נוספים.

בישראל סירבו להגיב לידיעות בדבר פרשיתה הצפויה של ארה"ב מהמועצה ורק ביקשו להזכיר כי ישראל איננה בין המדינות החברות במועצה, ורק משתפת פעולה אתה כשנדרש באמצעות השגרירות למוסדות האום בז׳נבה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20