מחלוקת. השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושר הפנים לשעבר גדעון סער. צילום: פלאש 90
. ושר הפנים לשעבר . צילום: פלאש 90

מחלוקת בין השר לשעבר, גדעון סער, לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ולשר הפנים, , בסוגיית סגירת מתקן "חולות".

כזכור, המתקן הוקם בתקופה כהונתו של סער כשר פנים בשנת 2013 לטיפול בתופעת המסתננים לישראל מאפריקה. השרים ארדן ודרעי מבקשים לסגור אותו ולגרום למסתננים לבחור: כלא או מישראל.

בשיחה עם גלי צה"ל הביע הבוקר (א') סער את התנגדותו לסגירת המתקן וטען כי יש להכפיל את היקף המסתננים הכלואים בו. השר ארדן שהאזין לדבריו ביקש להגיב בשידור.

"חולות הוא מתקן בעל חשיבות אסטרטגית למאבק בתופעת המסתננים. בשלושת החודשים אחרי הקמת חולות בדצמבר 2013 יצאו ממדינת ישראל 4,000 . הוא משיג שתי תכליות: קודם כל הרחקה של ממרכזי הערים, מדרום ת"א, מפ"ת, מאילת. שנית, הוא מהווה גורם שמעודד יציאה מרצון של מהארץ", הסביר סער.

על פסיקות בג"ץ שפגעו ביעילות המתקן אמר סער: "הפסיקות של בג"ץ אכן ריככו את היעילות של הכלי, אבל הכלי עדיין יעיל. הבעיה היא שלא משתמשים בו. עומד ברובו ריק מסיבות שונות שתלויות בממשלה ובעבודתה, לא תלויות בשום גורם אחר".

"בחולות יש רק 1,000 איש. אבל אם כפי שאני אומר אנחנו נכפיל את חולות, יהיו שם 7,000 מתסננים, אז במרכזי הערים יחושו הקלה גדולה ובמקביל נראה תאוצה של היציאה מרצון של המסתננים מישראל". סער הבהיר כי הוא תומך בגירוש מסתננים למדינה שלישית, אך הדגיש "שמדובר במכסות לא גדולות ביחס למסה של רבבות המסתננים שקיימים בארץ".

מסתננים במתקן חולות. צילום: פלאש 90
מסתננים במתקן חולות. צילום: פלאש 90

"לסגור את חולות כשהם לא גורשו, הם לא בכלא המשמעות היא רק להטיל עוד עומס על מרכזי הערים ולשמוט מהמדינה כלי מאוד חשוב", הוסיף השר לשעבר. להקים את חולות לא היה קל. אני רוצה להזכיר שמי שנלחם לסגור את חולות, מי שעתר לבג"ץ היו המסתננים והארגונים שלהם. הם בעצם מקבלים על מגש של כסף כעת את הניצחון הכי גדול שאפשר להעלות על הדעת".

לדברי סער, סגירת המתקן בעת שתופעת ההסתננות גם ממדינות שאינו אפריקאיות גדולה היא "טעות חמורה". "אני מאוד מקווה שהממשלה לא תקבל את ההחלטה הזאת. ואדרבה, אם עוד נניח עוד שנה נראה שכל המסתננים הם או בכלא או חזרו למדינות שלישיות או למדינות אחרות, אני אהיה הראשון שתומך בסגירת מתקן חולות. אני מציע לא לקבל החלטות לפני שהדברים קורים".

ארדן: "אם המתקן היה מוצלח איך נותרנו עם עשרות אלפי מסתננים?"

השר גלעד ארדן עלה לשידור מיד אחריו והסביר כי סער אינו מעורה בפרטי היוזמה. "אם המתקן הזה היה משיג תוצאות", השיב ארדן, "אז לא הייתה לנו היום את הבעיה של עשרות אלפי מסתננים בדרום ת"א. אבל הנה עובדה, מתקן חולות קיים, הכספים זורמים מכספי הציבור כדי לממן בו פעילויות פנאי, דמי כיס לשוהים בו".

"פעמיים חוקקנו חוק אחרי שבג"ץ ביטל אותו שהגביל את השהייה בחולות. המסתננים היו אמורים לשהות לתקופה בלתי מוגבלת וגם לא יוכלו לצאת לעבוד ויצטרכו לחתום 3 פעמים ביום. היום הם יכולים לצאת מוקדם בבוקר, לחזור מאוחר בלילה, הם יכולים לעבוד", סיפר השר לביטחון פנים.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן בסיור במתקן חולות ביום חמישי האחרון
השר לביטחון פנים גלעד ארדן בסיור במתקן חולות ביום חמישי האחרון

"ביקרתי שם ביום חמישי. ההתרשמות המקצועית היא שזה כבר לא מהווה זרז ליציאה מהארץ והאמת שזה גם הפך להיות סוג של בריחה מהדילמה העיקרית שאנחנו צריכים להעמיד בפני המסתננים: או לשבת בכלא, ממש בכלא לא בקייטנה כמו חולות שעולה רבע מיליארד שקל לאזרחי ישראל כל שנה, או לצאת מכאן וללכת למדינות אחרות", כך ארדן.

השר סיפר כי המדינה נערכת לכליאת המסתננים בכלא סהרונים עד שיסכימו לצאת מהארץ. "לממן על חשבון אזרחי המדינה דמי כיס, פעילויות פנאי וחופש, בקרוב אנחנו חוששים שצפויות עוד החלטות של בג"ץ גם לגבי מרווחי הכליאה והצפיפות שם שיחייבו השקעה נוספת – זה פשוט דבר הזוי. וזה לא מוציא אותם מהמדינה ולא מונע מהם את האפשרות לעבוד".

"אם המצב היה כ"כ מוצלח, איך נותרנו עם עשרות אלפי מסתננים גם אחרי שהמתקן הזה קיים כמה שנים? זה המצב. זה אפשר בריחה מהדילמה האמיתית גם לבג"ץ. יש כאן עשרות אלפי אנשים ששינו לרעה את חייהם של אזרחי המדינה בדרום ת"א, בפ"ת, בעוד הרבה מאוד מקומות. אנחנו נחושים להשיג מה שלא הושג בקדנציות הקודמות ולהוציא אותם מהארץ חזרה למדינות אחרות כדי להחזיר לאזרחי ישראל את חייהם הנורמלים שהיו קודם".

"כרגע חולות יותר מפריע מאשר מעודד את זה והוא גם עולה 250 מליון שקל כל שנה לאזרחי המדינה. בכסף הזה אני אוכל לקחת שוטרים לדרום ת"א, יוכל לקבל תקנים לפקחים שיסתובבו ברחבי המדינה וימלאו את בתי הכלא במסתננים שיהיה להם תמריץ לעזוב סופסוף . זו מדיניות הרבה יותר נכונה", הבהיר ארדן.

"אנחנו לא תמימים", הוסיף שר, "אנחנו מחליטים היום להאריך רק בשלושה חודשים את משך חיי המתקן. בשלושת החודשים האלה אנחנו נעשה הכל כדי שהמדיניות של שר הפנים תתממש ונתחיל לכלוא אותם או לשלוח אותם החוצה מישראל. אם זה לא יקרה, תמיד אפשר להאריך את משך החיים של מתקן חולות בעוד מספר חודשים".

מלשכת שר הפנים אריה דרעי נמסר: "לידיעת שר הפנים לשעבר, גדעון סער, הסתיימה תקופת בית ההבראה למסתננים בחולות. מסתנן שלא יהיה בחולות יהיה או בכלא או מחוץ לישראל. זו המדיניות הנכונה להקל על תושבי דרום ת"א ושאר השכונות שסובלות מבעיית המסתננים".

שר הפנים אריה דרעי. צילום: פלאש 90
שר הפנים אריה דרעי. צילום: פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.