ברוך ידיד/TPS

סקר דעת קהל, שערך המרכז הפלסטיני בראשותו של דר' ח'ליל שקאקי, לפני ימים אחדים, בעקבות פרסום "תוכנית המאה" האמריקאית, מעלה שורה של ממצאים ובהם:

• 82% סבורים ש"עסקת המאה" הופכת את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים ל"סכסוך קיומי" שאיננו ניתן לגישור.

• בסימן עלייה:64% מהנסקרים סבורים, כי האלימות היא התגובה הטובה ביותר לתוכנית השלום של ארה"ב.

• בסימן ירידה: נסיגה חסרת תקדים בתמיכה בפתרון "שתי המדינות": פחות מ- 40% בפעם הראשונה מאז "הסכם אוסלו".

• מנהיג החמא"ס, איסמעיל הניה, זוכה ל49% מהתמיכה ומוביל על פני אבו מאזן שזוכה רק ל 44% תמיכה.

• תמיכת מדינות ערב? – 83% מהנשאלים סבורים, כי על הפלסטינים לסמוך על עצמם בלבד.

"עסקת המאה"

94% מהנשאלים בסקר, שהקיף 1270 איש באיו"ש וברצועת עזה, דוחים את "עסקת המאה" ו70% מביעים תמיכה במאבק המזויין והעממי לסיום הכיבוש.

רוב גדול אמר כי יש להיאבק בתוכנית ע"י סיום הפילוג ברשות הפלסטינית, נסיגה מההכרה בישראל והפסקת התיאום הביטחוני לצד כלל הסכמי "אוסלו" השונים ואף בחזרה למאבק המזוין.

64% מהנסקרים סבורים, כי האלימות היא התגובה הטובה ביותר לתוכנית השלום של ארה"ב, 50% אמרו כי אלימות היא האמצעי היעיל ביותר לסיום "הכיבוש" בכלל ו -45% אמרו, כי הדרך היחידה לשנות את הקיפאון היא המאבק המזוין.

אחד הנתונים הבולטים בסקר מעלה, כי 82% סבורים ש"עסקת המאה" הופכת את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים ל"סכסוך קיומי" שאיננו ניתן לגישור.

הסקר העלה עוד, כי 58% מהפלסטינים סבורים שלתוכנית יש סיכוי אפסי להביא לסיום הכיבוש ו21% מהם סבורים כי הסיכוי לכך הוא נמוך מ 50%.

שני שלישים מהציבור הביעו תמיכה בעמדותיו של אבו מאזן נגד "עסקת המאה", אולם עם זאת, הרי שקרוב ל 70% מאלו סבורים כי אין בכוונת אבו מאזן ליישם את עמדותיו, כפי שהוצגו בנאומו באו"מ.

הסקר העלה בפני הנשאלים מספר דרכים למאבק ב"תוכנית המאה":

90% סבורים כי הדרך הטובה ביותר להכשלת התוכנית היא סיום הפילוג בהנהגה הפלסטינית בין איו"ש לרצועה. 85% סבורים כי המאבק המדיני בזירה הבינ"ל הוא הדרך היעילה לכך ו – 84% אמרו כי ביטול ההכרה בישראל הוא הדרך הנכונה להכשיל את התוכנית.

78% מוצאים את המחאה העממית כתשובה הנכונה לתוכנית המדינית ו 77% אמרו כי הם תומכים בהפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל. 69% אמרו כי הם תומכים בביטול כלל הסכמי אוסלו, כדי להיאבק בתוכנית האמריקאית.

כאמור, הסקר מעלה, כי 64% הביעו תמיכה בחזרה למאבק המזוין כדרך למאבק היעיל ביותר בתוכנית.

עוד עולה, כי רוב של 56% מתנגד לשמירה על המצב הקיים ותומך בשינוי, לצד 40% שהביעו תמיכה במצב הנוכחי ובהימנעות משינויים משמעותיים.

בעניין זה אמרו 52% מהנשאלים, כי הם מתנגדים לפירוקה של הרשות הפלסטינית ואילו 45% אמרו תומכים בפירוקה, כדרך היעלה להיאבק ב"תכנית המאה".

