83% מבוגרי מוסדות בגילאי 22-35 מעידים על עצמם שהיו רוצים לשמור תורה ומצוות ולהישאר מחוברים לעולם הערכים הדתי עליו גדלו. מנגד, רק 26% מהם מעידים שעולמם הרוחני התחזק בשנים האחרונות, ורבים מהם הולכים ומתרחקים.

הנתונים עולים מדוח שהוכן עבור "שבילי נעם", רשת מתפתחת של בתי מדרש לסטודנטים, ונחשף בעיתון בשבע בסוף השבוע, לקראת כנס "מחוברים" שיתקיים ביום שני הקרוב, באירוח המרכז האקדמי לב.

"מדובר בתופעה שהולכת ומתרחבת. יותר ויותר בוגרים, שלמדו במוסדות הכי טובים, יוצאים לשדה קרב של החיים, ולאט לאט הולך ומתרופף הקשר לעולם הערכים עליו גדלו"

"החלק המשמח הוא שיש רצון אמיתי וכנה בקרב הבוגרים להישאר מחוברים. הם באמת רוצים להמשיך ולהיות שייכים, אבל פשוט חסרות מסגרות תומכות שיאפשרו את זה". אומר שמוליק וינברגר, מארגן הכנס.

כנס "מחוברים" הוא תוצר של שיתוף פעולה של כמה תכניות לימוד תורניות לבוגרי ישיבות בשנים של הלימודים האקדמיים. בכנס ישתתפו בע"ה הרב מיכה הלוי, הרב שמואל אליהו, הרב יוסף צבי רימון, מנכ"ל משותף במרכז הרפואי שערי צדק פרופ' יונתן הלוי, ומנכ"ל fyber זיו אלול. הכנס יחתם במופע מוזיקלי של אהרון רזאל.

שמוליק וינברג. צילום: שבילי נעם

 

לדברי וינברגר: "יצאנו למחקר מתוך רצון להבין באמת מה עובר על הדור הבא של הציונות הדתית. אחרי השנים הארוכות בהם מתחנכים התלמידים במוסדות הציונות הדתית, הנכנסים לעולם האקדמי ושם מתחיל הבלבול. הכנס אמור להוות יריית פתיחה למהלך רחב של הקמת רשת בתי מדרש לסטודנטים, להביא לשינוי מגמה בציונות הדתית. אצלנו קוראים לזה – להישאר תמיד מחובר".

נתון מעניין שעולה מן המחקר, למעלה מ-50% מקרב הבוגרים, המגדירים את עצמם ברמות דתיות מגוונות, מדגישים שהיו רוצים דמות תורנית שיוכלו להתייעץ איתה. בפועל, רק 24% מכלל הבוגרים מעידים על כך שיש לו קשר עם רב או דמות תורנית אחרת.

מתוצאות המחקר ניכר קשר בין היחלשות העולם הרוחני לבין אי לימוד תורה.

מבין אלו שמעידים על היחלשות עולמם הרוחני, 89% מספרים שאינם מצליחים להקדיש זמן משמעותי ללימוד תורה ("לא יוצא", "יוצא לי מידי פעם", "משתדל").

מנגד, כשבודקים מקרב אלו שלומדים תורה באופן קבוע ("חלק מרכזי ביומי", "קובע עתים") רק 13% מעידים על התרחקות והיחלשות העולם הרוחני.

במקומות שונים ברחבי הארץ התפתחו תכניות שונות, כל אחת וסגנונה המיוחד , שנועדו ללוות את הבוגרים בשנות הלימודים האקדמיים. הדרך עוד בתחילתה, יש מעט מאוד תכניות שמיועדות לבנות, וגם לבנים יש אמנם כמה תכניות, אבל יש עוד הרבה מאוד לאן להתקדם.

"בסוף מדובר על איך תראה הציונות הדתית בעוד עשר שנים. בלי מענה אמיתי לסוגיית הבוגרים, לא רק המנדטים של הבית היהודי ירדו, אלא בעיקר האמירה של הציונות הדתית במדינה תלך ותיחלש", מסכם שמוליק וינברגר.

קישור לפרטי הכנס –   https://tic.li/8yQ6N7g

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.