עשן בלי אש: תושב קיבוץ כרם שלום, אלי בן דוד, ניסה ביום שישי האחרון להעביר באמצעות תיעוד המראות את המצב הבלתי-נסבל אליו נקלעים תושבי הקיבוץ מידי שישי בעקבות הפגנות הגדר בגבול הרצועה. "מרוב עשן לא רואים את השמש", מראה בן דוד בתיעוד את העשן המגיע מעבר לגדר הביטחון ואופף את הקיבוץ. "אנחנו עם מסכות", העיד.

עשן מיתמר מעל הגדר בכרם שלום

 

המחבלים מפגינים – התושבים מסתגרים בבתים

כזכור, אמש (ג') פורסם בתוכניתנו 'האולפן הפתוח' כי ביום שישי האחרון הוזעקו גורמי המשרד להגנת הסביבה לקיבוץ והורו לתושבים להסתגר בבתים עקב חריגה גבוהה הזיהום האוויר. ילדים רבים, בהם תינוקות, סובלים מקשיי נשימה, הקאות ועוד בעקבות העשן הכבד כתוצאה מהצתות צמיגים בגבול הרצועה וכן מרימוני הגז שמשליכים כוחותינו לעבר המחבלים.

במה שנראה כעליית מדרגה נוספת, דיווחו התושבים כי הם סובלים מחנק בעקבות העשן הכבד והמשרד להגנת הסביבה הוזעקו כדי לבצע ניטור במקום. החריגה בזיהום האוויר הייתה אדירה. בעוד המקסימום שנמדד אי פעם בקיבוץ הוא 132- במדד הזיהום, הפעם הגיע המדד למספר האסטרונומי – 1,380-. זאת כאשר על פי המשרד, ערכי מדד איכות האוויר נעים בין 100- ל400- בלבד.

עשן מיתמר מעל הגדר בכרם שלום

 

לאחרונה התושבים אף קיימו ישיבת חירום בעניין, פנו לצה"ל ולגורמי הביטחון והבהירו כי כך לא ניתן להמשיך.

"הילדים שלנו הפכו הפקר"

מיד עם זיהוי החריגה, נדרשו תושבים להסתגר בבתים. גם בתוך בתים שנוטרו נמצאו חריגות וזיהום אוויר כבד ומסוכן. "אי אפשר לחיות כך יותר, הילדים שלנו הפכו הפקר. עד עכשיו היה מדובר בעיקר במזל – אם תיפול עליך רקטה או שייפול בלון תבערה, אלא שכעת מדובר בבעיה בריאותית קיימת. החיים שלנו כאן בסכנה נוראית", סיפרה תושבת הקיבוץ.

העשן בכרם שלום

 

"צה"ל מגיב ברימוני גז במקום להגיב בירי חי"

תושב נוסף הוסיף ואמר כי הם "דורשים משר הביטחון לטפל מיידית בטירוף הזה. צה"ל מגיב ברימוני גז במקום להגיב בירי חי – ולא רק שאינו מונע את הטרור על הגדר, או אף ״עוזר״, שלא במתכוון, לפגוע בנו״.

"אנחנו על סף בריחה ומעבר למקום אחר", אמרה תושבת אחרת. "אני אומרת תוך כדי דמעות שכך אי אפשר להמשיך. פשוט אי אפשר".

יורם כהן

יורם כהן

חדשות 20


:עוד באותו נושא