ההתיישבות ביהודה ושומרון. צילום: פלאש 90

סקר שיוצג היום (שלישי) בכנסת מעלה: 65% מהישראלים רואים צורך בניצחון ישראלי לטובת סיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני. כמו כן, כ- 60%  רואים בטראמפ כנשיא הכי פרו-ישראלי אי פעם ורק 3% מאמינים שההתיישבות ביהודה ושומרון היא מכשול לשלום

סקר חדש שנערך עבור ותכנית הניצחון הישראלי, ומתפרסם כאן בפעם הראשונה, מראה כי 65% מהציבור היהודי בישראל מאמין שישראל צריכה להגיע לניצחון והכרעה בעימותים הצבאיים מול הפלסטינים כדי לסיים את הסכסוך.

נשיא ארה”ב דונלד . צילום: רויטרס

מדובר באמירה ציבורית חד משמעית על רקע הקולות הנשמעים לאחרונה מבכירים במערכת הביטחון כי ישראל נמצאת בצומת דרכים מול עזה ושאלת ההכרעה עולה שוב לסדר היום. 77% מהנשאלים הסכימו כי בסבב הבא מול או יש לשאוף להכרעה צבאית ו”לתת לצה”ל לנצח”. הסקר נערך על ידי מכון רפי סמית, לפי מדגם מייצג של 800 איש בקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.

במישור המדיני נראה כי הישראלים אינם מוטרדים לקראת הצגת תכנית השלום האמריקנית והתנאים שיציג ממשל טראמפ. מהסקר עולה כי 59% מהישראלים רואים בנשיא ארה”ב דונלד טראמפ כנשיא הכי פרו ישראלי אי פעם, לעומת רק 25% מהנשאלים שהביעו דאגה כי בעתיד טראמפ עוד “יגבה מחיר” עבור תמיכתו בישראל.

בהמשך לכך, רק 21% הצהירו על דאגה מהאפשרות כי הנשיא טראמפ יכיר במדינת פלסטין שבירתה ירושלים, בעוד 62% אינם מאמינים כלל שזה יקרה. יחד עם זאת, למרות החלטת טראמפ להעביר את השגרירות לירושלים, מרבית הישראלים עדיין תופסים את סוגיות ירושלים והפליטים כמכשול הקשה ביותר בסכסוך;  24% רואים בירושלים כמכשול הקשה ביותר לפתרון הסכסוך, ו-25% מאמינים כי סוגיית הפליטים היא הקשה ביותר לפיצוח.

“תהליך התפכחות חוצה מפלגות”

הממצאים של הסקר יוצגו בכינוס השדולה לקידום תודעת הניצחון הישראלי, שיתקיים היום במשכן הכנסת, תחת הכותרת: “25 שנים לאוסלו – זמן לחשיבה חדשה”. ואכן גם בנושא זה, לציבור היהודי בישראל אמירה ברורה: 68% מהנשאלים הסכימו כי “תהליך השלום של אוסלו היה כישלון“. נתון מעניין נוסף בהקשר זה מצביע על נטישה מוחלטת של הנוסחה “שטחים תמורת שלום”; 67% מהנשאלים אינם מאמינים כי יש בנוסחה זו כדי להיות בסיס למו”מ עתידי בין הצדדים.

, מנכ”ל פורום המזרח התיכון: “תוצאות הסקר מעבירות מסר ברור להנהגה הישראלית כי הגישה שננקטה עד כה לפתרון הסכסוך חייבת להשתנות. אנו עדים לתהליך התפכחות חוצה מפלגות של ישראלים מכל הקשת הפוליטית שאיבדו אמון בתהליכים מדיניים דוגמת אוסלו, ומבינים יותר את הצורך בניצחון והכרעה. ולראיה, 59% ממצביעי השמאל עצמם רואים בתהליך אוסלו כישלון. מעבר לכך, 67%ממצביעי השמאל מצהירים כי היעדר הכרעה וניצחון ישראלי בעימותים הקודמים עם הפלסטינים הם הסיבה לגרירת הסכסוך, ואחוז דומה ממצביעי השמאל מבקש שבעימות הבא מול חמאס ועזה – יש לתת לצה”ל לנצח. מדובר בקריאה מהדהדת של שמבקש מההנהגה שלו דבר פשוט: ניצחון ישראלי”.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.