הפרקליט הצבאי הראשי המליץ לנזוף במג"ד שירה במהלך מבצע צוק איתן "מטח כבוד" לעבר מרפאה ברצועת עזה, לזכר הקצין דמיטרי לויטס שנהרג. הפצ"ר שרון אפק המליץ היום (ג') כי סגן הרמטכ"ל אלוף יאיר גולן יקיים הליך של נזיפה פיקודית לסא"ל נריה ישורון ששירת כמפקד גדוד שריון במהלך אותו מבצע לפני שנתיים, והורה על ירי פגזים לעבר מרפאה בעזה. בזמן הירי, תיאר ישורון את הירי ברשת הקשר כ"מטח כבוד והצדעה" לזכר סרן לויטס, שנהרג יום קודם לכן מאש צלפים מאותו מבנה..

המקרה נחקר על ידי מצ"ח ובחקירה לא עלו ראיות לכך שלא הייתה הצדקה מבצעית לירי. בנוסף התברר כי לא היו נפגעים מהירי למרפאה. עם זאת, בהודעת דובר צה"ל נאמר כי הפצ"ר אפק מצא פסול בדברי סא"ל ישורון לפקודיו, מהם עלה מסר שירי של מטח כבוד או כאקט של נקמה הוא לגיטימי.

סרן דמיטרי לויטס ז"ל. צילום: דובר צה"ל
סרן דמיטרי לויטס ז"ל. צילום: דובר צה"ל

לדברי הפצ"ר, "מסר כזה עלול לטשטש את גבולות המותר והאסור ולהכשיל חיילים ומפקדים שנחשפים אליו, בפרט בעת לחימה. הוא אינו תואם את ערכי צה"ל ויש באמירתו כשל פיקודי".
הפצ"ר אף המליץ כי תוצאות ההליך הפיקודי יילקחו בחשבון במסגרת החלטות עתידיות בדבר שיבוצו וקידומו של סא"ל ישורון.

ישורון, שלא השתתף במסע הלוויה של לויטס, ביקש להתייחס למות פקודו והספיד את פקודו בקשר: "נצטרף לכל האנשים שמלווים את דימה בדרכו האחרונה ונירה מטח של כבוד ושל הצדעה לקצין הזה על הנקודה שממנה ירו הנבלות על הטנק שלו וקיפחו את חייו", נשמע אומר אז סא"ל ישורון.

"אתמול, פה בדיוק במקום הזה, איבדנו את דימה. דימה, שלא הספיק להיות הרבה זמן מפקד של הפלוגה, הספיק בזמן קצר להראות איזה קצין רציני, איכותי ובעל מוטיבציה הוא היה. בזמן מאוד קצר הוא נכנס לפלוגה, לקח אותה על הכתפיים והוביל אותה גם במבצע הזה שכולנו משתתפים בו להצלת תושבי הנגב וישראל בכלל".

המג"ד פנה ללוחמיו והסביר להם על צדקת הלחימה ברצועה. "תראו את ההבדל בינינו לביניהם. בזמן שאנחנו נכנסנו לפה לסכן את עצמנו ולהגן על תושבי הדרום מירי רקטות, הם נכנסים לתוך המסגדים, לתוך המרפאות, בתי החולים ובתי הספר ומשם יורים עלינו. זה בדיוק ההבדל המהותי בינינו לביניהם. דימה הבין את ההבדל הזה כל כך טוב ומסר את הנפש בצורה מעוררת כבוד שראויה להערכה ולהערצה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20