הסקר מעלה, כי 69% מהנשאלים מעריכים שיעלה בידי ארגוני האופוזיציה הפלסטינים להכשיל את התוכנית ולעומתם, מעריכים 26% מהם כי התוכנית תצליח למרות ההתנגדות הפלסטינית.

בהתייחסם לעמדותיהן של מדינות ערב כלפי התוכנית האמריקאית, אומרים 83% מהנשאלים, כי על הפלסטינים לסמוך על עצמם בלבד ורק 14% אומרים כי ניתן עדיין לסמוך על תמיכת מדינות ערב.

נתניהו וטראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ

המאבק המזוין

עוד העלה הסקר כי קיימת מגמת עלייה בתמיכה במאבק המזוין כדרך היעילה ביותר לסיום הכיבוש וירידה בתמיכה במו"מ כפתרון עדיף.

בעניין זה טוען הסקר, כי 50% מהרחוב הפלסטיני תומך במאבק המזוין בעוד שרק 21% מביעים תמיכה במו"מ עם ישראל ואילו 23% תומכים במאבק העממי, (שנתפס כמאבק בלתי אלים משום שאיננו כולל שימוש בנשק חם).

יצוין, כי סקר שערך המרכז למחקרים לפני כחודשיים העלה כי רק 47% תמכו במאבק המזוין לצד 26% שתמכו במו"מ.

פתרון "שתי המדינות"

הסקר מעלה גם נסיגה חסרת תקדים בתמיכה בפתרון שתי המדינות וזו עומדת כעת על פחות מ- 40% בפעם הראשונה מאז "הסכם אוסלו". יצוין, כי סקרים קודמים טענו, כי שיעור התמיכה בפתרון זה היה קרוב ואף מעל ל 50%.

דר' שקאקי אמר בראיונות עם פרסום הסקר, כי הייתה עלייה של 10% בעשור האחרון בתמיכה בפתרון של מדינה אחת, וזו עלתה מ 27% בשנת 2010 ל 37% בשנת 2020.

במקביל, נרשמת ירידה של 29% בתמיכה בפתרון "שתי המדינות" במהלך 12 השנים האחרונות והיא צנחה מ68% בשנת 2008 ל 39% בשנת 2020. "כנראה שהאנשים חושבים שמה שהאמריקאים יוצרים כיום הוא מציאות של מדינה אחת", אמר שקאקי.

עוד העלה הסקר, כי שליש מהפלסטינים שגרים בירושלים מעדיפים לחיות תחת ריבונות ישראלית מאשר במדינה בפלסטינית, ושקאקי מייחס את הנתון לבניית המכשול הביטחוני, שניתק את ירושלים משטחי איו"ש.

אילוסטרציה. צילום: דוברות המשטרה
בלוני נפץ. ארכיון.

מאזן הכוחות: פת"ח – חמא"ס

הסקר נמדד גם תמיכה בחירות בפת"ח מול חמא"ס לקראת בחירות לפרלמנט הפלסטיני והעלה כי הפת"ח יקבל 38% מהקולות, לעומת 32% לחמא"ס.

בהתייחסו למרוץ ל"נשיאות" הפלסטינית, העלה הסקר כי מנהיג החמא"ס, איסמעיל הניה, זוכה ל49% מהתמיכה, לעומת 44% בלבד לאבו מאזן – זהו מהפך ביחס לסקר קודם.

הבחירות לרשות הפלסטינית

40% מהנשאלים הביעו אופטימיות לגבי סיכויי הפיוס בהנהגה הפלסטינית, לצד 56% שאמרו שהם אינם אופטימיים, נתון המצביע על עלייה במפלס הפסימיות שעמדה לפני חודשיים על 36% בלבד.

49% סבורים כי בחירות למועצה המחוקקת יביאו לאיחוד מחודש בין הגדה לרצועה. 45% סבורים כי הבחירות לא יביאו לכך.

פתח וחמאס בדוחא. השיחות בין חמאס לפאתח נכשלות שוב ושוב. צילום: סוכנות מען
ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.