מדד השלום החודשי שמפרסם המכון הישראלי לדמוקרטיה באוניברסיטת ת"א מלמד כי הציבור בישראל מרוצה ממצבו הביטחוני והכלכלי, תומך במתן חנינה לאזריה וסומך על הרמטכ"ל יותר מעל המפכ"ל ושרי הממשלה.

לפי המדד, שנתיים אחרי הבחירות הציבור שבע רצון מתפקוד הממשלה כש-63.5% מרוצים מהשירותים ואיכות הרפואה, 62% מתחום הביטחון ו-58% מתחום הכלכלה. עם זאת ישנה דאגה בקרב הציבור בכל הקשור לדאגה לחלשים כשרק 28% הגדירו עצמם מרוצים מתפקוד הממשלה בנושא,  37.5% בלבד מרוצים מהחינוך ו45% מיחסי החוץ.

הציבור תומך בחנינה. אזריה. צילום: פלאש90
הציבור תומך בחנינה. אזריה. צילום: פלאש90

בנושא אלאור אזריה, שהורשע בהריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר, ממצאי המדד מצביעים כי רק 22.5% מהישראלים סבורים שגזר הדין שניתן ללוחם מתאים לחומרת המעשה בעוד ש-23.5% סבורים שהוא קל מדי ו-28% סבורים שהוא כבד מדי. 15% סבורים שלא היה צריך לקיים את המשפט מלכתחילה. בקרב הציבור הערבי שני שליש סבורים שגזר הדין קל מדי. בחלוקה לגושים הפוליטיים:  48% בימין סבורים שגזר הדין כבד מדי, 54% בשמאל סבורים שגזר הדין קל מדי ו- 42% ממצביעי המרכז סבורים שגזר הדין הולם את המעשה. בנוסף, 58% מהציבור סבורים שיש לתת לאזריה חנינה (68% בקרב היהודים, ו-85% בקרב מצביעי הימין).

בנושא האמון בנושאי המשרות הבכירים  – 53% ענו כי אינם מרוצים מתפקודו של ראש הממשלה לעומת 33% שמרוצים מנתניהו. הציבור חצוי לגבי תפקודו של שר הביטחון ליברמן כש-45% סבורים שטוב ו-44% שאינו טוב, רוב בציבור (41% לעומת 30%) סבורים שהשר לביטחון פנים גלעד ארדן אינו מבצע את תפקידו טוב. בנוגע לממלאי תפקידים נוספים, 56% מהציבור (64% בקרב היהודים) סבורים שהרמטכ"ל מבצע את תפקידו בצורה טובה והדעות לגבי תפקודו של המפכ"ל חצויות באופן שוויוני (40% חושבים שהוא מבצע את תפקידו טוב ו-40% סבורים הפוך).

סומכים עליו. הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. פלאש 90
סומכים עליו. הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. פלאש 90

על הניסיון של ממשל אובמה להכתיב הסכם שלום על לישראל ולכפות אותו עליה – 57% מהציבור היהודי (ורק רבע מהציבור הערבי), סבורים כי נתניהו פעל נכון כשלא נענה להצעת שר החוץ האמריקאי קרי.

רוב הציבור (62%) מגדיר את פגישת טראמפ-נתניהו כמוצלחת מבחינת ישראל, 77% סבורים כי נושא הסכסוך הישראלי פלסטיני אינו מרכזי בסדר היום של הנשיא טראמפ, ו-65% סבורים שגם אם טראמפ יחליט להתמקד בנושא פתרון הסכסוך, הוא לא ינסה לכפות פתרון בניגוד לעמדה של ממשלת ישראל.

את הסקר ערכו פרופ' תמר הרמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה ופרופ' אפרים יער מאוניברסיטת תל-אביב באמצעות מכון המחקר "מדגם" בתאריכים 26-27 בפברואר 2017, בקרב 600 מרואיינים המהווים מדגם מייצג של החברה הישראלית.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם