אחרי שדייוויד בלאט הודיע למכבי ת"א כי לא ישוב להיכל מנורה מבטחים, הנהלת הצהובים כינסה הבוקר (ו') ישיבה מיוחדת, במהלכה הוחלט על מינוי צוות מקצועי שיורכב משני האקסים של המועדון – נבן הקרואטי וגיא גודס.

ספאחיה בן ה-54 יחזור לקדנציה שנייה במועדון אחרי ששימש כמאמן הקבוצה לפני עשור, אז זכה באליפות והודח מהיורוליג בשלב ההצלבה אחרי הפסד לצסק"א מוסקבה. בשנים האחרונות משמש הקרואטי כעוזר מאמן בכיר למייק בודנהולזר בקבוצת אטלנטה הוקס ב-NBA, אך הביע נכונות לשוב לאירופה בתפקיד של מאמן ראשי. ספאחיה מעוניין בגיא גודס, שאימן את מכבי לפני שלוש שנים, כעוזרו.

נבן ספאחיה. צילום: אתר אטלנטה הוקס/NBA
נבן ספאחיה. צילום: אתר אטלנטה הוקס/NBA

 

היום תוכנן יום חג במכבי ת"א, כשדייויד בלאט, שהוביל אותה לזכייה ביורוליג ב-2014 אמור היה להיות מוכרז כמאמן הבא של הקבוצה. הצהובים הלכו רחוק כדי למנות את בלאט והסכימו לכל תנאי שהמאמן המעוטר ביקש, כולל סעיף יציאה לליגה הטובה בעולם. הנהלת הצהובים ידעה שרק בלאט, שזוכה לקונצנזוס מוחלט, יוכל להחזיר את אמון הקהל, למלא את ההיכל ולהחיות את המועדון.

אנשי המועדון הבינו שהם מגיעים בעמדת נחיתות, כשמצד אחד כבר לא מדובר באותה אלופת אירופה שעזב בלאט ב-2014 אלא בקבוצה מרוסקת ששוברת את השיאים השליליים של עצמה כבר שלוש שנים. מנגד, המאמן הישראלי-אמריקאי הגיע אחרי קדנציה כמאמן ראשי בקליבלנד של לברון ג'יימס ב-NBA, ועוד שנה בקבוצה עשירה בטורקיה שם היה לסמכות המקצועית העליונה.

בלאט 1920
בלאט כמאמן קליבלנד מה-NBA. צילום מסך

 

מה שהפיל בסופו של דבר את העסקה היא סוגיית המס. מכבי ת"א אומנם הסכימה לקחת את כל עול המיסוי על עצמה, אך אם בלאט היה מקבל הצעה מה-NBA בתוך שנה, המס היה משולם בפעימה אחת ללא פריסה. אמנם לבלאט הוצע חוזה בסך של 4.5 מיליון דולר ל-3 שנים, סכום גבוה למאמן במונחים של מכבי ת"א, אבל זהו עדיין סכום נמוך ממה שמרוויח בדרושאפקה.

לבלאט היה הרבה מה להפסיד אם היה חוזר ליד אליהו. מעבר לכך שהיה מרוויח פחות, הצעה מה-NBA בתוך שנה הייתה גוררת את בעיית המיסוי, ועזיבה שלו את ההיכל בתוך שנה הייתה יכולה לפגוע בו תדמיתית.

תמונה שלא תחזור. בלאט עם הקווים בהיכל, שמעון מזרחי מתצפת ליד הספסל של מכבי ת"א. צילום: ללא קרדיט
תמונה שלא תחזור. בלאט עם הקווים בהיכל, מתצפת ליד הספסל של מכבי ת"א. צילום: ללא קרדיט

 

כעת הצהובים יצטרכו למצוא פתרונות למצב שנוצר, אחרי שגם שאראס יאסיקביצ'יוס שהיה מועמד לעמוד על הקווים בהיכל הודיע שישאר בז'לגיריס, ולא מעט שחקנים איתם ניהלו מכבי מו"מ התנו את הגעתם למועדון רק אם בלאט יהיה המאמן.

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא