ממשלת סרביה הוציאה הודעה לפיה יוחזר רכוש יהודי מתקופת השואה שאין לו יורשים אשר נמצא ברשותה. בנוסף ניצולי שואה סרביים מכל העולם יקבלו מהמדינה סיוע כלכלי, כך פורסם ב"נענע10".

לפני כשנה אושר בסרביה חוק שהוביל את תכנית ההטבות החדשה של הממשלה. התכנית תעזור גם בשיקום הקהילה היהודית בסרביה. המדינה הבלקנית היא הראשונה לחוקק חוק להשיב רכוש יהודי ללא יורשים מאז הצהרת טרזין ב-2009.

נשיא סרביה טומיסלב ניקוליץ' במהלך ביקורו ביד ושם ב-2013. צילום: יצחק הררי/פלאש90
נשיא סרביה טומיסלב ניקוליץ' במהלך ביקורו ביד ושם ב-2013. צילום: יצחק הררי/פלאש90

אותו חוק מכיר בחורבנה של הקהילה היהודית בסרביה. 90% מהקהילה היהודית במדינה (כ-16,000 יהודים) הושמדה בתוך 13 החודשים הראשונים של הכיבוש הנאצי על סרביה. הקהילה היהודית שם בימינו מונה כ-3,000 יהודים בלבד.

אלפי ניצולי שואה סרבים המתגוררים ב-27 מדינות שונות ברחבי העולם מקבלים בימים אלה מכתבים המיידעים אותם על זכאותם לרכוש, כאשר הם יצטרכו להגיש את הבקשה עד לסוף חודש יולי השנה.

יו"ר ועדת התפעול של הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש, גדעון טיילור, אמר בתגובה: "מדובר בצעד היסטורי שיספק פיצוי ומידה של צדק לניצולי שואה סרביים. צעד זה מגיע אחרי יותר מ-70 שנה מאז הכרזת הנאצים כי סרביה נקייה מיהודים. אנו מפצירים במדינות נוספות ללכת בעקבותיה של סרביה ולהשיב רכוש יהודי ללא יורשים הנמצא ברשותן".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם