ח"כ מיכל רוזין. צילום: פלאש 90
ח”כ . צילום: פלאש 90

“סערה בכוס תה”, כך כינתה הבוקר (א’) בגל”צ ח”כ מיכל רוזין () את הסערה סביב מפלגתה, כזכור, לפי פרסום בסוף השבוע ב”מקור ראשון” בכירי מרצ הודו לראשונה כי היא איננה מפלגה ציונית, זאת לאחר שהמילה “” הוסרה ממצע המפלגה במערכות הבחירות האחרונות.

“ציונות היא בעצם השאיפה לאורך דורות של היהודים להקים בית לאומי ליהודים. ככה עשו סבא וסבתא שלי משני הצדדים שהגיעו לארץ בשנות ה-30 בהיותה בני 17-18 כדי להקים פה בית לאומי עם הגדרה עצמית ליהודים. זוהי ציונות. הגשמנו את זה, זו מציאות קיימת”, אמרה ח”כ ממרצ.

“אנחנו ציונים בהגדרתנו מכיוון שאנחנו מאמינים במדינת ישראל ומאמינים שמדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי ועם לכל אזרחיה. גם במגילת העצמאות לא קיימת המילה ‘ציונות’, כמו שדרך אגב לא קיימת המילה ‘דמוקרטיה’ – מדובר על לכל האזרחים במהות האמיתית של דמוקרטיה”, הסבירה. “כתובה העובדה שמדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי ובכך אנחנו מאמינים וכך גם כתוב במצע מרצ”. בהמשך תהתה רוזין “זה אומר שבן גוריון לא היה ציוני?”.

“אנחנו מפלגת שמגדירה את מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי ושוויון לכל אזרחיה. אנחנו היחידים שמגדירים זאת כך בצורה הכי מהותית, הכי חזקה”. על דברי יו”ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה רוזין: “היא אומרת בצורה ברורה אנחנו מפלגת ציוני, בקרבנו גם יהודים גם . מתוך ההגדרה שאמרתי כציונות הערבים לא יכולים להגדיר עצמם כציונים”.

“יכולים להיות בקירבה חברים שאינם מגדירים את עצמם כציונים, אבל המפלגה עצמה מאמינה שישראל היא מדינת הבית של העם היהודי. לכן אנחנו מאמינה דרך אגב, שמכיוון שלנו יש זכות להגדרה עצמית, גם לפלסטינים יש זכות להגדרה עצמית. אין יותר ציוני ממרצ כי מרצ היחידה שדואגת שהחזון הציוני ימשיך להתקיים. ברגע שהימין מדבר על סיפוח של 3 מליון פלסטינים, מדבר על מדינה אחת בין הים לירדן, הוא מבטל את החזון הציוני. הוא הופך את המצב פה שלא יהיה פה רוב יהודי ולא תהיה פה מדינת הלאום היהודי”, האשימה רוזין.

רוזין: “ עלוב ומגוחן של הימין”

רוזין ניסתה להגן על דברי חברה לסיעה, ח”כ מוסי רז, ודוברת המפלגה, מאי אוסי, והסבירה: “מפלגה שיש בה חברים ערבים לא יכולה להכליל אותם בהגדרה שלא מתאימה להם. ולכן מפלגת שמאל ישראלית, שהיא גם ציונית כמובן, לא יכולה להגיד שחבריה הערבים הם ציונים כי יש פה פרדוקס. זה לא יכול להיות ההגדרה הזאת”.

ח"כ ומזכ"ל מפלגת מרצ מוסי רז. צילום: פלאש 90
ח”כ ומזכ”ל מפלגת מרצ מוסי רז. צילום: פלאש 90

לדברי רוזין, הבמה בה פורסמה הידיעה על התנתקות מרצ מהציונות היא הוכחה לכך שמדובר בספין פוליטי של מחנה הימין. “יש פה ספין שבא שוב לעשות איזה ציונומטר או מבחני נאמנות, כמו שליברמן עשה פעם. מבחני נאמנות האם אנחנו נאמנים למדינה. זה בדיוק כל ההסתה כלפי השמאל לאורך השנים האחרונות שאומרת ‘השמאל הוא בוגד’, ‘השמאל הוא עוכר ישראל'”.

“אתה לוקח חלק באותו ספין עלוב ומגוחך של הימין. אתה ממשיך את מסע ההסתה”, הטיחה במראיין אפי טריגר. “מפלגת מרצ היא מפלגת שמאל, היא ציונית, היא ישראלית, היא שוויונית, היא דואגת שהחזון הציוני ימשיך להתקיים פה בדמות שתי מדינות לשני עמים על מנת שנמשיך לקיים את מדינת ישראל. כל השאר זה ספין של הימין”.

“התוכן של מה שאנחנו אומרים אומר שאנחנו כפי שמגילת העצמאות אומרת שאנחנו ציונים כמו שהיא אומרת שאנחנו דמוקרטיה, למרות שלא כתוב ‘דמוקרטיה’ כי מדברים על שוויון”, הוסיפה. “כשאתה מסתכל על תוכן הדברים ועל האידיאולוגיה של מרצ ברור לחלוטין מה העמדות שלנו כל השאר זה ספין והסתה נגד השמאל, כרגיל”, סיכמה רוזין.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.