הפילוג של אחמד טיבי מהרשימה המשותפת ופרישה של כמה מחברי הכנסת שלה הם כנראה רק חלק קטן מהבעיות שנמצאות על סדר יומו של היו"ר, איימן עודה.

לפחות שתי מפלגות מעוניינות בקולות של ערביי ישראל, שרבים מהם מרגישים שהרשימה המשותפת אינה מייצגת אותם והם מחפשים אלטרנטיבה ראוייה. לפני חודש חשפנו את הקמתה של מפלגת 'הבית הערבי', שמעוניינת להיכנס לכל קואליציה שתקום אחרי הבחירות ולהתעסק בעניינים "שמעסיקים באמת את ערביי המדינה".

 

השבוע תוכרז באופן רשמי מפלגה נוספת, ערבית-יהודית ששמה 'למעננו'. מקימי המפלגה הם וליד דיאב, תושב תמרה, ועמוס דניאלי, בוגר סיירת מטכ"ל שאף הציל את ראש הממשלה בנימין נתניהו באחד המבצעים החשאיים שבהם לקחו חלק ועל גבורתו זכה בעיטור גבורה.

דיאב אמר כי מפלגתו "תיתן דגש על נושאים כמו רווחה, בריאות, חינוך ותעסוקה". הוא הוסיף: "אין שמאל ואין ימין אלא שילוב והתקרבות למען מטרות חשובות. המפלגה תשב בכל ממשלה שתבטיח צמצום פערים. אנחנו מאמינים בשירות לאומי, כל אחד על פי צו מצפונו", אמר.

וואליד דיאב, ממקימי המפלגת החדשה. צילום: יח"צ

 

מסקר רחב היקף שערכה המפלגה, ושנחשף כאן לראשונה, עולים נתונים מפתיעים: רק 32% מערביי ישראל מתכוונים להצביע לרשימה המשותפת, 60% מהנשאלים לא מרוצים מתפקודם של חברי הכנסת והמנהיגים הערבים.

הנשאלים הערבים נשאלו גם האם שריפת דגל ישראל זה אירוע חמור מבחינתם. 31% טענו שאירוע חמור מאוד, 17% – די חמור, 8% בכלל לא חמור ו – 18% בכלל לא חמור. לרבע מהנשאלים לא הייתה דעה בעניין.

אחד ממקימי הרשימה היהודית-ערבית החדשה. עמוס דניאלי. צילום: יח"צ

 

60% מהערבים טוענים בסקר שהמנהיגות הערבית לא פועלת בכנות להשגת פתרון מעשי בין יהודים לערבים. 35% סבורים שהרשימה המשותפת לא מייצגת בנאמנות את האזרחים הערבים, 22% חששו לענות על השאלה הזאת. ראשי המפלגה החדשה משוכנעים שהם יעברו את אחוז החסימה, על חשבון המנדטים של המשותפת, והם יהיו חוד החנית בשינוי שרוצה החברה הערבית בהנהגה שלה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא