על פי הסקר יותר ערבים יצביעו בבחירות הקרובות, התמיכה ברשימה המשותפת גדלה.

כתבנו אלירן טל מדווח כי סקר ממוקד שנערך במגזר הערבי מגלה: רוב ערביי ישראל סבורים שנתניהו הוא המועמד המתאים ביותר להיות ראש הממשלה.

הסקר נערך עבור תכנית קונרד אדנאואר לשיתוף פעולה יהודי-ערבי באוניברסיטת תל אביב בקרב הציבור הערבי בישראל . הוא מגלה
שחלה עלייה קלה בשיעור ההצבעה לכנסת בבחירות הקרובות, קיימת תמיכה גבוהה ברשימה המשותפת, ורצון עז לשותפות בממשלה
שיעור ההצבעה של האזרחים הערבים בבחירות לכנסת ה-22 צפוי להיות 56%, עלייה קלה לאחר השפל ההיסטורי בבחירות שנערכו ב-9 באפריל (49.2%).
הרשימה המשותפת עתידה לזכות בתמיכה גורפת של 80.5% מאלה שמתכוונים להצביע ביום הבחירות. התמיכה במפלגות היהודיות עתידה להיחלש במידה ניכרת, והתמיכה במפלגות השמאל המסורתיות (העבודה ומרצ) עתידה לרדת לשפל היסטורי.
המועמד הראוי לראשות הממשלה בעיני הציבור הערבי הוא בנימין נתניהו (23.6%), ואחריו אימן עודה (9.9%), בני גנץ (9.6%), אהוד ברק (7.7%) אביגדור ליברמן (7.5%), ואיילת שקד (7.0%).
רוב גדול מאלה המתכוונים להצביע (77.8%) תומכים בשילוב מפלגה ערבית או חברי כנסת ערבים בקואליציה ממשלתית, או לכל הפחות בתמיכה בממשלה מבחוץ (גוש חוסם).
הנושאים החשובים ביותר לציבור הערבי: בעיית האלימות והפשיעה בחברה הערבית, המצב הכלכלי, שאלת היחסים בין יהודים לערבים, מאבק לתיקון או ביטול חוק הלאום, והבעיה הפלסטינית.
האזרח הערבי מחזיק ברושם כללי חיובי על מדינת ישראל, ובדרך כלל זוכה ליחס שוויוני, אך תחושת השייכות שלו למדינה די נמוכה.
שבוע לבחירות: מה יהיה שיעור ההצבעה בציבור הערבי?

על פי ממצאי הסקר, 32% מהנשאלים השיבו כי בכוונתם להצביע ביום הבחירות, 26.4% אינם מתכוונים להצביע, והרוב (42%) מתלבטים אם להצביע. רוב המתלבטים (31% בכל המדגם) שוקלים בחיוב להצביע.

בשקלול התשובות ובהתבסס על ניסיון העבר, שיעור ההצבעה של האזרחים הערבים ביום הבחירות צפוי להיות 56%.

האם תצביע ביום הבחירות? (כל המדגם)

הממצאים מצביעים על עלייה קלה בשיעור ההצבעה הצפוי של האזרחים הערבים בהשוואה לשפל ההיסטורי שנרשם בבחירות שנערכו באפריל השנה (49.2%). למעשה, מדובר בחזרה לממוצע (55.4%) שאפיין את שיעור ההשתתפות של הבוחרים הערבים בעשור שקדם להקמת הרשימה המשותפת בבחירות לכנסת ה-20 (2015).

למי יעניקו האזרחים הערבים את קולם?

הרשימה המשותפת, שהתאחדה מחדש חודשיים לפני יום הבחירות, עתידה לזכות בתמיכה גורפת בציבור הערבי בבחירות הקרובות. מבין המתכוונים להצביע ביום הבחירות, 80.5% ציינו כי יצביעו לרשימה המשותפת. רשימות ערביות נוספות שזוכות לתמיכה בציבור הערבי הן רשימת "האחדות העממית" שהוקמה בידי פרופ' אסעד גאנם מאוניברסיטת חיפה (3.3%), ורשימת "כבוד ושוויון" (כראמה ומוסאווה, 3.1%).

בכל הקשור למפלגות יהודיות נראה שהציבור הערבי מחשב מסלול מחדש. באופן לא מפתיע, ובהתחשב בכך שהמפלגות היהודיות הגדולות מנהלות את המערכה על קולות המצביעים היהודיים בימין ובמרכז, התמיכה בהן בציבור הערבי צפויה לרדת במידה ניכרת. לפי הסקר, רק 6.1% מהמצביעים עתידים לתת להן את קולן, ובעיקר לישראל ביתנו (1.6%), כחול-לבן (1.4%), הליכוד (1.2%) וש"ס (1.2%).

ניתן לומר שמפלגות השמאל שבאופן מסורתי זכו לתמיכה רחבה בציבור הערבי – העבודה ומרצ – עתידות להיחלש במידה ניכרת בבחירות הקרובות, אולם יש לקחת בחשבון ש-7.0% מהאזרחים הערבים שמתכוונים להצביע ביום הבחירות עדיין לא החליטו למי יתנו את קולם.

למי תצביע ביום הבחירות? (מתוך אלה שמתכוונים להצביע)
הרשימה המשותפת
80.5%
האחדות העממית
3.3%
כבוד ושוויון (כראמה ומוסאווה)
3.1%
ישראל ביתנו
1.6%
כחול-לבן
1.4%
ליכוד
1.2%
ש"ס
1.2%
העבודה-גשר
0.5%
המחנה הדמוקרטי
0.2%
טרם החליטו
7.0%

 

מי המועמד הראוי להיות ראש ממשלה?

בציבור הישראלי הרחב זוכה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעדיפות על פני יריבו העיקרי, בני גנץ. מתברר שגם בציבור הערבי זוכה ראש הממשלה המכהן לתעודת הערכה.

הנשאלים נתבקשו לציין מי הוא המועמד הראוי בעיניהם להיות ראש ממשלה, וזאת ללא קשר לשאלה האם הם מחבבים את המועמד או לא. כמעט רבע מהציבור הערבי סבורים שבנימין נתניהו הוא המועמד הראוי להיות ראש הממשלה הבא. אחריו ברשימה מופיע אימן עודה, ולא הרחק מאחוריו – בני גנץ. הבאים בתור הם אהוד ברק (שהיה ראש הממשלה בעת התרחשות אירועי אוקטובר 2000), אביגדור ליברמן ואיילת שקד.

מיהו המועמד הראוי בעיניך לראשות הממשלה? (כל המדגם)
בנימין נתניהו
23.6%
אימן עודה
9.9%
בני גנץ
9.6%
אהוד ברק
7.7%
אביגדור ליברמן
7.5%
איילת שקד
7.0%
יאיר לפיד
6.7%
עמיר פרץ
6.6%
ניצן הורביץ
6.4%
אריה דרעי
5.3%
אף אחד מהנ"ל
9.7%

 

להישאר מעודכנים תמיד הצטרפו לקבוצות העידכונים של ערוץ 20 ב- whatsapp

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא