השופטת הספרדית הורתה על הוצאת לתשעה בפרלמנט הקטלאני עד תום ההליכים נגדם. כך מדווחת סוכניות הידיעות רויטרס. עורך דינו של הנשיא הקטלאני המודח קרלס פודג'מון אמר כי גם נגד מרשו הוצא צו מעצר, אולם הצהרתו נדחתה על ידי גורם בכיר בבית המשפט הספרדי.

בנאום קצר ששודר על ידי הטלוויזיה הטלוויזיונית הקטלאנית TV3, קרא פודג'מון לשחרורה של "הממשלה הלגיטימית של ", קריאה שהדהדה באוזני מאות אנשים שנאספו מחוץ לפרלמנט הקטלאני. הסיבה להבדלי הגרסאות טרם ברורה.

קרלס פודג'מון, נשיא קטלוניה. צילום: ממשלת קטלוניה
עצור? קרלס פודג'מון, נשיא קטלוניה. צילום: ממשלת קטלוניה

 

אתמול הגיבה ישראל לראשונה להכרזת העצמאות הקטלונית. "למדינת ישראל ולספרד יחסי ידידות איתנים וארוכי שנים. מקווים שהמשבר הפנימי בספרד ייפתר במהרה, באמצעים של שלום ובהסכמה לאומית רחבה", נכתב בהודעת משרד החוץ.

כזכור, ביום שישי הכריז הפרלמנט הקטלאני על פרישת חבל קטלוניה מספרד ועל עצמאותו. כתגובת נגד, החליט הסנאט הספרדי להחיל את השלטון על החבל.

שגריר בישראל, מנואל גומז אסבו, פנה לראש הממשלה בבקשה שירושלים תתמוך במדריד ותביע התנגדות להכרזת העצמאות של הנשיא פודג'מון. למרות הציפיות לגינוי, ישראל, כמו מדינות רבות, בחרה שלא לקחת צד. עד כה, כ-40 מדינות בסך הכל הודיעו על תמיכה בממשלת להתנגדות לעצמאות קטלוניה, בהן ארה"ב, אנגליה, גרמניה וקנדה.

עמדתה של ישראל בנושא מגיעה לאחר התייעצויות רבות שנערכו בין משרד החוץ, שהמליץ להיענות לבקשה של ממשלת ספרד, לבין המטה לביטחון לאומי ולשכת ראש הממשלה. במשרד החוץ סברו כי לתמיכה של ירושלים בקטלוניה יהיו השלכות ישירות על ישראל, שסופגת גם כך ביקורת קשה מהממשלה הספרדית. התייצבות לצד ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי תועיל יותר לישראל בזירה הבינלאומית.

בשבוע הבא צפוי נשיא המדינה ראובן ריבלין לבקר בספרד כאורחו של המלך פליפה, זאת במסגרת ביקור ממלכתי לציון 30 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

הפגנות הענק ברחובות ברצלונה נגד עצמאות קטלוניה, היום. צילום: רויטרס
הפגנות הענק ברחובות ברצלונה נגד עצמאות קטלוניה. צילום: רויטרס


:עוד באותו נושא