"עלי להודות שמעולם לא נתקלתי בנושא שהממצאים בו היו כה חד משמעיים ובהירים", כך כותב , פובליציסט, עורך ואיש קריאייטיב, באתר האינטרנט של ספרו החדש "".

ב-120 עמודים בספרו החדש סוקר וול ומנתח צעד אחר צעד את תולדות העם הפלסטיני מהעת העתיקה לעת החדשה. הקורא יופתע מן הרגע הראשון ולא יוכל להתנתק מהספר עד לסופו.

מסמך היסטורי מרתק. תולדות העם הפלסטיני. באדיבות: אסף וול
מסמך היסטורי מרתק. ההיסטוריה של העם הפלסטיני. באדיבות: אסף וול

לקוראינו שנדהמים למצוא המלצה על ספר מעין זה באתר נבהיר כי דפי הספר ריקים לחלוטין. הספר זמין בגרסה מקוונת וגם ניתן לרכישה בעברית באתר הספר ובאנגלית באתר אמזון.

"העם הפלסטיני ביישן, עושה חיל בתחום ההיסטוריה"

ביקשנו מאסף וול, היסטוריון ופילוסוף ובעברו מרצה מן החוץ באוניברסיטת חיפה, לספר לנו על הליך כתיבת הספר. העורך המדעי של היצירה הוא דודי אביטן.

מאיפה נולד הרעיון לספר?

זה נושא שתמיד עניין אותי. העם הפלסטיני שכנראה עם מאוד מאוד ביישן ושהמקורות לגביו הם מאוד מאוד מסתוריים שלא לומר נעדרים, זה דבר שתמיד מסקרן היסטוריון. כהיסטוריון חובב אתה תמיד מחפש את המקורות הפחות מוכרים ופחות רשמיים כדי להבין מה הסיפור. אלה המקורות שמצאנו ובאמת לא היה קל למצוא אותם.

מדובר פרי חריש עמוק של הרבה מאוד ארכיונים והרבה מאוד ספריות. זה באמת נושא מאוד מאוד מרתק שכמעט אין מחקרים אודותיו. כל היסטוריון רוצה למעשה להגיע לשדה חדש שעוד לא טחנו אותו עד דק, להיות הראשון בשדה המחקר שלו ופה באמת הייתי הראשון התברר שבאופן מאוד מפתיע אף אחד לא חקר את התחום הזה לפניי.

אז אתה החלוץ בתחום?

כן, בהחלט.

מעודד אוריינות. אסף וול והספר "תולדות העם הפלסטיני". באדיבות: אסף וול
מעודד אוריינות. אסף וול והספר "ההיסטוריה של העם הפלסטיני". באדיבות: אסף וול

איך הצלחת למלא 120 עמודים של פלסטינית?

אני חוקר השייך לזרם ההיסטוריה המינימליסטית. בנוסף, מדובר ב-120 עמודים בעברית, באנגלית מטבע הדברים זו שפה שמצריכה יותר מילים בתרגום זה 132 מילים. בגרמנית אנחנו עדיין בעיצומו של תהליך התרגום ועומדים כבר על 140 עמודים עוד בטרם תרגמנו מחצית מהחומר בעברית.

האם יצא ספר המשך?

כמובן שיצא ספר המשך. בנוסף, מתוכננת סדרה טלוויזיונית, הפקה די גדולה. להפקה הזאת כנראה לא נצטרך בכלל מצלמות ולא נצטרך באופן כללי שום דבר, לכן יש לא מעט מפיקים שמתעניינים בה.

אני מתכוון לשלוח את המחקר הזה להרבה מאוד אנשים שזה העיסוק שלהם כמו . אני בטוח שיהיה להם מה להעיר ולהפנות אותי למקורות נוספים. למשל , שהוא ידוע בתור אדם שחקר באופן רציני את נושא בית המקדש והר הבית בירושלים. זה נושא שכמעט לא נדרשתי אליו במחקר שלי ואני בטוח שיהיו לו מקורות היסטוריים וארכיאולוגים רבים להפנות אותי אליהם.

 בטח יהיו לו הערות. ח"כ זחאלקה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
בטח יהיו לו הערות. ח"כ זחאלקה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

היות שהרבה מנושאי הספר אנשים כמו טיבי, זחאלקה, ארגונים שעובדים איתם כמו תאעיוש ועדאללה, הם אנשים שאין להם הרבה אמצעים, אפשר לקנות באתר עותק ולשלוח אותו ישירות אליהם. לתת להם אפשרות שגם הם יוכלו להיות חשופים לחומר הזה כי בסך הכל אנחנו מעודדים ידע ומעודדים אוריינות ומאוד רוצים שהם גם יקראו את הספר.

יכול להיות שאחד המקומות שנסמכת עליהם הוא ח"כ ?

