ספליט בנט לפיד ביבי

מכון גיאוקרטוגרפיה חוזה רעידת אדמה פוליטית: לפי סקר שבוצע ב-18 וב-19 בחודש, לו הבחירות היו נערכות כיום הזוכה הגדול היה יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד. לפי סקר זה, מפלגתו זוכה ללא פחות מ-27 מושבים בכנסת. שנייה מאחוריו מגיעה הליכוד בראשות בנימין נתניהו, עם 24 מושבים.

תוצאה מפתיעה נוספת שעולה מן הסקר היא הזינוק של הבית היהודי, בראשות שר החינוך נפתלי בנט, שזוכה ל-20 מושבים בכנסת. אחריו מגיעה מפלגתו של אבי גבאי, המחנה הציוני עם 14 מנדטים בלבד.

אחרי כן, יהדות התורה והרשימה המשותפת זוכות כל אחת ב-9 מושבים, כולנו ב-7, ישראל ביתנו ומרצ ב-5 כל אחת, וש"ס לא עוברת את אחוז החסימה.

השר אריה דרעי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
השר אריה דרעי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בסקר נשאלו הנדגמים גם על מידת הביטחון שלהם בהצבעתם. מידת הביטחון הגבוהה ביותר היא בקרב מצביעי הרשימה המשותפת (94%) ויהדות התורה (80%), אחרי כן מרצ (65%) והליכוד (57%), 53% ממצביעי המחנה הציוני בטוחים בהצבעתם. בישראל ביתנו (42%), בבית היהודי וביש עתיד (38%) יצטרכו לעבוד כדי להבטיח את הקולות שאמרו כי יצביעו למפלגתם, כשב"כולנו" יצטרכו לעבוד קשה מכולם, כיוון שרק 7% בטוחים כי יצביעו למפלגה.

התוצאות מעניינות עוד יותר על רקע הסקר הקודם שביצע המכון, בתחילת החודש. ככל הנראה בשל הכרזת טראמפ, זכה אז הליכוד ל-33 מנדטים, יש עתיד ל-16 בלבד, הבית היהודי ב-14, הרשימה המשותפת 13, המחנה הציוני 12, יהדות התורה 9, ישראל ביתנו 6, ש"ס 6 ומרצ 4.