הסכם הפיוס אותו הציג נתניהו מוקדם יותר היום (ב’) עורר בקרב ישראלים כעס רב. גולשים רבים התלוננו על תחושה ההשפלה ועל הבגידה בלוחמים. כמו כן, משפחות גולדין, מנגיסטו ושאול נותרו מאוכזבות מההסכם לאחר שלא הוצגה התקדמות של ממש בנוגע לבניהם שמוגדרים כנעדרים ולפי המידע שיש בידיהן, נמצאים בעזה.

בעקבות התחושות הקשות אנו רוצים לבדוק – מה לדעתכם הוא ההסכם המביש ביותר עליו חתמה ישראל?

, בגלל

במסגרת הסכמי קמפ דיוויד, ישראל ומצרים חתמו על קריאה להפעלת תכנית אוטונומיה ערבית ברצועת עזה וביהודה ושומרון. החלק המביש בהסכם יצא לפועל ב-1982, אז ישראל נסוגה מחצי האי סיני שנכבש במלחמת ששת הימים. במסגרת ההסכם, ישראל נהנתה מאספקה של גז שהגיע מהשדות בסיני. בשנים האחרונות, סניף דאעש באזור הפך לפעיל במיוחד.

, בגלל הנרצחים

ב-1993 נפגשו יאסר ערפאת, ביל קלינטון ויצחק רבין במדשאות הירוקות של אוסלו וחתמו על הסכם השלום. במסגרת הסכם זה, ערפאת זכה להקים את הרשות הפלשתינית, שאיפשרה לערבים לנהל את האוטונומיה שהובטחה לערבים במסגרת הסכמי קמפ דיוויד (מצרים). ישראל נסוגה משטחים רבים ברצועת עזה ובאזור יריחו. כמו כן, במסגרת ההסכם חולקה השליטה בשטחים לשלושה חלקים – איי, בי ו-סי, כשהערבים שולטים גם צבאית וגם אזרחית בשטחי איי, השליטה הצבאית של ישראל בשטחי בי והאזרחית פלשתינית ובשטחי סי ישראל שולטת גם צבאית וגם אזרחית.

ירדן, בגלל הר הבית

במסגרת ההסכם, שהובל על ידי ירושלים, סוכם על גבול משותף, ישראל מסרה 300 קמ”ר ונוצר “אי השלום”. במסגרת הנורמליזציה, זכתה ירדן להכרה מלאה בזכותה על הר הבית ומאז ועד היום בכל פעם שזרם היהודים העולים להר מתגבר, מלך ירדן מביע מחאה על כך.

שליט, בגלל המחבלים

עסקת שליט נחתמה באוקטובר 2011, במסגרתה שוחררו 1,027 אסירים ועצירים ביטחוניים שהיו כלואים בישראל תמורת שבוי צה”ל החייל גלעד שליט. באסירים שהוסכם על שחרורם נכללים 280 מחבלים שנשפטו למאסרי עולם על תכנון וביצוע פיגועי טרור ורצח בישראל. ההסכם בא חמש שנים וארבעה חודשים לאחר שפעילי ארגון החמאס לקחו בשבי את גלעד שליט בפעולה מתוכננת היטב שבוצעה בצדו הישראלי של הגבול עם רצועת עזה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.