את עזמי בשארה למרבה הצער לא ניתן היה לראיין פנים אל פנים מסיבות שנבצר ממנו להסביר. האמת שהוא בעייתי מסיבה אחרת זאת משום הוא טוען בעקביות שאין עם פלסטיני. לדידו השטח של ארץ ישראל המנדטורית שייך לסוריה הגדולה והוא למעשה (ברצינות) מכחיש קיומו של עם פלסטיני ושל מדינה פלסטינית. איך אפשר לעבוד עם אדם כזה?

מניסיונך כהיסטוריון אתה רואה את האימפריה הפלסטינית ממשיכה לשגשג או נעלמת כמו עמים אחרים בהיסטוריה?

קודם כל צריך להבין ההיסטוריה הפלסטינית תמשיך לשגשג בגלל שהיא עומדת על בסיס מאוד רחב. התרומה שלה לאנושות מוכרת לכולם. יש להם בסיס תיאורטי, יש להם בסיס תרבותי, בסיס מעשי. זה לא איזה חבורת משפחות שנוסדה לפני 100-150 שנה שאין לה שום דבר במשותף ואם תשימי אותם ביחד הם ישחטו אחד את השני.

צריך לזכור שהערבים הם אלו ש"המציאו" את האפס. הפלסטינים למעשה רק ממשיכים את דרכי אבותיהם והם מצליחים להפיק מאפס ההיסטוריה הזו, סאגה ענקית. מה שאנחנו עושים בתחומי ההיי טק, החקלאות, הרפואה – מוציאים יש מאין, שכנינו עושים בהצלחה רבה בתחום ההיסטוריה.

בקרוב גם בגרמנית. תולדות העם הפלסטיני. באדיבות: אסף וול
בקרוב גם בגרמנית. תולדות העם הפלסטיני. באדיבות: אסף וול

"הייתי צריך לשכנע את אמזון שמדובר במחקר רציני"

משפט רציני על הספר?

אני ממליץ לכל אדם במיוחד לאדם שיש לו חברים שנמצאים בשמאל הפרוגרסיבי הקיצוני לרכוש עבורם את הספר הזה. לתת להם אותו במתנה כי הוא יבהיר להם בצורה שלא תצריך יותר מדי מאמץ ומשאבי זמן במי מדובר ועם מי הם מתעסקים.

הוצאת הספר בשבוע הספר העברי היא מקרית?

אני חושב שזה חשוב שגם אנשים יוכלו לקרוא בעברית, בשפת המקור שלהם, נושא שהוא כל כך חשוב. הם השכנים שלנו, הם גרים איתנו פה ואנחנו יודעים עליהם כל כך מעט. הספר הזה הולך לשנות את המציאות הזו לחלוטין ספר זה יעזור לכל דוברי העברית להבין את שכנינו טוב יותר ויבהיר לנו יותר טוב למה לצפות מהם.

אולי הספר יעזור להבין אותו טוב יותר. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90
הספר יעזור להבין אותו טוב יותר. יו"ר הרשות הפלסטינית . צילום: פלאש 90

כמה זמן לקח להקים את האתר ולהפיץ את הספר?

מה שלקח הרבה זמן זה לשחרר את הספרים לפרסום באמזון שעובדת בשיטות ביורוקרטיות אמריקאיות. הם לא  היו מוכנים לקבל בשום אופן את זה שבספר יש דפים ריקים. הם כל הזמן החזירו לי דחיות וטענו שיש טעות בהדפסה. לא עזר לי שניסיתי להסביר להם את מהות ההיסטוריה הפלסטינית ושמדובר באמת במחקר רציני וזה מה שיש.

הם דחו אותי פעם אחר פעם בטענות שונות ובתואנות שונות והם לא הסכימו לקבל המלצות של עמיתי מחקר ובמשך חודש וחצי נמשכה הסאגה. העניין נפתר באמצעות פשרה בה נדרשתי להכניס סימן מים לדפי הספר.

האם שלחת את הספר לביקורת?

האמת שכן. שלחתי לעורכת מוסף הארץ ליסה פרץ אך עד כה לא שמעתי ממנה. אני משער שהיא עסוקה בשלל כתבות ואירועים לרגל מלאת 50 לטרגדיית 1967 ותתפנה בקרוב לעיון מעמיק בספר.

ניתן להדפיס את הספרים או לרכוש עותק פיזי באתר האינטרנט. העותק הזה מודפס בישראל תוצרת כחול לבן. ביום חמישי כשהגעתי להוציא את הספרים מהדפוס אז הפועלים ראו את הכריכה וכעסו על בעל הבית. הם חשבו שהוא עבר למחנה השמאל הקיצוני. הוא נתן להם לקרוא ואחרי שהם פתחו אותו הם פשוט נקרעו מצחוק.

בשנה שעברה נפתח בביר זית מוזיאון למורשת ותרבות פלסטינית כשהוא ריק ממוצגים. שנתיים קודם לכן פרוייקט המעלית חזה את התרחיש והציג אותו במערכון.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.