No Tag To Print

ח"כ השכל בסיור במערת המכפלה היום (א')

סער תוקף: "הפסקת האש – נעדרת הישגים לישראל"

בעוד באופוזיציה תוקפים את ראש הממשלה בנימין נתניהו על המהלכים מול ארגוני הטרור בעזה, ביקורת מפתיעה נשמעת גם בתוך מפלגת השלטון: "המערכה לא נמנעה אלא נדחתה"

‏"הפסקת-האש, בנסיבות בה הושגה, נעדרת הישגים לישראל", כך צייץ היום בטוויטר ח"כ הכנסת גדעון סער (הליכוד) בתגובה לדיווחים על הפסקת אש. "טווחי הזמן בין סבבי ההתקפות האלימות על ישראל ואזרחיה הולכים ומתקצרים וארגוני הטרור בעזה מתעצמים ביניהם. המערכה לא נמנעה אלא נדחתה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין) צייץ: "ברמה הטקטית המערכה בעזה היתה חייבת להסתיים בשבע מאות מחבלים הרוגים (אחד על כל טיל) ובנזק פיזי אדיר לחמאס – שייקח להם שנים להתאושש ממנו ולהעלות על דעתם לתקוף שוב. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מיליון וחצי אזרחי הדרום במקלטים כל כמה שבועות. את הפתרון האסטרטגי שלי אתם כבר מכירים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

גנץ: "כניעה נוספת לסחטנות חמאס"

לביקורת של סער וסמוטריץ' מימין על ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו ומהלכיו מול ארגוני הטרור בעזה, הצטרפו גם קולות מהאופוזיציה.

"כמעט 700 שיגורים לשטח ישראל, נפגעים ופצועים רבים ו-4 הרוגים – כולם תוצר של אובדן ההרתעה – מסתיימים בכניעה נוספת לסחטנות חמאס וארגוני הטרור", טען יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ. "כל מה שעשתה הממשלה, פעם נוספת, הוא להניח לפתחנו את המערכה הבאה. יש לצפות שאם תתחדש האש התגובה תהיה חמורה ושאם יישמר השקט הוא ינוצל לקידום אמיתי של מהלך מדיני שיוביל להשבת גופות חללינו ונעדרינו ולהבטחת שקט ויציבות ארוכי טווח. אני מבקש לחזק את צה״ל, כלל גורמי הביטחון ותושבי הדרום על איתנותם ושולח תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה מלאה לפצועים".

ח"כ בני גנץ. צילום: פלאש 90

 

גם חברו למפלגה ח"כ יאיר לפיד הצטרף לביקורת. "נתניהו השתמש בתושבי הדרום כשכפ"ץ בדרך לכניעה מוחלטת מול החמאס. נתניהו לא יפתור את הבעיה בעזה. אין לו את האומץ המבצעי והפוליטי כדי לעשות זאת. המינימום שהוא צריך לעשות זה להסביר לאזרחי ישראל את המצב אבל אפילו את זה אין לו אומץ לעשות".

ח"כ עופר שלח (כחול לבן) מסר כי ‫״מי שאין לו מדיניות, ארגון טרור מכתיב לו מתי יורים ומתי לא. ‬‫מי שמסרב לעשות את הדבר הנכון, המציאות מכתיבה לו כשלון ובזיון. ‬‫מי שעושה את כל אלה ומשקר לתושבי הדרום ואזרחי ישראל, קוראים לו בנימין נתניהו‬".

גם חברי מפלגת העבודה שבירכו מצידם על הפסקת האש  – לא חסכו ביקורת. "מברך על הפסקת האש ושולח תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה לפצועים. אחרי עשרים שנים שנתניהו מחזק את החמאס – שחרור יאסין, עיסקת שליט, כסף קטארי ועוד. השנה התחיל לחזק גם את הג׳יהאד האיסלאמי שהתיישב למו"מ בקהיר כשותף שווה. בלי פתרון מדיני ארוך טווח, הסבב הבא הוא רק עניין של זמן", אמר היו"ר אבי גבאי.

חברת מפלגתו, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה: "מברכת על הפסקת האש ועל כל טיפת דם שנחסכה, אבל בלי חזון מדיני ובלי אסטרטגיה, השעון כבר מתקתק אל הסבב הבא. תנחומי למשפחות שאבדו את יקיריהן, החלמה לפצועים, כה טראגי ומקומם שאין מי שידאג לכך שהם יהיו האחרונים".

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, בירכה על הפסקת האש וקראה לחשוף את פרטיה: ״טוב שהושגה הפסקת אש. עדיף לחיות מלהרוג ולהיהרג. ממשלת ישראל חייבת לציבור מידע בסיסי – מה התנאים, מה היה פה בשתי יממות מסויטות, מה קורה עכשיו ובעיקר – מה היא עושה מול עזה כבר עשור ומה התוכנית שלה שדי ברור שלא כל כך עובדת״.

ראש עיריית שדרות: "הערכים שלנו התבלבלו"

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, אמר בתגובה להפסקת האש ולדיווחים על חזרה לשגרה כי "אנחנו נמצאים בבעיה קשה במדינה מכיוון שהערכים שלנו התבלבלו".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

"הסבב הזה התחיל מירי על קצין צה"ל, לא מירי רקטות. חשוב לזכור זאת. החיילים צריכים להיות בחזית ולא האזרחים. סוף סוף אנחנו רואים שאפשר לחזור למדיניות החיסולים ואני שמח שזה קרה אבל אתמול נעשתה טעות קשה. מי שדיבר על הרתעה לא השיג אותה. אנחנו נגיע למצב שבעוד שבועיים-שלושה טרוריסט עלול לירות על חייל שלנו פה ושוב אנחנו נגיע לסבב הזה. מי שיכול להישיר עיניים הבוקר לתושבי עוטף עזה ותושבי הדרום ולהגיד להם ההרתעה חזרה – משגה בידיו. אם הייתי ראש הממשלה הייתי אומר לחאמס ולג'יהאד: אתם רוצים לירות על ת"א – תירו על ת"א, אתם רוצים לירות על ירושלים- תירו על ירושלים, אבל אנחנו נמשיך לפגוע בבכירים ביותר שלכם ולא נהסס".